رئیس دانشگاه تهران خبر داد

كاهش14 هزارنفری جمعیت دانشگاه تهران، مصرف موادمخدر و مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری های دانشجویی

كاهش14 هزارنفری جمعیت دانشگاه تهران، مصرف موادمخدر و مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری های دانشجویی به گزارش زارا رئیس دانشگاه تهران از كاهش ۱۴ هزار نفری جمعیت دانشجویی این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: امسال ۱۳ هزار دانشجوی جدید وارد دانشگاه تهران می شوند و با عنایت به ثابت ماندن ظرفیت پذیرش در دوره كارشناسی، بیشتر كاهش جمعیت در دوره های كارشناسی ارشد و دكتری اتفاق افتاده است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر محمود نیلی احمدآبادی در نشست خبری كه به منظور تشریح فعالیت های دانشگاه تهران طی چند ماه گذشته و همینطور اعلام برنامه های این دانشگاه كه در آستانه شروع سال تحصیلی جدید برگزار شده بود، اظهار داشت: ما در آستانه شروع سال تحصیلی ۹۹-۹۸ یكسری اقداماتی را انجام دادیم و یكسری اقدامات هم در دست انجام است به صورتی كه امسال حدود ۱۳ هزار دانشجوی جدید وارد دانشگاه تهران می شوند كه ۴۰۰۰ نفر آنها در دوره كارشناسی، ۷۰۰۰ در دوره كارشناسی ارشد و ۱۲۰۰ دانشجو هم در دوره دكتری است.
وی در ادامه با اشاره به اینكه ظرفیت پذیرش دانشجو در دوره كارشناسی دانشگاه تهران چندین سال است كه افزایش نداشته است، خاطرنشان كرد: امسال ۷۰۰ دانشجو در دوره كارشناسی ارشد و ۱۰۰ دانشجو هم در دوره دكتری برپایه آئین نامه استعدادهای درخشان جذب دانشگاه تهران می شوند.
كاهش آمار جمعیت دانشجویی دانشگاه تهران
رئیس دانشگاه تهران تصریح كرد: به صورت كلی جمعیت دانشجویی این دانشگاه از ۵۴ هزار دانشجو به ۴۰ هزار دانشجو كاهش یافته است و با عنایت به اینكه ما در ظرفیت پذیرش دانشجوی كارشناسی تغییری نداشتیم بیشترین كاهش در دوره دكتری و كارشناسی ارشد اتفاق افتاده است بگونه ای كه در دوره كارشناسی ارشد ظرفیت پذیرش دانشجوی مجازی كاهش پیدا كرد و هم اكنون هم نسبت استاد به دانشجو دراین دانشگاه به شاخص مورد تأیید بین المللی رسیده است.
دكتر نیلی جمعیت دانشجویان دكتری را از ظرفیت های مهم كشور و موتور محركه توسعه پایدار عنوان نمود و اظهار داشت: دانشگاه تهران تلاش می كند از دستاوردهای این دانشجویان در رساله های كارشناسی ارشد و دكتری به نحو احسن استفاده و آنرا دراختیار جامعه قرار بدهد كه البته این مسیر از راه پارك های علم و فناوری امكان پذیر است.
طراحی دو دوره رویش و شكوفایی برای تجاری سازی رساله ها
وی خاطرنشان كرد: خوشبختانه با طراحی دوره های رویش و شكوفایی می توانیم رساله هایی كه قابلیت تبدیل به محصول دارند را به عرصه تجاری سازی برسانیم و ایده های دانشجویان را به كسب و كار تبدیل نماییم كه البته این پروژه سه سالی است كه در دانشگاه شروع شده است.
اجرای طرح پایلوت در حوزه رساله های دانشجویی
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اینكه موضوعات رساله دانشجویان تحصیلات تكمیلی باید منطبق با نیاز كشور باشد، اظهار داشت: در این زمینه با شركت نفت و فولاد مباركه طرحی را به صورت پایلوت شروع و توافق كردیم این دو شركت موضوعات و پروژه های مورد نیاز خویش را به ما اعلام كنند تا پذیرش دانشجویان ما برپایه این پروژه های اعلامی صورت بگیرد. در واقع در این طرح مبحث رساله های دانشجویان پیش از پذیرش در دانشگاه مشخص است.
اجرای مدل جدید "كهاد" در دانشگاه تهران از آغاز سال
دكتر نیلی تاكید كرد: دانشگاه تمركز زیادی بر روی كیفیت آموزشی دانشجویان دوره كارشناسی دارد. در این عرصه هم ما الگوی كهاد را معرفی كردیم كه برپایه آن دانشجویان در كنار دوره های رسمی آموزشی یك بسته آموزشی دیگر هم در رشته های غیر از رشته تحصیلی دریافت نمایند كه البته مدل دو وجهی این طرح را اجرایی خواهیم كرد كه برپایه آن بسته دانشجویان الزامی برای گذراندن واحدهای بیشتر از واحدهای مصوب ندارند بلكه می توانند دروس اختیاری خویش را در چارچوب یك بسته از دروس دیگر دریافت نمایند.
اهمیت مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها
دكتر نیلی بر نقش اجتماعی دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاه تلاش دارد تا مسئولیت های اجتماعی خویش را جدی بگیرد. ازاین رو در چارچوب پروژه های مختلف این مسئولیت را اجرایی می كند و بزودی هم با سران سه قوه جلسه ای در حوزه اقتصاد انرژی برگزار می نماییم تا با عنایت به اینكه كشور ما به شدت مصرف انرژی بالایی دارد در مورد نرخ، كیفیت و سایر موضوعات با نگاه اقتصادی تصمیم گیری نماییم ضمن اینكه ما همواره در مسائلی نظیر زلزله سرپل ذهاب، سیل و... حضور موثری را داشته ایم.
راه اندازی باشگاه دانش آموزی
وی به راه اندازی باشگاه دانش آموزی دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: این باشگاه با هدف تقویت ارتباط دانشگاه و جامعه به راه افتاده است تا بتوانیم از ظرفیت علمی و تخصصی دانش آموزان استفاده نماییم. با عنایت به محدودیت ظرفیت در این باشگاه تلاش داریم بیشتر دانش آموزان مستعد مناطق مختلف بخصوص محروم را جذب نماییم.
افزایش بیشتر از ۵۰ درصدی پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران
رئیس دانشگاه تهران در مورد فعالیت های بین المللی این دانشگاه هم اظهار داشت: توسعه این نوع فعالیت ها همواره از برنامه های اصلی دانشگاه به حساب می آید و با عنایت به اینكه سیاست دانشگاه تهران رئیس AUAP هم هست تلاش می نماییم از این ظرفیت به نحو مطلوب در عرصه جذب دانشجویان بین المللی بخصوص دانشجویان كارآموز بین المللی استفاده نماییم و پیشبینی می نماییم پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران امسال به بالای ۵۰ درصد افزایش پیدا كند.
دكتر نیلی در مورد وضعیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاه تهران هم اظهار داشت: باآنكه مركز ارتباط با دانش آموختگان این دانشگاه رااندازی شده است اما هنوز آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست اما برپایه گزارشی كه جمع آوری شده است حدود ۵۰ درصد این دانش آموختگان در همان شش ماهه اول پس از فارغ التحصیلی جذب بازار كار می شوند و مابقی فارغ التحصیلان هم تا پنج سال بعد دارای شغل هستند.
آخرین وضعیت پروژه شهر دانش
رئیس دانشگاه تهران به آخرین وضعیت شهر دانش این دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه عملا شروع شده است و دانشگاه تمام ساختمان هایی كه خریداری نموده است را به خوابگاه ها و دانشكده های دانشگاه مختص كرده است به صورتی كه ۵۰ درصد پردیس هنر دانشگاه تهران از همین ساختمان های خریداری شده است. ضمن اینكه برخی ساختمان ها هم طی سال های اخیر به فضاهایی برای مراكز علم و فناوری تبدیل گشته است.
به گفته وی هم اكنون مشكل برخی ساختمان ها بین مالكان خصوصی و دانشگاه باقی مانده است و با عنایت به نگاه دانشگاه به نقش مالكان، باید میزان استفاده از این ساختمان ها هم با موافقت آنها صورت بگیرد ضمن اینكه به تازگی برج بایوتكنولوژی دانشگاه را خریداری و فعال نمودیم و طی سال های آینده به یكی از مراكز نمونه كشوری در حوزه علم و فناوری تبدیل خواهد شد.
اختلاف دانشگاه تهران و شورایعالی معماری و شهرسازی
رئیس دانشگاه تهران تاكید كرد: در بحث طرح شهر دانش این دانشگاه اختلاف دیدگاهی بین دانشگاه تهران و شورایعالی معماری شهرسازی وجود دارد و ما اعتقاد داریم این شورا مصوبات دولت را لغو كرده است و این مبادرت به لحاظ قانونی قابل قبول نیست اما به صورت كلی با عنایت به اهمیت پروژه شهر دانش امیدواریم اجرای كامل این طرح در پیچ و خم مسائل اداری و برخی اختلافات گم نشود.
مصرف مواد مخدر و مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری های دانشجویی
دكتر نیلی در مورد وضعیت صدمه های اجتماعی دانشجویان دانشگاه تهران هم اظهار داشت: سه سال است كه در دانشگاه شورای بهداشت و روان را راه اندازی كردیم كه این شورا میزان ناهنجاری ها و صدمه های دانشجویان را به صورت سالانه رصد می كند و گزارشی كه این مركز عرضه كرده این است كه متوسط صدمه های اجتماعی در میان دانشجویان از متوسط این صدمه ها در جامعه بالاتر نیست و ما در مقایسه با دانشگاه های دیگر در وضعیت متوسط قرار داریم اما به صورت كلی مواد مخدر و مصرف مشروبات الكلی بیشترین ناهنجاری ها است.
ابراز نگرانی از عدم تخصیص بموقع بودجه
رئیس دانشگاه تهران از كمبود اعتبار این دانشگاه و ادامه تحصیل بموقع بودجه ابراز امیدواری كرد و اظهار داشت: خیلی از این بودجه ها صرف حقوق و دستمزد كارمندان و اعضای هیأت علمی دانشگاه می شود و با عنایت به مشكلات اعتباری ما طی پنج سال گذشته هیچ كارمندی را جذب نكردیم اما با عنایت به اینكه بخش اعظمی از این هزینه ها صرف امور رفاهی و تغذیه دانشجویان می شود امیدوارم دولت توجه ویژه ای در تخصیص بموقع اعتبار داشته باشد.
بازسازی ساختمان دانشكده ادبیات در دستور كار
وی همینطور تصریح كرد: بازسازی ساختمان های دانشگاه تهران یكی از مهمترین برنامه های این دانشگاه بود و بر این اساس ما دانشكده حقوق را سال قبل بازسازی كامل كردیم و امسال هم دانشكده ادبیات و علوم انسانی را در دستور كار قرار دادیم و با عنایت به وضعیت فعلی بودجه ها امیدی به سرانجام رساندن این طرح نیست.1398/05/24
08:56:48
5.0 / 5
4196
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است