معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت:

پناه و انس با قرآن، مأمنی برای جلوگیری از صدمه های اجتماعی است

پناه و انس با قرآن، مأمنی برای جلوگیری از صدمه های اجتماعی است به گزارش زارا معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت اظهار داشت: فعالیت های ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی معطوف به «افزایش سرمایه های فرهنگی دانشجویان» است؛ بهترین سرمایه فرهنگی ما «قرآن كریم و سیره ائمه اطهار» است و اگر بخواهیم جوانانمان را در مقابل صدمه های اجتماعی نظیر اعتیاد، افسردگی، اضطراب، اختلالات خلقی و... مصون نماییم، باید به قرآن پناه ببریم. این پناه بردن و انس با قرآن كریم، مأمنی برای جلوگیری از صدمه های اجتماعی است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر سیما سادات لاری در نشست خبری «بیست و چهارمین جشنواره قرآن وعترت وزارت بهداشت» كه در سالن اجتماعات مركز همایش های «دانشگاه علوم پزشكی همدان» برگزار شد، اظهار داشت: بسیار خرسندم از این كه در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه بعنوان افراد همیشه حاضر در صحنه، حضور دارم كه اگر فعالیت ها و تلاش های شما نبود، بطور قطع هیچ كدام از فعالیت های فرهنگی وزارت بهداشت نمی توانست جلوه ای داشته باشد.
معاون وزیر بهداشت ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسن مجتبی(ع)، رسول گرامی اسلام(ص) و امام رضا(ع)، اضافه كرد: هم زمانی برگزاری این مراسم مهم قرآنی را با رحلت رسول گرامی اسلام(ص) كه بعنوان خاتم النبیین قرآن بر قلب مباركشان نازل شده است، به فال نیك می گیریم؛ از طرفی مراسم تقدیر از برگزیدگان این جشنواره هم در ماه ربیع الاول برگزار می گردد كه آغاز ایام جشن و سرور است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در ادامه ضمن تشكر از كلیه تلاش گرانی كه در برگزاری این مراسم به هر نحوی حضور داشته اند و با ابراز امیدواری از بهره مندی جامعه دانشگاهی كشور و استان همدان از بركت قرآن كریم، خاطرنشان كرد: این جشنواره، بیست و چهارمین جشنواره قرآنی وزارت بهداشت است. همان گونه كه می دانید ۹ دستگاه در كشور وجود دارند كه برگزاركننده مسابقات قرآنی در سطح كشور هستند و برندگان این جشنواره ها در ادامه به مرحله ملی راه پیدا می كنند. ما در وزارت بهداشت می توانیم این ادعا را داشته باشیم كه جشنواره كشوری قرآن و عترت وزارت بهداشت طبق نظر داوران برگزاركننده این مراسم جزو بهترین مسابقات این چنینی در كشور است و طبق اعلام ستاد عالی مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه، جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت جزو بهترین جشنواره ها به لحاظ كمی و كیفی است.
وی خاطرنشان كرد: آمارها نشان داده است كه هرساله حضور شركت كنندگان در این جشنواره نسبت به سال قبل آن چشمگیرتر بوده است، به نحوی كه در این دوره در حوزه دانشجویی با رشد ۲۸ درصدی، در حوزه اساتید با رشد ۱۴۲ درصدی و در حوزه كارمندان رشد ۲۳ درصدی را نسبت به سال قبل داشته ایم كه در مجموع رشد ۲۹ درصدی را نشان داده است.
دكتر لاری میزبانی هر یك از دانشگاه های علوم پزشكی كشور در برگزاری این جشنواره را ظرفیت بسیار خوبی برای دانشگاه میزبان برای بهره مندی از پتانسیل قرآن دانست و خاطرنشان كرد: هر ساله یكی از دانشگاه های علوم پزشكی كشور میزبان این مسابقات می شود كه قرعه این دوره به نام دانشگاه علوم پزشكی همدان خورده است. رسم بر این است كه در انتهای هر دوره، میزبان دور بعدی جشنواره مشخص شده و پرچم جشنواره به دانشگاه منتخب برای برگزاری دور بعد داده می شود؛ بر این اساس میزبان بیست و پنجمین دوره از مسابقات قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت «دانشگاه علوم پزشكی مشهد» خواهد بود.
ایشان در ادامه با ابراز خرسندی از رشد كمی و كیفی «بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت»، اظهار نمود: آمارها نشان داده است كه هر ساله حضور شركت كنندگان در این جشنواره نسبت به سال قبل آن چشمگیرتر است، به نحوی كه در این دوره در حوزه دانشجویی با رشد ۲۸ درصدی، در حوزه استادان با رشد ۱۴۲ درصدی و در حوزه كارمندان رشد ۲۳ درصدی نسبت به سال قبل داشته ایم كه در مجموع رشد ۲۹ درصدی را نشان داده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به این كه بخش هایی برای افزایش جذابیت جشنواره بوجود آمده است، اظهار داشت: مسابقات تیمی برای نخستین بار است كه در این دوره از جشنواره برای افزایش پویایی و جذابیت به آن اضافه شده است و برای سال آینده هم برنامه هایی جهت افزایش جذابیت جشنواره خواهیم داشت.
دكتر لاری با بیان این مورد كه در مجموع ۳۸۱ نفر از دانشجویان، كاركنان و اساتید در سه آیین اختتامیه مرحله نهایی جشنواره قرآن و عترت مورد تقدیر قرار می گیرند، اظهار داشت: روز سه شنبه هفتم آبان ماه، مراسم اختتامیه نخست این دوره از جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت برگزار می گردد و از برخی از برگزیدگان این دوره تقدیر خواهد شد و حجت السلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری هم در روز پنجشنبه ۹ آبان در جشنواره حضور می یابد.
ایشان در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط این دست از جشنواره ها با رفع مشكلات اجتماعی دانشجویان، اظهار داشت: فعالیت های ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی معطوف به «افزایش سرمایه های فرهنگی دانشجویان» است؛ حال سؤال این است كه آیا سرمایه ای بالاتر از قرآن برای افزایش سرمایه های فرهنگی وجود دارد؟ بهترین سرمایه فرهنگی ما قرآن كریم است و اگر بخواهیم جوانانمان را در مقابل صدمه های اجتماعی نظیر اعتیاد، افسردگی، اضطراب، اختلالات خلقی و... مصون نماییم، باید به قرآن پناه ببریم. این پناه بردن و انس با قرآن كریم مأمنی برای جلوگیری از صدمه های اجتماعی است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با بیان این كه هر اندازه بتوانیم در زمینه قرآن سرمایه گذاری نماییم و از این طریق با مخاطب خود ارتباط برقرار نماییم، موفق تر خواهیم بود، تصریح كرد: باید مخاطب جوان را بشناسیم، نیازهای وی را درك نماییم و با برگزاری این گونه برنامه ها، سبب تعمیق نگاه جوان دانشجو نسبت به قرآن كریم شویم. با برگزاری جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت فضای دانشگاه میزبان در طول یك سال كه دوره ها، مسابقات، كارگاه ها و... را برگزار می نماید، قرآنی و معنوی تر می شود و می توان در سایه این فضاسازی قرآنی، بسترهای جلوگیری از صدمه های اجتماعی را فراهم نمود.
دكتر لاری در مورد معضل اجتماعی اعتیاد در فضای دانشگاهی، اظهار داشت: در تحقیقات صورت گرفته در مورد اعتیاد كه در مرحله جمع آوری آمار قرار دارد، وضعیت دانشگاه های علوم پزشكی بد نیست، درست است كه حتی یك مورد صدمه اجتماعی به سرعت به چشم می آید و نگران كننده است، اما آمارهای تكان دهنده در این خصوص وجود ندارد. در بحث اعتیاد در دانشگاه های وزارت بهداشت مصرف مواد دارویی به علت دسترسی راحت تر امكان دارد، كمی بیشتر باشد. در مجموع هدف كلی ما از برگزاری چنین جشنواره هایی این است كه تا جایی كه می توانیم، از راه برنامه های قرآنی، ورزشی و فرهنگی بتوانیم فضایی باز نماییم كه دانشجویان را با هر سلیقه ای جذب و از صدمه های اجتماعی دور نماییم.
ایشان در ادامه به عرضه آماری از «بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت» پرداخت و اظهار داشت: در این دوره در مجموع ۸۲ هزار و ۵۸۲ نفررشته شركت كرده اند كه به تفكیك شامل ۴۶ هزار و ۵۵۴ نفررشته كارمند، چهار هزار و ۷۶۲ نفررشته استاد و ۳۱ هزار و ۲۶۶ نفر رشته دانشجو می شود. این جشنواره در قیاس با جشنواره بیستم در سال ۹۴ رشد ۳۵۹ درصدی را به نمایش می گذارد كه بسیار قابل توجه است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت تصریح كرد: در مجموع در این دوره ۳۸۱ نفر مورد تقدیر قرار می گیرند كه این افراد از هفت بخش آوایی، ادبی، هنری، معارفی، پژوهشی، فناوری و مسابقات تیمی برگزیده شده اند. مسابقات این دوره شامل حفظ كل، قرائت، تحقیق و مسابقات تیمی بوده است كه در مجموع ۳۵ داور از میان داوران برجسته كشوری در حوزه قرآن، دو دوره این جشنواره را داوری كرده اند كه از این تعداد هفت داور یعنی حدود یك پنجم داوران از استان همدان بوده اند.
دكتر لاری در ادامه به بخش های جنبی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت اشاره نمود و اضافه كرد: در كنار بخش های مختلف جشنواره، كارگاه های آموزشی خوبی در این دوره برگزار می گردد كه تعداد كارگاه های این دوره با ۱۱ كارگاه، نسبت به سال قبل رشد سه و نیم درصدی را نشان داده است. این دوره در هفت بخش و ۴۴ رشته برگزار شده كه شامل بخش آوایی با ۱۵ رشته، معارف قرآنی با ۹ رشته، پژوهشی با چهار رشته، فناوری با دو رشته، ادبی با چهار رشته، هنری با ۹ رشته و تیمی با یك رشته مسابقات تیمی می شود. در این دوره در مجموع ۱۴ هزار و ۶۹۸ اثر به جشنواره ارسال شده است كه شامل بخش پژوهشی با دو هزار و ۴۰۰ اثر، فناوری با ۶۸۷ اثر، هنری با هشت هزار و ۷۳۷ اثر و ادبی با دو هزار و ۸۷۴ اثر است.
ایشان در ادامه به برگزاری طرح «تدبر در قرآن» اشاره و خاطرنشان كرد: یكی از موضوعات جدیدی كه امسال به جشنواره اضافه شده است، «طرح تدبر در قرآن» است كه مقرر است كارگاه های آموزشی با مبحث تفسیر و تدبر در قرآن كریم در خلال برگزاری جشنواره قرآن و عترت برگزار گردد.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با بیان این كه در وزارت بهداشت بخشی تحت عنوان «كمیته توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت» وجود دارد كه تلاش های تحقیقاتی خوبی در حوزه قرآن انجام می دهد، اظهار داشت: این كمیته زیر نظر شورای توسعه فرهنگ قرآنی است و پژوهش هایی در سطح بالا در حوزه «سلامت و معنویت» در دست اقدام دارد. سلامت و معنویت تنها به كشور ما مربوط نمی گردد و در این راستا باید به صورت جدی تر وارد عمل شویم؛ چونكه از برخی كشورهای منطقه در این عرصه عقب هستیم.
وی ادامه داد: سند استراتژیك «كمیته توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت» تدوین شده و امیدواریم فعالیت های پژوهشی با موضوعات در رابطه با حوزه «طب و دین» منجر به توسعه فهم و اندیشه ما در این عرصه شود و امیدواریم بتوانیم رشته های تحصیلی میان رشته ای در این خصوص را تقویت و ایجاد نماییم.
دكتر لاری به موفقیت های دو مجله علمی و پژوهشی «قرآن و طب» و «سبك زندگی اسلامی» در مركز قرآن و عترت وزارت بهداشت اشاره نمود و اظهار داشت: این دو مجله در ISI نمایه شده است و از مركز قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خواسته ایم در خلال ۶ ماه با حل مشكلات موجود، دو شماره متقن از این مجلات منتشر شوند.
معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به تركیب جنسیتی شركت كنندگان در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت اشاره نمود و اظهار داشت: در این دوره ۵۱ درصد از شركت كنندگان را خانم ها و ۴۹ درصد را آقایان تشكیل داده اند و از مجموع شركت كنندگان ۴۲ هزار و ۱۱۷ نفر خانم و مابقی را متسابقین آقا می سازند.
دكتر لاری به برگزاری مراسم تقدیر از دكتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی سابق وزارت بهداشت در این دوره از جشنواره اشاره نمود و اظهار داشت: در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت هر ساله از یكی از شخصیت های برجسته قرآنی را تقدیر می نماییم كه در این دوره بنا داریم معاون فرهنگی و دانشجویی سابق وزارت بهداشت را مورد تقدیر قرار دهیم. در این دوره از معاون فرهنگی و دانشجویی سابق وزارت بهداشت كه از چهره های خیلی خوب و دغدفه مند قرآنی كشور هستند، تقدیر خواهد شد. دكتر فراهانی پنج سال در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش های بسیاری كرده است و خیلی از گام های موفق قرآنی توسط ایشان برداشته شده است و این باعث افتخار است كه از تلاش های این بزرگوار تقدیر نماییم. این سنت حسنه ای است كه سبب می شود بدانیم ثمر خیلی از كارهایی كه امروز می بینم، به علت تلاش گذشتگان بوده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در بخش پایانی سخنان خود به برگزاری «طرح پویش ملی بهار همدلی» اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح هم از جانب دانشجویان علوم پزشكی كشور كلید خورد و به همت دكتر فراهانی شروع به كار كرد و بر مبنای آن دانشگاهیان علوم پزشكی كشور تلاش كردند تا با جمع آوری كمك های نقدی، در ساخت خانه های كاملاً ویران شده سیل زدگان اخیر كشور مشاركت كنند. در این خصوص با كمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی تفاهم نامه هایی منعقد شده تا هزینه های جمع آوری شده در فاز اول تفاهم نامه به ساخت ۶۰ واحد مسكونی منجر شود كه سهم دانشگاه علوم پزشكی همدان از این تعداد هفت واحد مسكونی است كه این منازل ساخته و تجهیز شده است. در كنار این مذاكرات بنا داریم از ظرفیت صندوق های كمیته امداد برای دانشجویان بی بضاعت كل كشور استفاده نماییم، این ظرفیت بدون این كه اسمی از كمیته امداد برده شود، در اختیار ما قرار می گیرد كه این هم از بركات طرح پویش ملی بهار همدلی است.1398/08/08
15:04:27
5.0 / 5
4152
تگهای خبر: آموزش , برند , بهداشت , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است