در گزارش زارا مطرح شد

ورود روزانه بیشتر از هزار ماشین لوازم خانگی قاچاق به كشور

ورود روزانه بیشتر از هزار ماشین لوازم خانگی قاچاق به كشور به گزارش زارا یك مقام مسئول با اشاره به اینكه هم اكنون حدود ۹۰ درصد كالاهای موجود در بازار لوازم خانگی قاچاق است، اظهار داشت: حجم قاچاق در صنعت لوازم خانگی، به روزی هزار الی سه هزار ماشین رسیده است.


حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدكنندگان لوازم خانگی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آخرین وضعیت بازار لوازم خانگی اظهار داشت: در شرایط كنونی، تولیدكنندگان تا سه برابر بیشتر از ظرفیت خود، توان تولید جهت تامین نیازهای بازار را دارند اما با این حال، عواملی همچون «كمبود نقدینگی و سرمایه در گردش» و «قاچاق رسمی» از معضلات چرخه تولید در صنعت لوازم خانگی است.
وی اضافه كرد: با وجود شرایط تحریمی و نوسانات نرخ ارز، در زنجیره تامین و تولید لوازم خانگی خللی وارد نشد و علیرغم اینكه نوسانات ارزی، افزایش قیمت تمام شده لوازم خانگی را به دنبال داشت اما هیچ اثری بر كیفیت، كمیت و تامین قطعات در این صنعت نداشته و تولید طبق روال قبل انجام می شود.
قاچاق روزانه بیشتر از هزارماشین لوازم خانگی
سخنگوی انجمن تولیدكنندگان لوازم خانگی با اشاره به سهم قاچاق لوازم خانگی عنوان كرد: هم اكنون حدود ۹۰ درصد بازار لوازم خانگی، قاچاق بوده و مردم هم به این كالاها به راحتی و حتی از راه شبكه های اجتماعی دسترسی دارند.
این نماینده بخش خصوصی مهمترین راه برای پیشگیری از ورود لوازم خانگی قاچاق به كشور را كنترل مبادی رسمی دانست و تصریح كرد: از آنجاییكه لوازم خانگی قاچاق سهم عمده ای از بازار را در بر می گیرد در صورتیكه مبادی ورودی و مرزهای رسمی كشور كنترل نشود باید بازار را به دقت رصد كرد تا از توزیع كالای قاچاق جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینكه قاچاق رسمی لوازم خانگی عمدتاً از راه مرزهای آبی كشور صورت می گیرد، اظهار داشت: بر مبنای آمار و اطلاعات موجود، حجم قاچاق لوازم خانگی به روزی هزار تا سه هزار ماشین( وانت بار، نیسان و...) رسیده كه از چهار بندر تجاری به مراكز استان ها وارد كشور می شود.
سهم عمده مبادی رسمی در قاچاق لوازم خانگی
سخنگوی انجمن تولیدكنندگان لوازم خانگی با اشاره به ممنوعیت دوساله واردات لوازم خانگی تصریح كرد: متاسفانه با این حال، برخی برندهای خارجی كالاهای خویش را به شكل قاچاق و عموماً از راه بنادر جنوب و مرزهای استان های غربی وارد می كنند.
وی در انتها با بر شمردن شیوه های عمده قاچاق لوازم خانگی به كشور اظهار داشت: ته لنجی، مناطق آزاد و گمركات از مهم ترین شیوه های قاچاق بوده و در این میان سهم كوله برها ناچیز است.
به گزارش زارا به نقل از مهر، طبق اعلام رسمی دفتر طرح و برنامه وزارت صمت در سال ۹۲، آمار هزینه ایجاد شغل در صنعت تولید لوازم خانگی معادل ۱۱۹ میلیون تومان برآورد شده بود كه با احتساب نرخ تورم، این هزینه در سال ۹۶، معادل ۱۸۴میلیون تومان محاسبه شده است.
از طرفی باتوجه به اعلام رسمی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز در سال ۹۶، ارزش لوازم خانگی قاچاق شده به كشور معادل ۱.۲ میلیارد دلار بوده كه با این حساب می توان نتیجه گرفت كه تعداد شغل های از دست رفته در سال ۹۶ به دلیل قاچاق لوازم خانگی، حدود ۲۶ هزار شغل است.

1398/09/05
14:49:13
5.0 / 5
4047
تگهای خبر: ارز , بازار , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است