رابطه قیمت ضایعات آهن با قیمت فولاد و تسمه چگونه است؟

رابطه قیمت ضایعات آهن با قیمت فولاد و تسمه چگونه است؟ زارا: در این مقاله در مورد عوامل تاثیر گذار بر قیمت مقاطع فولادی صحبت خواهیم كرد و چگونگی تاثیر ضایعات را بر انواع مقاطع فولادی همچون قیمت تسمه فولادی بررسی خواهیم كرد.به گزارش زارا به نقل از مهر، بازار محصولات فولادی در بازه زمانی حدودا یك ساله، درگیر نابسامانی شدیدی بود و حدودا یك بحران را پشت سر گذاشت. مهمترین دلیل این نوسانات، بدون شك افزایش قیمت دلار بود كه بطور مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت این محصولات تاثیر گذاشته است. هم اكنون بازار این محصولات در شرایط ثبات به سر می برد و دلیل آنرا در تقاضای فصلی می توان جستجو كرد. البته شاخصهای بسیار زیادی در كنار هم تاثیر این عوامل را چند برابر می كنند كه بطور خلاصه در مورد آنها صحبت خواهیم كرد. هچنین بعضی از فاكتورها كه در ایام عادی بر قیمت فولاد در بازار داخل تاثیر گذار بودند، تاثیر خورد را از دست دادند. قیمت ضایعات آهن از همین دست عوامل است كه تاثیر بسیاری بر قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی داشت اما تاثیر آن در مقابل قیمت دلار به اندازه ای كمرنگ شد كه دیگر بعنوان یك فاكتور در نظر گرفته نمی گردد. در این مقاله در مورد عوامل تاثیر گذار بر قیمت مقاطع فولادی صحبت خواهیم كرد و چگونگی تاثیر ضایعات را بر انواع مقاطع فولادی همچون قیمت تسمه فولادی بررسی خواهیم كرد.
عوامل تاثیر گذار بر قیمت مقاطع فولادی مانند تسمه كدامند؟
قیمت فولاد را مهمترین عامل تعیین كننده نرخ انواع پروفیل می توان نام برد كه البته قیمت فولاد، خود تحت تاثیر عوامل بسیاری تغییر می كند. نرخ ارز، قیمت جهانی فولاد، قیمت قراضه، سنگ آهن و میزان عرضه و تقاضای بازار داخلی مهمترین عواملی است كه در هنگام تحلیل این بازار باید در نظر گفته شوند. تسمه فولادی یكی از پركاربردترین محصولات فولادی در صنایع مختلف بشمار می رود.
تاثیر قیمت دلار بر بازار فولاد
تاثیر این فاكتور شاید تا به امروز در هیچ مقطع زمانی پر اهمیت نبود است. تاثیرگذاری قیمت دلار بر بازار فولاد به اندازه ای بالا رفت كه قیمت ها به صورت لحظه ای تغییر می كرد و فعالان این بازار را در شك و سردرگمی فروبرده بود. عدم ثبات قیمت ها ریسك سرمایه گذاری را بسیار بالا برده بود و همین سوژه موجب كاهش سرمایه در این صنعت شد.
بی ثباتی نرخ ارز تنها به صورت مستقیم بر این صنعت اثر نمی گذارد و در مواقعی تاثرات پنهان آن می تواند تغییرات بزرگتری را رقم بزند. بعنوان مثال جو روانی حاكم بر بازار، خود به خود تقاضا را می كاهد و یا ركود در بازارهای موازی همچون خودرو به بازار فولاد منتقل می شود. تمام این عوامل در كنار هم با كمك خاصیت هم افزایی توان ایجاد یك بحران را دارند.
قیمت جهانی فولاد چه تاثیری بر قیمت انواع پروفیل های فولادی دارد؟
قیمت جهانی فولاد از عوامل مهم در تعیین نرخ مقاطع فولادی همچون قیمت تسمه است، اما در این مقطع زمانی خاص باید در نظر داشته باشید كه افزایش قیمت دلار به اندازه ای بود كه حتی در زمان كاهش قیمت جهانی، روند افزایشی فولاد همچنان در ایران ادامه داشت. اثر این عامل زمانی چشم گیر خواهد بود كه قیمت دلار ثابت باشد. البته این اتفاق به این مفهوم نیست كه قیمت جهانی موثر نباشد بلكه از تندتر شدن شیب صعودی نرخ ها در داخل كشور جلوگیری می كند. قیمت ضایعات آهن یكی از عوامل موثر بر قیمت فولاد در بازار داخل است

قیمت ضایعات یك عامل تعیین كننده در زمان ثبات است
قراضه آهن و بطور كلی فلزات دیگر، منبع خوبی بعنوان ماده اولیه پروفیل ها بشمار می رود. بازیافت فلزات هم از جنبه اقتصادی و هم از جنبه حفظ محیط زیست بسیار باارزش بشمار می رود و بنابراین در كشورهای صنعتی، بخش بسیار زیادی از فلزات مورد نیاز صنایع مختلف به خصوص فولاد، بوسیله بازیافت تأمین می شود. اما قیمت ضایعات همواره رابطه مستقیم با بازار فولاد ندارد و گاهی اوقات شدت شاخصهای دیگر به اندازه ای افزایش می یابد كه نرخ قراضه آهن تاثیری بر روند بازار ندارد. هم اكنون در چنین شرایطی به سر می بریم و عامل نرخ ارز بر دیگر فاكتورها غلبه دارد و اثر همه آنها را خنثی كرده است.
اثر عرضه و تقاضا را در صنعت آهن فراموش نكنید
تعادل بین عرضه و تقاضا یكی از مهمترین عوامل ثبات بازار است و به طبع بر هم خوردن این تعادل می تواند بازار را گرفتار آشفتگی كند. این عامل به اندازه ای قدرتمند است كه در چند هفته اخیر توانست بر جو روانی بازار غلبه كند و روند صعودی نرخ محصولات را بشكند و ثبات لازم را بر بازار حاكم كند. تقاضای فصلی در كنار كاهش التهاب بازار ارز فرصت مناسبی بود تا بازار از ركود بیرون رود و رونق به صنعت فولاد بازگردد. برای دسترسی به مقالات و تحلیل های بازار آهن و مقاطع فولادی می توانید به دانشنامه آهن آلات بازگشت كنید و به اطلاعات جامع در زمینه انواع پروفیل و مصنوعات فلزی دسترسی داشته باشید.
تمام عوامل ذكر شده در این مقاله هر كدام به تنهایی یك وزنه در تعیین نرخ آهن الات به حساب می آیند و كنترل هر یك از آنها به تنهایی نیاز به تصمیم گیری و تعیین سیاست های كلان مدیریتی دارد. اما در نظر داشته باشید در خیلی از موارد چند فاكتور در كنار هم فعال می شوند و نه تنها هر یك از آنها اثرات ذاتی خودرا بر بازار خواهند گذاشت بلكه با تأثیر بر یكدیگر، می توانند سبب هم افزایی شوند و در موارد خاص سبب ایجاد یك بحران شوند كه كنترل آن به آسانی حالتی كه به صورت تكی اتفاق می افتند نیست و سیاست و تلاش های متفاوتی را می طلبد. هم اكنون كشور ما در این موقعیت قرار دارد و تصمیمات و سیاست های مدیریتی اشتباه بجای كمك به كاهش التهاب بازار، بر مشكلات این صنعت می افزاید.
نقش دلالان را نیز نباید در زمان بحران نادیده گرفت؛ فرصت طلبی این افراد حتی در شرایط عادی بازار فعالان این حوزه را كلافه كرده است و در شرایط بحرانی نیز با افزایش التهاب بازار سود خودرا چند برابر می كنند. در نهایت برای اطلاع از آخرین قیمت آهن آلات و محصولات فولادی به سایت آهن آنلاین (www.ahanonline.com) بازگشت كنید تا برای تصمیم گیری اطلاعات كامل تر و به روزتری در اختیار داشته باشید.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1398/07/28
16:33:49
5.0 / 5
4147
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است