دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور پیامی خواستار شد؛

مجامع دانشگاهی و وزارت امورخارجه بیشتر پیگیر بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی باشند

مجامع دانشگاهی و وزارت امورخارجه بیشتر پیگیر بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی باشند زارا: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور پیامی ضمن تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و محكومیت دولت آمریكا در بازداشت غیرقانونی دكتر سلیمانی دانشمند برجسته ایران و جهان، خواهان پیگیری بیشتر سوژه توسط مجامع علمی و دانشگاهی كشور و دستگاه های مسئول خصوصاً وزارت امور خارجه شد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، در متن بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: "بیش از 11 ماه است كه دكتر مسعود سلیمانی، استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و محقق برجسته حوزه سلول­ های بنیادی كه از دانشمندان برتر دنیا و عضو انجمن سلول­ های بنیادی اروپاست در بازداشت زندان دولت آمریكا به سر می­ برد.
دكتر مسعود سلیمانی یكی از صد دانشمند برتر جهان به لحاظ استنادهای علمی است كه با دعوت رسمی موسسه مایوكلینیك (از موسسات مشهور علمی در آمریكا و جهان) در مهر ماه سال 1397 به صورت قانونی و با ویزای رسمی تحقیقاتی وارد كشور آمریكا شده است و در بدو ورود بدون انجام محاكمه و در شرایط غیر انسانی و سخت -هم بند با مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر و اراذل و اوباش خیابانی- بازداشت شده در حبس به سر می برد.
این در حالیست كه دولت آمریكا با بهتان نقض تحریم به این دانشمند برجسته كه اتهامی واهی است و با زیر پاگذاشتن پروتكل­ های دانشگاهی و تحقیقاتی، مدام زمان برگزاری دادگاه دكتر مسعود سلیمانی را به تعویق می­ اندازد و تابحال هیچ گزارش رسمی از دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی ارائه نكرده است.
واهی بودن دلیل اعلام شده از جانب دولت آمریكا برای دستگیری دكتر سلیمانی؛ "تحریم های اعمال شده مقابل ایران" با عنایت به حوزه پژوهشی ایشان؛ "هماتولوژی و سلول های بنیادی" و همین طور سوابق علمی و دانشگاهی دكتر سلیمانی كه كاملا با موضوعات تحریم غیر مرتبط هستند كاملا آشكار است و بار دیگر رفتار خصمانه و غیر حقوق بشری آمریكا را تایید می كند.
دولت آمریكا كه با نگاه تنگ نظرانه به پیشرفت­ های علمی و دانشگاهی ایران، تابحال نتوانسته است مانع این حركت عظیم علمی شود، به رفتارهای غیرانسانی روی آورده و با دنباله­ دار كردن دستگیری دكتر مسعود سلیمانی كه یك فرد علمی و كاملاً غیر سیاسی است سبب شده كه ایشان برای همیشه از دیدار مادر خود محروم شوند.
مادر دكتر سلیمانی كه بعد از شنیدن خبر دستگیری فرزندش توسط نیروهای امنیتی آمریكا گرفتار عارضه مغزی شد و بعد از گذراندن 7 ماه بیماری كه در كما فرو رفته بود، در ماه اخیر درگذشت و همین طور بگفته همسر دكتر سلیمانی؛ چشمان این دانشمند كشور به سبب وضعیت نامساعد زندان، دیگر توان خواندن و مطالعه ندارند.
فشار سخت روحی كه برای دكتر سلیمانی و خانواده ایشان رقم خورده است این دانشمند برجسته را كه از بیماری IBS رنج می­ برد را در شرایط ناگواری قرار داده است و علاوه بر فشارهای روحی شرایط بد نگهداری دكتر سلیمانی باعث شده كه ایشان با كاهش وزن شدید مواجه شود و اوضاع جسمی این استاد دانشگاه كشور با مخاطره روبرو شده است.
دولت آمریكا كه مدعی حقوق بشر در جهان است از تحویل هرگونه دارو به این دانشمند برجسته خودداری كرده و با وجود پرداخت تمامی هزینه­ های خوراك و پوشاك، گرفتن وكیل و... توسط خانواده دكتر سلیمانی از درمان مناسب ایشان خودداری كرده است.
تاكنون نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان صلیب سرخ، انجمن هماتولوژی اروپا و... با وجود پیگیری های فراوان دانشجویان و خانواده دكتر سلیمانی همگی درباب این جنایت آشكار سكوت كرده اند و لزوم دارد كه تمامی طرفدران حقیقی حقوق بشر و عدالتخواهان جهان نسبت به این نقض آشكار حقوق انسانی اعتراض خودرا اعلام كنند تا وظایف این نهادهای به وجود آمده در جهان، برای بسط صلح و حقوق انسانی را به آنها یادآوری كرده و جنایت های دولت آمریكا را بار دیگر برای مردم جهان آشكار كنند.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در روزهای سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) با تاكید بر پیروی از طریق ایشان در مبارزه با ظلم و استبداد در جهان، این اقدام غیر انسانی دولت آمریكا را محكوم كرده و بر اختتام دادن به این بازداشت غیرقانونی تاكید می كند و از تمامی مجامع علمی و دانشگاهی كشور و همین طور دستگاه­ های مسئول در حوزه بین­ الملل خصوصاً وزارت محترم امور خارجه درخواست دارد كه این مساله را با جدیت بیشتری پیگیری كنند."
منبع:

1398/06/21
12:46:28
5.0 / 5
4529
تگهای خبر: ارز , برتر , پوشاك , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است