مقدس ترین مكان های راهبان در سرزمین ودداها

مقدس ترین مكان های راهبان در سرزمین ودداها به گزارش زارا نزدیك به ۷۰ درصد مردم سریلانكا بودایی هستند كه از گذشته های دور معابدی را برای پرستش بودا راه اندازی كرده اند. برای آشنایی با مقدس ترین معابد و مجسمه های بودا در سریلانكا با ما همراه باشید.به گزارش زارا به نقل از مهر، كهن ترین كشفیات انسانی در سریلانكا به ۳۴ هزار سال پیش باز می گردند و از بقایای انسانی معروف به انسان بالانگودا هستند. ساكنان باستانی سریلانكا معروف به ودداها از تبار تامیل و زیرمجموعه نژاد تیره پوست دراویدی بودند كه در گذشته ای دور از هند جنوبی به شمال سریلانكا آمده اند.
از نظر دین و مذهب هم درحال حاضر نزدیك به هفتاد درصد از مردم سریلانكا بودایی هستند و از گذشته معابدی را برای پرستش بودا به وجود آورده اند. علاوه بر معبدهای قدیمی، مجسمه های بودا در سریلانكا هم بسیار حائز اهمیت و مقدس هستند. برای آشنایی با مقدس ترین معابد و مجسمه های بودا در سریلانكا با ما همراه باشید.
معبد غار دامبولا Dambulla Cave Templet
معبد غار دامبولا (معبد طلایی) سریلانكا Dambulla Cave Templet این بنای تاریخی خارق العاده در ۱۴۸ كیلومتری شرق كلمبو پایتخت سریلانكا قرار دارد و شگفتی ها زیادی را برای گردشگران تور سریلانكا نوروز ۹۹ در خود نهفته است. معبد غار دامبولا كه به معبد طلایی هم شهرت دارد، بزرگ ترین و زیباترین مجموعه معبد غار در سری لانكا است كه در فهرست میراث جهانی یونسكو هم به ثبت رسیده است.
این غارها سازه های سنگی با ارتفاع ۱۶۰ متر می باشند كه مشرف به دشت های اطراف این منطقه هستند. تاریخ این غارها، صخره و این معبد اعجاب انگیز مربوط به ۱ قرن پیش از میلاد مسیح می باشد. بیشتر از ۸۰ غار در مناطق اطراف این بنا وجود دارد كه در داخل آن پنج غار اصلی، مجسمه ها و نقاشی هایی به چشم می خورد كه مربوط به بودا و زندگی او است و این نقاشی ها از نقاشی های بومیِ باستانی الهام گرفته و زیبایی آنها وصف نشدنی است. در مجموع، ۱۵۳ مجسمه بودا، سه مجسمه از پادشاهان سریلانكا و چهار مجسمه خدایان و الهه وجود دارد. معبد غار دامبولا سریلانكا با تمامی مجسمه ها و نقاشیها، اوج هنر و خلاقیت آن دوران را نشان داده و از دیدنی های كلمبو به حساب می آید.
مجسمه های بودا سریلانكا
از جمله جاذبه های گردشگری اعجاب انگیز سریلانكا، شهری باستانی به نام پولونارووا است كه در شمال مركزی سریلانكا قرار دارد. آثار تعجب آور قرون وسطی در این شهر بسیار باشكوه است همچون مقبره سنگی گال ویهارا با سه مجسمه معروف بودا كه در این شهر قرار دارد. این سه مجسمه در سه حالت خوابیده، نشسته و ایستاده هستند و همچون بناهای مقدس و قابل احترام در میان مردم سریلانكا به شمار می روند. همه ۳ مجسمه روی یك سنگ گرانیت حكاكی شده اند.
ارتفاع این تندیس ها نزدیك به ۴.۶ متر است و طول یكی از آنها حدود ۱۴ متر می باشد. هنر فوق العاده پیكره تراشی در این تندیس ها با سبك پیكره تراشی دوره پیشین یعنی دوران Anuradhapura متفاوت می باشد. نگرش های فرقه Mahayana و مكتب هنری Amaravati (سه سده قبل از میلاد در مركز هند) هر كدام بر طراحی این پیكره ها تأثیر گذاشته اند. بوداییان معتقدند، تندیس بودا در حالت درازكش حالت «پاری نیروانا» یا مرحله نیروانا (روشن بینی) بعد از مرگ را نشان داده است. در تور لحظه آخری سریلانكا می توانید از این آثار هنری زیبا بازدید كنید.

معبد دندان سریلانكا
معبد دندان سریلانكا، یا معبد دالادا مالیگاو، مقدس ترین معبد بودایی به حساب می آید كه یك اثر مقدس دندان بودا درآن قرار دارد و در سراسر دنیا دارای شهرت زیادی است. این معبد در شهر كندی سریلانكا واقع شده است كه جزو سازمان میراث جهانی به حساب می آید و با تور سریلانكا می توانید به این شهر زیبا سفر كرده و از معبد دندان سریلانكا بازدید كنید. این معبد تاریخی دارای قدمت زیادی بوده كه مربوط به به نیمه دوم قرن شانزدهم است. در طول تاریخ، به دلیل حمله پرتغالی ها، و بلایای طبیعی و بمب گذاری های تروریستی، این بنا تحت تغییرات ساختاری و بازسازی مداوم قرار گرفته است. برای نگهداری مقدسات آیین بودا در نزدیكی این معبد گنبدی قرار دارد كه به گنبد سیلان بودایی شهرت دارد.
دندان مقدس بودا كه ساخت آن در كندی صورت گرفته، از طلا ساخته شده است. هر شش سال، این دندان به صورت عمومی نمایش داده می شود. هر چهارشنبه راهبان و كشیش ها شستشوی نمادین این آثار را با گل ها و آب های معطر انجام می دهند. آب مقدس هم در بین افرادی كه در آنجا حاضر هستند قرار میگیرد، چونكه آنها معتقد هستند كه این آب قدرت شفا دادن دارد.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.1398/08/21
22:19:00
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: زیبایی , سفر , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است