چهره علمی و ادبی زنجان در گذشت

پیكر دكتر هشترودی در خاك آرام گرفت

پیكر دكتر هشترودی در خاك آرام گرفت زارا: استاد علم و اخلاق، چهره علمی و ادبی زنجان با كوله باری از دانش و تجربه در بین ناباوری دوستان و آشنایان در خاك آرام گرفت.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، زندگی و مرگ دو همزاد دیرینه اند كه از ازل تابحال یار غار هم بوده اند و هیچ كس را یارای گریز از آن نیست. مرگ ملموس ترین و درك پذیرترین دلواپسی غایی انسان است. گویی همه زندگی در یك كلام خلاصه می شود: حالا هستم، اما روزی می رسد كه دیگر نیستم.
اما با همه این اوصاف آدمی با علم به اینكه مرگ بی امان از راه می رسد و یاران و دوستان را از میان برمی چیند باز این عزیمت باوركردنی نیست و دل هر انسانی را در غم از دست دادن یارانش اندوهگین می كند.
خبر آسمانی شدن دكتر علی هشترودی نیز یكی از این عزیمت های باور ناكردنی است. بی شك شاگردان و دوستانش را در غم نبودنش اندوهگین ساخته و چنین هجرتی را هیچ گاه باور نخواهند كرد و همواره این شعر قیصر را با خود زمزمه می كنند كه «حرف های ما هنوز ناتمام / تا نگاه می كنی وقت رفتن است / باز هم همان حكایت همیشگی / قبل از آنكه با خبر شوی / لحظه عزیمت تو ناگزیر می شود».
دیگر هیچ گاه نوای دلنشین دكتر علی هشترودی كه با طمانینه «بشنو از نی چون حكایت می كند، از جدایی ها شكایت می كند» را در میان دوست داران و دلباختگان مولانا زمزمه می كرد در فضای دارالقرآن زنجان طنین انداز نمی گردد و این دریغ و حسرت همیشگی را شاگردان ایشان همواره تا ابدیت با خود به دوش می كشند و از سودای جان فریاد بر می آرند: ای دریغ و حسرت همیشگی / ناگهان چه زود دیر می شود.
ولی بی شك حالا دكتر هشترودی این نوای مولانا را با خود زمزمه كرده و می گوید: «به روز مرگ چو تابوت من روان باشد / گمان مبر كه مرا درد این جهان باشد» و آسوده و با فراغ بال رخت از این جهان برخواهد بست و دوست دارانش را در غم رفتنش اندوهگین می سازد.
ما نیز با دوستان و شاگردان ایشان هم نوا شده و می گوئیم: ای رستخیز ناگهان وی رحمت بی منتها، ای آتشی افروخته بر بیشه اندیشه ها، سپاس به خاطر همه بودن ها و عشق ابدی و ازلی كه به ادبیات فارسی داشتی و این شور را نیز در بین ما به ودیعه گذاشتی تا شاید راهی باشد برای پیوستن به روزگار وصل خویش برای مایی كه از اصل خویش دور افتاده ایم.
به گزارش زارا به نقل از ایسنا، استاد علی هشترودی روز ۲۱ فروردین ماه ۱۳۰۳ شمسی در شهر تبریز چشم به جهان گشود. وی در سال ۱۳۲۰ وارد دانشسرای شبانه روزی تبریز یا دارالمعلمین شد و در مهرماه ۱۳۲۳ بعنوان بازرس مدارس و دبیر ریاضی در زنجان مشغول به كار شد. وی با پیشینه ای غنی از تجربه و علم بیشتر از ۷۰ سال به امر مقدس تعلیم و تربیت در استان زنجان مشغول بود. استاد هشترودی از خود نامی نیك و یادگارهای ماندگار به جا گذاشت و خدمات وی فراموش نخواهد شد.
پیكر این استاد علم و اخلاق ساعت ۹: ۳۰ بامداد امروز سه شنبه ۴ تیر، از مقابل دانشگاه آزاد اسلامی زنجان واقع در اعتمادیه تشییع شد.

منبع:

1398/04/05
12:39:13
5.0 / 5
4408
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است