طهرانچی:

باید برای موبایل زائر مدل علمی و فناوری داشته باشیم

باید برای موبایل زائر مدل علمی و فناوری داشته باشیم به گزارش زارا ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: امروز علم و فرهنگ یك آرایش و پیچیدگی جدید دارد و با اقتصاد و فناوری درهم تنیده شده است. شما امروز در حرم نمی توانید موبایل را از زائر جدا كنید ما باید برای موبایل درون جیب زائر مدل علمی و فناوری داشته باشیم.


محمدمهدی طهرانچی امروز در همایش بررسی رویكرد علمی و نوآوری آستان قدس رضوی در شكوفایی اقتصاد ایران كه در سالن همایش های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار نمود: علم همواره بعنوان یك مؤلفه اقتدار از جانب رهبری مطرح گردیده است.
وی ادامه داد: وقتی به آستان قدس نگاه می نماییم یك حرم داریم و یك حریم؛ در مبحث حرم ما با رفتار عامه مواجه هستیم و مباحث عموما فردی افراد و رابطه درونی كه با امام برقرار می كنند، اما بحث حریم كه متأثر از رفتار خواص یعنی خادمان و واقفان است، یك رفتار اجتماعی است.
طهرانچی بیان كرد: در بحث رفتار عام هم تاثیرات اجتماعی مشاهده می شود، اما در بحث حریم شما به شدت تحت تأثیر رفتار افراد هستید. حریم بر روی حرم اثر می گذارد؛ برای مثال زمانی كه موقوفات مَلك مطرح می شود ایشان در سال 1316 بیان می كند كه می توان برای ترقی معارف كه به ادبیات امروز به معنای پیشرفت علم است، باغاتی را هم وقف كرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: آستان قدس رضوی به جهت سابقه چندصدساله ای كه دارد و رفتار خواص، جهت گیری های خاصی را پیدا می كند؛ بعنوان مثال در موقوفه بزرگی كه هست رسیدگی به بیماران را مطرح می كند كه این شفاخانه حضرتی گسترش پیدا كرده و به بیمارستان رضوی تبدیل می شود؛ یعنی موقوفه هایی كه سازمان سلامت را به آستان قدس رضوی مرتبط می كند.
وی ادامه داد: اگر امروز بخواهیم آستان قدس را توصیف نماییم آستان قدس یك هسته درونی دارد كه در این آستان علم و فرهنگ در هسته درونی نقش آفرینی می كند كه سه مؤلفه بیرونی اقتصاد، اجتماع و فناوری دارد. فناوری می آید و بر رفتار اجتماعی و مذهبی مردم اثر می گذارد.
طهرانچی بیان كرد: آستان قدس رضوی یك مقیاس بزرگ پیچیده، چند وجهی و متاثر از محیط فرامرزی انسان مدار است. نمی گردد این آستان قدس را بدون توجه به علم و گذاره های نظریه ای و مبنایی شكل داد.
وی ادامه داد: در سال 2016 دانشگاه ام آی تی در كربلا و در اربعین یك پایش بین ایران و عراق انجام داد. سؤوالات این آزمون مختلف و در ابعاد مختلف بود. محصول این پایش در سال 2019 درو شد. در همین كربلای امسال بخشی از اتفاقات قبل و بعد اربعین و فتنه ایران و فتنه عراق، به دلیل همین فعالیتهای علمی دانشگاه ام آی تی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: این افراد مفهوم زیارت را به جد و موشكافانه رصد و بررسی می كنند تا اینكه از كجا می توانند این آفت را به وجود بیاورند. این دسته مقالات به شدت در آمریكا، انگلیس، استرالیا و اسرائیل در حال رشد است.
وی افزود: زیارت بعنوان یكی از دستاوردهای این حریم كه در حرم صورت می گیرد مورد حمله قرار می گیرد و به شدت مورد تاثیر فناوری، اقتصاد و مسائل اجتماعی است و نمی گردد دیگر این سازمان را به روش سنتی هدایت كرد.
طهرانچی بیان كرد: نكته مهمی كه اتفاق افتاده اختراعات بزرگ مانند ماشین چاپ بود كه علم را در جامعه همه گیر كرد. همینطور مسائل دینی به شدت تحت تأثیر اختراع ماشین چاپ قرار گرفتند. اینترنت هم اقتصاد، اجتماع و هم علم گذشته را تغییر و به آنها آرایش جدید می دهد كه در اینجا گام دوم انقلاب مطرح می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار نمود: در گام دوم بیان می شود كه در رویكرد قبلی علم و فرهنگ می توانست یك بسته باشد و از آن اقتصاد، فناوری و مسائل اجتماعی زائیده شود، اما امروز علم و فرهنگ یك آرایش و پیچیدگی جدید دارد و با اقتصاد و فناوری درهم تنیده شده است. شما امروز در حرم نمی توانید موبایل را از زائر جدا كنید ما باید برای موبایل درون جیب زائر مدل علمی و فناوری داشته باشیم.
وی ادامه داد: در بحث اقتصاد ما با شبكه سازی و برندسازی از این بستر، فضاسازی جدیدی انجام می دهیم. این پنج ركن یعنی فرهنگ، علم، اقتصاد، مسائل اجتماعی و فناوری اركانی هستند كه درون آستان قدس بعنوان یك سامانه اجتماعی اگر به آنها تك تك و بعنوان ستون این خیمه توجه نشود، فرومی ریزند.
طهرانچی اظهار داشت: رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرموده اند یكی از مواردی كه بر آن اهمیت قائل هستند علم و پژوهش است. باید الگوهای ذهنی رفتاری گام اول در اداره، برخورد، گسترش سامانه اجتماعی و كشورداری شكسته شود تا الگوهای جدیدی را اختیار نماییم. ما وارد تحولات قرن 21 شده ایم و اگر بخواهیم در آن چارچوب های ذهنی و رفتاری گام اول بمانیم نتیجه آن سقوط است.
وی ادامه داد: گام دوم باردیگر جوان شدن در اقتصاد و فناوری و بهره گیری از آنهاست كه باید با نگرش های جوان و جدید رو به جلو حركت كرد. آستان قدس رضوی به جهت اینكه نو و پیش رو بماند بعنوان یك نهاد برتر باید با الگوهای ذهنی و رفتاری نو در گام دوم انقلاب به مسائل اجتماعی، علم، فرهنگ، فناوری و اقتصاد نگاه كند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: ما باید به شبكه سازی، درهم تنیدگی، اثرات فرامرزی، تغییر رفتار و سبك زندگی بعنوان تاثیرات عصر جدید دقت نماییم. ضرورت اینكه ما بتوانیم اقتصادی پویا، بهره گیر از فناوری و اثرگذار بر اجتماع مبتنی بر علم و فرهنگ در پناه امام داشته باشیم، شكستن الگوهای ذهنی و رفتاری گام اول است.1398/09/14
13:12:16
5.0 / 5
3912
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , برتر , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است