معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت خبر داد

ثبت ۲۰۴ نیاز فناورانه از طرف ۶۷۹ بنگاه، ۵ استان اول در همكاری با تاپ

ثبت ۲۰۴ نیاز فناورانه از طرف ۶۷۹ بنگاه، ۵ استان اول در همكاری با تاپ زارا: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبت نام 679 بنگاه صنعتی، معدنی و تجاری در سامانه ˮتاپˮ آگاهی داد و اظهار داشت: تابحال از طرف این تعداد بنگاه ها 204 نیاز و 251 پروژه ثبت شده است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر برات قبادیان در نشست خبری امروز با اشاره به تدوین و اجرای طرح "توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال" (تاپ)، این طرح را همچون برنامه های معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت نام برد و اضافه كرد: این طرح با همكاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد كل نیروهای مسلح در سه بخش دانش آموختگان مشمول خدمت سربازی، اساتید و دانشجویان دكتری اجرایی می شود.
وی با تاكید بر اینكه این طرح در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه اجرایی شده است، اشاره كرد: علاوه بر آن طرح بهره وری در بخش صنعت و معدن را در دستور كار قرار دادیم، چونكه در این عرصه خیلی از كشورها اقدام نموده اند و ما به منظور جلوگیری از عقب ماندگی در این عرصه اقدام كردیم.
قبادیان با تاكید بر اینكه بیشتر از ۳۰ درصد جی دی پی از بخش صنعت، معدن و تجارت است، افزود: در این زمینه در سال های گذشته تلاش های زیادی صورت گرفته، ولی متأسفانه وضعیت مطلوبی در افزایش بهره وری نداشتیم كه برای رفع این چالش برنامه هایی مدنظر قرار گرفت.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، انقلاب چهارمی صنعتی را از دیگر برنامه های این معاونت نام برد و افزود: آینده اقتصادی كشورهای صنعتی و غیر صنعتی در انقلاب چهارم صنعتی رقم خواهد خورد و ما كمتر به آن توجه كرده ایم؛ بدین جهت ما همچون كشورهایی هستیم كه در این عرصه عقب ماندیم.
قبادیان همین طور با اشاره به چالش های كشور در زمینه اعلام تحریم ها مقابل كشور، اشاره كرد: با عنایت به مشكلات ناشی از تحریم ها خصوصاً در سال ۹۸، نسبت به تهیه فهرستی از ۲۰ صنعت اول كشور كه فناوری های آن از خارج از كشور تأمین می شد، اقدام كردیم.
وی افزود: در این طرح در تلاش هستیم تا فناوری های وارداتی مورد نیاز كشور را به منظور مقابله با تحریم ها بومی سازی نماییم و برای این منظور نیاز است تا میان دانشگاه ها، شركت های دانش بنیان، مراكز تحقیقاتی و بخش های صنعتی پیوندی ایجاد شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، اجرای طرح "تاپ" را برنامه متحول كننده برای ایجاد هماهنگی میان دانشگاه و صنعت توصیف كرد و تصریح كرد: ایجاد و تقویت ارتباط و تعامل بین صنعت و دانشگاه، ایجاد تحرك در طرف تقاضای فناوری، جهت دهی و هدایت پایان نامه های تحصیلات تكمیلی و ارتقای سطح مهارت دانشجویان و سربازان تحصیل كرده همچون اهداف این طرح به حساب می آید.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه "تاپ"، اظهار نمود: این سامانه برای صرفه جویی در زمان، تسهیل تعاملات، ارزیابی و نظارت در مورد طرح تاپ، به وجود آمده و در آن بنگاه های صنعتی نیازهای فناورانه خودرا عرضه خواهند كرد و از طرف دیگر نیروهای متخصص دانشگاهی و شركت های دانش بنیان توانمندی های خودرا در جهت رفع این نیازمندی های فناورانه ثبت خواهند كرد.
به گفته وی، در این سامانه تابحال ۶۷۹ بنگاه صنعتی ثبت نام كرده و نیازهای علمی و فناورانه خودرا به ثبت رسانده اند.
قبادیان با تاكید بر اینكه این سامانه از شروع سال جاری بطور رسمی به راه افتاده است اظهار داشت: در این سامانه از طرف ۶۷۹ بنگاه، ۲۰۴ نیاز و ۲۵۱ پروژه به ثبت رسیده است و پس از آن كه ثبت بنگاه های اقتصادی به حدی رسید، اجازه ثبت نام استاد تاپ، دانشجوی تاپ و سرباز تاپ در آن داده خواهد شد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری زارت صمت، ۵ استان مركزی، البرز، زنجان، قم و تهران را همچون ۵ استان اول كشور در زمینه همكاری و مشاركت در طرح "تاپ" نام برد و اظهار داشت: از میان این ۵ استان، استان البرز بیشترین نیاز خودرا در آن به ثبت رسانده است.
قبادیان تصریح كرد: اولویت ما برای پذیرش بنگاه های صنعتی، بنگاه هایی هستند كه دارای واحد تحقیق و توسعه هستند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر اینكه در این سامانه سه دسته افراد می توانند ثبت نام كنند، اظهار داشت: دانشجوی تاپ، سرباز تاپ و استاد تاپ همچون افرادی هستند كه می توانند در این سامانه به منظور نیازهای فناورانه بنگاه ها ثبت نام كنند. دانشجوی تاپ شامل دانشجویان تحصیلات تكمیلی دانشگاه ها، سرباز تاپ شامل داوطلبان خدمت دانش آموخته كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا و استاد تاپ شامل اعضا و یا داوطلبان هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی كشور می شوند.1398/04/15
18:34:22
5.0 / 5
4016
تگهای خبر: آموزش , ارز , اشتغال , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است