گزارش زارا

اختتام یكه تازی در جاده مخصوص

اختتام یكه تازی در جاده مخصوص زارا: جاده مخصوص تهران ـ كرج كه سال های سال، محل امنی برای برخی مدیران صنعت خودرو بوده، این روزها با رفت و آمد ضابطین قضایی روزهای متفاوتی را تجربه می كند.به گزارش زارا به نقل از مهر، نام جاده مخصوص تهران ـ كرج با صنعت خودروسازی و قطعه سازی ایران گره خورده است؛ صنعتی كه بااینكه طی سال های اخیر فراز و فرودهای بسیاری را تجربه كرده اما آن گونه كه به آن بها داده شده، نتوانسته انتظارات ذی نفعان را برآورده كند.
واقعیت آن است كه ظرف سال های گذشته، صنعت خودروسازی ایران مورد حمایت های بی چون و چرا و بی سابقه ای بوده است كه از طرف خیلی از وزرا، معاونانشان و مسئولان رده بالا، عملیاتی شده است. این صنعت همزمان به یكی از رانتی ترین صنایع كشور نیز بدل شده است؛ به نحوی كه خیلی از صنایع با ابراز ناراحتی از نحوه حمایت های دولتی نسبت به صنعت خودرو و كشیدن دیوار امن به دور آن، بر این باور بودند كه اگر این حمایت و نوع كمك های مالی و پشتیبانی هایی كه دولت ها طی سال های گذشته از صنعت خودرو به عمل آورده، در سایر صنایع مزیت دار كشور نیز وجود داشت، می توانست توسعه صنعتی ایران را به نحو بهتری پیش ببرد.
حال اما جاده مخصوص با نوع دیگری از برخوردهای حاكمیتی مواجه است؛ به این معنا كه طی هفته های گذشته، خبرهای متفاوتی از دو خودروساز بزرگ كشور یعنی ایران خودرو و سایپا به گوش رسید؛ یك مدیرعامل، ممنوع الخروج و دیگری بازداشت شد. پرونده یكی قضایی است و پرونده دیگری، حقوقی؛ دستگاه قضا به نحو مؤثری به اتفاقات اخیر صنعت خودروسازی ورود كرده و بنظر می رسد كه ورود مؤثر آن بتواند پرونده امپراتوری های چندین و چند ساله برخی رانت خواران در صنعت خودرو را اختتام دهد.
چند ماه پیش نیز قاضی ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی كل كشور در بازدیدی سر زده از ایران خودرو، از نزدیك در جریان اتفاقاتی كه در صنعت خودروی كشور، بویژه پس از آشفتگی ممتد در بازار رخ داده بود، قرار گرفت. همین طور مقرر شد گزارش مفصلی در این رابطه تهیه شود؛ موضوعی كه خودروسازان نه تنها از آن بعنوان گسترده شدن یك چتر نظارتی بر روی كارخانجات و نحوه فروش خود استفاده كردند، بلكه بر روی آن مانور تبلیغاتی هم دادند كه قاضی سراج از كمپانی هایشان بازدید كرده و روند عملكردی آنها را تعیین نموده است.
اكنون مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو كه بگفته علی ربیعی سخنگوی دولت، قرار بود روز دوشنبه از طرف وزیر صنعت بركنار شود، درست به فاصله چند ساعت پس از اعلام سخنگو، در دفتر كار خود واقع در جاده مخصوص، بازداشت و برای طی مراحل قانونی پرونده های قضایی خود، راهی زندان اوین شد.
هاشم یكه زارع بیشتر از ۶ سال است كه در مسند مدیریت عامل ایران خودرو بعنوان بزرگترین خودروساز داخلی، تكیه زده و هربار با وجود ابهامات بسیاری كه در عملكرد داخلی و خارجی او مطرح بوده، اما كسی نتوانسته بود او را جابجا كند.
در صنعت خودرویی ایران، آنقدر پیچیدگی ها و رانت های گسترده ای وجود دارد كه شبكه شكل گرفته، به اذعان خیلی از كارشناسان و صاحبنظران، تارهایی عنكبوتی به دور صنعت خودرو پیچیده كه منابع مالی را می بلعد و تنها اتلاف را رقم می زند.
اما سوی دیگر ماجرا، گروه خودروسازی سایپا است كه بدلیل خلف وعده های گوناگون و با شكایت مشتریان، شاهد ممنوع الخروجی مدیرعامل خود است؛ جواد سلیمانی كه از ایران خودرو به گروه خودروسازی سایپا رفته است، هفته گذشته به سبب تعدد شكایت مشتریان، ممنوع الخروج شده بود و پرونده ای قضایی برای او و كمپانی اش تشكیل شده است.
با نحوه ورودی كه قوه قضاییه بتازگی به صنعت خودرو داشته بنظر می رسد دوران یكه تازی در صنعت خودرو به اتمام رسیده و مدیران این صنعت باید رویه های گذشته خودرا مورد بازبینی جدی قرار دهند.


منبع:

1398/05/30
15:36:28
5.0 / 5
4469
تگهای خبر: بازار , صنعت , فروش , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است