امریكا باتلاقی برای دانشمند نخبه ایرانی؛

سفر علمی-تحقیقاتی بدون بازگشت دكتر مسعود سلیمانی به سرزمین یانكی ها

سفر علمی-تحقیقاتی بدون بازگشت دكتر مسعود سلیمانی به سرزمین یانكی ها به گزارش زارا دكتر «مسعود سلیمانی» از محققان ارشد سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس كه حدود ۸ ماه پیش برای سفری علمی و تحقیقاتی به امریكا سفر كرده بود، به افترا نقض تحریم های آمریكا ضد ایران در این كشور بازداشت می شود و در زندان به سر می برد؛ به قول برادر وی، این استاد از بیماری مزمن سندرم روده تحریك پذیر (IBS) رنج می برد و الان از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت كننده ای دارد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر مسعود سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس كه جزو یك درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می شود، ۱۵ مهر ماه سال قبل در چارچوب یك فرصت مطالعاتی عازم كشور آمریكا شد، اما قبل از ورود به خاك كشور آمریكا به دلیل نامعلومی از جانب پلیس FBI دستگیر و زندانی شد!
این دانشمند ایرانی كه در رشته خون شناسی (هماتولوژی) و سلول های بنیادی تحقیق می كند، توسط مؤسسه آمریكایی به نام «مایو كلینیك» كه یكی از معتبرترین مراكز و دانشگاه های علوم پزشكی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این كشور دعوت شد و برخلاف تمامی پروتكل های دانشگاهی و تحقیقاتی هم اكنون حدود ۸ ماه از دستگیری این دانشمند ایرانی می گذرد؛ و تابحال هیچ گزارش رسمی در مورد دلیل بازداشت این دانشمند ایرانی از جانب دولت آمریكا اعلام نشده و سرزمین "یانكی ها" به باتلاقی برای دانشمند نخبه ایرانی تبدیل گشته است.


در همین رابطه دكتر محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در تشریح جزئیات زندانی شدن یكی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه در كشور آمریكا و علل زندانی شدن او، اظهار داشت: این عضو هیأت علمی با ویزای رسمی و با هماهنگی دانشگاه عازم فرصت مطالعاتی شده است. وی قرار بود حدود ۶ ماه در یك دانشگاه تحقیقات مشترك داشته باشد، ولی در بدو ورود در فرودگاه بازداشت شد. افترا وی خریداری و سفارش یك ماده شیمیایی مربوط به بحث پزشكی آزمایش های خون شناسی است.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس همینطور تصریح كرد: این استاد خود به صورت مستقیم خریدی انجام نداده، بلكه سفارش دهنده بوده و اتهامی كه مطرح شده واقعاً مضحك و غیر قابل قبول است. مبحث بازداشت وی یك عملیات ایذایی است.
دكتر احمدی همینطور در مورد اقدامات دانشگاه تربیت مدرس برای كمك به آزادی دانشمند بازداشتی این دانشگاه در آمریكا هم اضافه كرد: اقداماتی با كمك هیأت امنای دانشگاه و خانواده وی برای تأمین وكیل انجام شده است. در دادگاه آمریكا هم این جرم قابل اقامه نیست. در آنجا هم این مساله محكمه پسند نیست. طی این مدت منتظر برگزاری جلسه بودیم كه یك یا دو بار به وسیله FBI به تعویق افتاد؛ چون كه مدركی در این زمینه وجود نداشته و به دنبال تهیه مدارك بیشتری هستند.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس اضافه كرد: هم اكنون پیگیری هایی انجام دادیم تا هزینه دادگاه را پرداخت نماییم. وزارت خارجه هم از نظر اداری بسیار كمك كرده است، قرار بود جلسه دادگاه با عنایت به تعویق هایی، اردیبهشت ماه برگزار گردد كه از زمان دقیق آن هم اطلاعی در دست نیست.
دكتر احمدی درباره ادعای نقض تحریم توسط این عضو هیأت علمی اظهار داشت: ادعای پوچی مطرح شده، وی هیچ خرید مستقیمی نداشته و تنها یك سفارش داشته است، شركتی كه این سفارش را انجام می دهد، احتمالاً از آمریكا خریداری نموده و ارتباطی به وی ندارد. این شركت مسؤول است و مستندات و مدارك ضد وی بسیار ضعیف است.
در این رابطه رسول سلیمانی، برادر دكتر مسعود سلیمانی استاد بازداشتی دانشگاه تربیت مدرس در آمریكا هم در گفت وگوی اختصاصی با ایسنا در مورد جزئیات این خبر اظهار داشت: ۳۰ مهر سال ۹۷ بود كه برادرم دكتر مسعود سلیمانی دانشمند برجسته سلول های بنیادی كشور، وارد فرودگاه شیكاگوی آمریكا شد. او با هماهنگی كامل از سوی دانشگاه تربیت مدرس ایران و با داشتن یك فرصت مطالعاتی وارد این كشور شد كه به محض ورود او به این كشور، وی را بازداشت و ویزایش را باطل كردند و به زندان «دیتون» جورجیا در ایالت آتلانتا انتقال دادند.
وی افزود: سفرهای برادرم به آمریكا مسبوق به سابقه بوده و وی قبلاً هم با دانشگاه كالیفرنیا، همكاریهای مشتركی داشته است.
سلیمانی با اشاره به این كه تا به امروز، مسؤولان آمریكایی هیچ گونه توضیح و استناد محكمی برای مجرم شناختن وی ابراز نكرده اند، بیان كرد: آنها تنها جلسه ای كه برای برادرم هفته گذشته ۲۴ اردیبهشت ماه جاری بدون حضور او با وكلای او داشتند، اعلام نمودند كه دكتر سلیمانی قصد داشته است چند عدد «ویال هورمون رشد» را از راه دو دانشجو به ایران انتقال دهد كه این عمل هم صورت نمی گیرد و جالب تر این كه ویال ها غیر تحریمی و صرفاً مصرف پزشكی دارند.
برادر دكتر سلیمانی با مضحك و خنده دار خواندن این ادعا، تصریح كرد: برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در ارتباط با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت ها در قالب عرف علمی جهانی انجام می شود و این ادعای آمریكایی ها سبب تعجب چهره های داخل و خارج كشور شده است.
وی با وحشتناك خواندن وضعیت دكتر سلیمانی در ندامتگاه آمریكایی، بیان كرد: برادرم در كنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و هم چنین كارتن خواب ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در شرایطی است كه وی از بیماری مزمن آی. بی. اس رنج می برد و از لحاظ روحی وضعیت فوق العاده ناراحت كننده ای دارد.
رسول سلیمانی اضافه كرد: تنها راه تماس ما با دكتر سلیمانی ارتباطی است كه وی از راه تلفنی در ندامتگاه با ما برقرار می كند و این روش فوق العاده برای خانواده ما تا به امروز هزینه بر بوده است.
برادر دكتر سلیمانی، با تشریح هزینه ۹۷ هزار دلاری ارتباط و پیگیری از وضعیت او، اضافه كرد: وضعیت خانواده ما هم در این حدود هفت ماه، بسیار با فراز و نشیب بوده است. مادرم از ۲ ماه گذشته در بیمارستان قسمت ICU به دلیل سكته مغزی حاصل از فشار و ناراحتی ناشی از اسارت فرزندش بستری است و پدر هم كماكان در بی اطلاعی مطلق نسبت به سرنوشت وی به سر می برد.
وی در انتها با اشاره به وفای به عهد خانواده سلیمانی با در نظر گرفتن مصالح كشور و امنیت ملی در رسانه ای نكردن این مساله، اظهار داشت: عاجزانه از مسؤولان كشور خواهان رسیدگی فوری به وضعیت دكتر سلیمانی هستیم، او به شدت دلبسته كشور خود است و تا به امروز خدمات فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.
به گزارش زارا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی ریپورت، دو وكیل حقوقی در شهر آتلانتای كانادا هم در این باره می گویند كه از تصمیم دولت آمریكا در خصوص تحت پیگرد قرار دادن مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس در شاخه سلول های بنیادی و دو دانشجوی وی به افترا نقض تحریم ها و وارد كردن بیشتر از ۸ ویال كوچك دارویی هورمون رشد انسانی به ایران متعجب هستند.
این دو وكیل كانادایی گفتند كه از محاكمه دكتر سلیمانی و لغو "ویزای تحقیقاتی"(research visa) وی حین سفر از ایران به "مینه سوتا" برای كار در كلینیك "مایو" متحیر هستند. مقامات فدرال آمریكا در ماه اكتبر گذشته هنگام ورود دكتر سلیمانی به آمریكا او را دستگیر كرده و به زندان فرستادند.
به گفته "لئونارد فرانكو" (Leonard Franco)، وكیل "سلیمانی" در آتلانتا، وی كه استاد و محقق زیست پزشكی دانشگاه تربیت مدرس است بدون هیچ دلیل موجهی در آتلانتا بازداشت شده است.
هورمون های مذكور یك نوع پروتئین مصنوعی هستند كه در سال ۲۰۱۶ از یكی دانشجویان سابق دكتر سلیمانی توسط "گمرگ" آتلانتا كشف و ضبط شدند. ضبط این هورمون ها در زمانی صورت گرفت كه آمریكا همچنان در توافقنامه هسته ای بین المللی با ایران حضور داشت و تحریم ها ضد ایران لغو شده بود.
"فرانكو" اضافه كرد: من واقعاً این مورد را درك نمی كنم. به نظر می آید گویی استدلال آنها سیاسی است. هورمون رشد نه در ایالات متحده آمریكا و نه در ایران ممنوع نیست و به صورت انحصاری برای تحقیقات پزشكی مورد استفاده قرار می گیرد و در فهرست تحریم ها قرار ندارد.
بر اساس این گزارش، دو دانشجوی سابق سلیمانی به نامهای "محبوبه قائدی" و "مریم جزایری" با اتهامات مشابهی در خصوص كوشش برای تأمین هورمون های رشد برای دكتر سلیمانی رو به رو شده اند. "قائدی" با قید وثیقه ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و "جزایری" با قید وثیقه ای به ارزش ۲۰۰ هزار دلار آزاد شده اند.
"قائدی" اقامت دائمی آمریكا را دارد و استادیار دانشكده پزشكی دانشگاه "ییل" است و تحقیقات بازسازی ریه توسط وی به ایجاد ریه های قابل پیوند كمك بسیاری كرده است.
"جزایری" هم شهروند ایالات متحده آمریكا و ساكن ایالت "كنتاكی" است و در "دانشگاه لوییویل"(University of Louisville) هم تحقیقات پزشكی انجام داده است.
درخواست هایی برای رد این اتهامات در دادگاه فدرال آتلانتا عرضه شده، ولی هنوز پاسخی به آنها داده نشده است. سخنگوی دادستان آمریكا هم درباره این مورد اظهارنظر نكرده است.
"جو وایتلی"(Joe Whitley)، وكیل "محبوبه قائدی" در مورد این مورد اظهار نظر نكرده؛ اما وی در دادخواست خود متذكر شده كه ارسال این هورمون رشد انسانی به ایران، از ۷ آوریل ۲۰۱۴ تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۶ مجاز بوده است. او همینطور تصریح كرد كه هورمون رشد، یك ماده بیولوژیكی است كه برای پژوهش های پزشكی به كار می رود و از تحریم ها معاف است.
"پگ پت"(Page Pate)، وكیل "مریم جزایری" ضمن مخالفت با اتهامات وارد شده به موكلش اظهار داشت: وی كاملاً از این اتهامات گیج و مبهوت شده است. هنگامی كه مأموران فرودگاه آتلانتا در سال ۲۰۱۶، ویال ها را از چمدان وی خارج كردند، او واقعاً متعجب شد؛ چونكه فكر نمی كرد كه كار غیرقانونی انجام داده باشد.
"پت" اضافه كرد: "جزایری" برای ملاقات با خانواده اش در حال رفتن به ایران بود و ویال ها را از "قائدی" گرفته بود تا آنها را به سلیمانی برساند. مأموران فرودگاه، هنگام بازجویی از "جزایری" در مورد برنامه سفر او، ویال ها را در چمدان او پیدا كردند.
"پت" اضافه كرد: حتی FBI هم گزارش كرد كه هیچ هدف شومی در این مورد پیدا نكرده است. تحریم ها نمی توانند یك دانشجو را از رساندن دارو به استاد سابق خود منع كنند. مبحث تحریم های اعمال شده ضد ایران، كاملاً با این مورد متفاوت است.
وی تصریح كرد: هنگامی كه هورمون های رشد ضبط شدند، آمریكا در توافق هسته ای با ایران بود و در آن زمان موظف بود تحریم ها را ضد ایران بردارد. در واقع، دكتر "جزایری" هم به مأموران گفته بود كه از تحریم های وضع شده ضد ایران مطمئن نیست. مأموران فرودگاه، "جزایری" را مجدداً در فوریه سال ۲۰۱۸ در آتلانتا و هنگامی كه قصد سفر به ایران را داشت، بازداشت كردند و در مورد بازجویی سال ۲۰۱۶ از او بازجویی كردند. "جزایری" به مأموران اظهار داشت كه یك مرتبه در سال ۲۰۱۶ به صورت مفصل درباره این مورد بازجویی شده است.
"جزایری" در نوامبر سال ۲۰۱۸ برای سومین بار بازداشت شد. بازداشت او روزی صورت گرفت كه ترامپ، تحریم ها را ضد ایران اعمال كرد. او به خاطر ارتباط با "سلیمانی" و "قائدی" تحت بازجویی قرار گرفت و به خاطر نقض تحریم ها بازداشت شد.
در همین رابطه دكتر سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در گفتگو با ایسنا از پیگیری جدی دو وزارتخانه علوم و امور خارجه برای آزادی استاد بازداشتی ایرانی در آمریكا اطلاع داد و اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده دو همراه بازداشت شده این استاد دانشگاه تربیت مدرس آزاد شدند و هماهنگی های لازم با وزارت امور خارجه برای آزادی او ادامه دارد.
وی همینطور تصریح كرد: وزارت امور خارجه ایران مسئول پیگیری وضعیت ایرانی ها مقیم در خارج است و دانشجویان، اساتید و پژوهشگرانی كه در چارچوب فرصت های مطالعاتی به خارج از كشور اعزام می شوند، در صورت بروز هر نوع مشكلی، این وزارتخانه مسئول پیگیری وضعیت آنها است.
1398/02/29
15:08:35
5.0 / 5
4405
تگهای خبر: ارز , برتر , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است