تاثیر افزایش قیمت آهن بر مسكن

تاثیر افزایش قیمت آهن بر مسكن به گزارش زارا تقریباً همه می دانیم افزایش قیمت مصالح همچون قیمت آهن و قیمت میلگرد تأثیر مستقیمی روی افزایش قیمت مسكن دارد.به گزارش زارا به نقل از مهر، باتوجه به تأثیر افزایش قیمت آهن و قیمت میلگرد بر بازار مسكن در ادامه نظر كارشناسان شهرآهن را در این خصوص با هم بررسی می نماییم تا اطلاعات دقیق تری در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم.
یكی از مواردی كه در چند ماه اخیر تأثیرات زیادی روی بازار آهن و به واسطه آن روی بازار مسكن گذاشته، تحریم هایی است كه همه از آنها با خبریم.
شاید در نگاه اول به نظرتان غیر منطقی باشد كه ایران با داشتن منابعی غنی در جهت تولیدات آهن خود، به بعضی مواد اولیه خاص كه از كشورهای دیگر وارد می شود نیاز داشته باشد، اما تولیدات آهن به تجهیزات و مواد اولیه ای نیاز دارد كه باید با ارز خریداری شود و همین سبب افزایش قیمت تمام شده برای تولید كننده و در نهایت خریداران می شود.
یكی از مواردی كه در این میان می تواند نقش تعیین كننده داشته باشد میزان تولیدات آهن و محصولات فولادی و رونق بازار مصرف یا صادرات آن است كه با هم به بررسی آن خواهیم پرداخت.
میزان تولید سالانه محصولات فولادی، آهن و میزان مصرف آنها در كشور
به طور كلی سالانه در كشور مقدار ۱۵ میلیون تن محصولات فولادی تولید می شود كه ۷ میلیون تن از این تولیدات توسط بخش خصوصی و مابقی توسط بخش دولتی انجام می شود.
یكی از مشكلاتی كه سبب افزایش عجیب غریب قیمت آهن آلات شده و افزایش قیمت مسكن را به دنبال داشته كاهش تولید در سال اخیر و افزایش قیمت سایر مصالح ساختمانی است. چون كه این افزایش قیمت سبب شده كه میزان تقاضا كاهش پیدا كند و به این صورت بازار ساخت و ساز افت كرده است.
همین افت بازار مسكن سبب شد كه قیمت آهن باردیگر گرفتار نوسانات شدید و غیر منطقی شود و از سویی سرمایه گذاران در حوزه تولید محصولات فولادی این عرصه را برای سرمایه گذاری غیر قابل اعتماد ببیند.
راه حل منطقی این مشكل از نظر كارشناسان ما در شهر آهن این است كه تولید كنندگان آهن در بخش های خصوصی و دولتی باید سطح تولید و عرضه را بالا برده و از سویی قیمت را تا حد قابل قبولی كه سبب ضرر دیدن ایشان نشود پایین بیاورند.
این امر منجر می شود تا افراد فعال در زمینه ساخت و ساز بتوانند چرخ بازار مسكن را به گردش در بیاورند و به این صورت بازار آهن كه به بازار مسكن زنجیر است را تا حدی به تعادل برسد. طبق این گفته می توانیم نتیجه بگیریم كه عدم هماهنگی و مدیریت در بخش خصوصی و دولتی و همینطور سودجویی عده ای خاص كه با انبار كردن آهن و محصولات فولادی تلاش بر كنترل بازار دارند و با این عمل سودجویانه جلوی رونق بازار را می گیرند.
تأثیرات منفی این كار زمانی مشخص می شود كه شاهد واردات آهن آلات مورد نیاز برای ساختمان سازی از چین و هند هستیم و به این صورت ضربه بیشتری به بازار آهن داخلی وارد می شود.
یكی دیگر از موضوعاتی كه سبب ضربه دیدن بازار آهن می شود این است كه افزایش قیمتی كه به بازار داخلی ضربه زده است به خاطر كاهش ارزش پول ملی است، از طرفی قیمت آهن آلات تولیدی به دلار برای صادرات هیچگونه تغییری نداشته است.
افزایش قیمت آهن چطور بر قیمت مسكن تأثیر می گذارد؟
افزایش قیمت آهن به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت مسكن تأثیر می گذارد؛ تأثیر مستقیم افزایش قیمت آهن به این صورت است كه در صورت رشد قیمت ۱۰۰ درصدی آهن آلات و مشتقات آن مانند میلگرد، تیر آهن، ورق فولادی، پنجره، درب و… سبب می شود قیمت تمام شده ساختمان ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش یابد.
منظور از تأثیر غیر مستقیم آهن به این صورت است كه افزایش قیمت آهن سبب می شود كه سایر مصالح مانند آجر، سیمان و… هم افزایش قیمت را تجربه كنند و به این صورت شاهد این مورد خواهیم بود كه قیمت مسكن به طرز سرسام آوری رو به افزایش است.
همینطور شما باید این مورد را مد نظر داشته باشید كه وقتی دلیل افزایش قیمت آهن آلات مقوله ای مانند تحریم باشد، پس افزایش قیمت سایر مصالح را هم به دنبال خواهد داشت و همین سبب بوجود آمدن وضعیتی اضطراری برای مسكن می شود.
در نهایت امیدواریم دولت بتواند با اجرایی كردن صحیح سیاست های داخلی و خارجی كنترل قیمت آهن آلات را درست گیرد و شاهد تورم های این چنینی در كشور نباشیم.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1398/02/14
15:40:15
5.0 / 5
3975
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است