دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

پیشرفت باید دانش بنیان و فرهنگ مبنا باشد، تحقق شعار سال بدون رونق فرهنگی-اجتماعی موفق نیست

پیشرفت باید دانش بنیان و فرهنگ مبنا باشد، تحقق شعار سال بدون رونق فرهنگی-اجتماعی موفق نیست به گزارش زارا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار نوروزی با همكاران این شورا، تصریح كرد: باید پیشرفت در عین دانش بنیان بودن فرهنگ مبنا هم باشد تا با زیست بوم فرهنگی و اسلامی كشور تناسب داشته باشد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر عاملی در این مراسم طی سخنانی ضمن تبریك سال ۱۳۹۸ و حلول ماه شعبان المعظم اظهار داشت: امیدواریم در این سال شاهد تحقق "رونق تولید" و آرامش بیشتر ملت و كشورمان باشیم.
وی ادامه داد: در ابتدای سال ما با جاری شدن سیل در بخش های مهمی از كشور مواجه شدیم كه امر هولناك و نگران كننده بود و باعث تخریب گسترده زندگی مردم شد. با اینكه این حادثه یك بلای طبیعی به حساب می آید ولی عدم آمادگی زیرساخت ها و فقدان آب خیزداری مناسب و تمهیدات لازم برای مهار سیل هم نشان از كم كاری و ضعف در مدیریت در امور زیر ساختی است كه دستگاه سیاست گذار و اجرایی كشور در قبال آن مسئول است. الحمدلله مجموعه توان نظام شامل دولت و قوای نظامی و انتظامی و توان مردم به یاری سیل زدگان رفته و تا استقرار آرامش مردم باید این امر ادامه پیدا كند. مسئولیت شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده از ظرفیت علمی كشور و تقویت فرهنگ همكاری برای جلوگیری از بحران های ناشی از بلایای طبیعی و مواجهه نظام مند با اینگونه امور است.
البته پر شدن ذخایر آبی كشور و منابع زیرزمینی آب و احیا سدها و دریاچه و تالاب ها و هزاران بركت دیگر نتایج خیر باران گسترده و بی سابقه در پهنه ایران عزیز خواهد بود.

باید نحوه مقابله و مدیریت آثار و تبعات بلایای طبیعی ساماندهی و نظام مند شود
وی تصریح كرد: باید نحوه مقابله و مدیریت آثار و تبعات اینگونه بلایای طبیعی ساماندهی و نظام مند شود و همینطور مقابله دانش بنیان و فرهنگ محور با بلایای طبیعی هم جدی گرفته شود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به حدیثی از حضرت امام جعفر صادق «ع» كه می فرماید هر روز، روزی جدید است كه ما را خطاب می كند كه در این روز كار خیر و خوب انجام بدهیم، اظهار داشت: بر طبق این فرمایش، هر روز جدید، انسان را به كار خیر و عمل صالح دعوت می كند و اگر این دعوت با خلاقیت و پویایی انسان گره بخورد، می تواند منشأ خیر و بركت مادی و معنوی باشد.
وی ادامه داد: باید از فرصت و نعمت عُمر كه از جانب خداوند متعال به انسان اعطا شده برای كار خیر و عمل صالح استفاده نماییم و از این منظر سال نو؛ سال فرصت های جدید كار و تلاش مثبت و مفید می باشد.
دكتر عاملی تصریح كرد: در حوزه توسعه اقتصادی نباید نگاه صرفاً اقتصادی داشته باشیم بلكه در این بخش باید محیط زیست، سلامت، خانواده و مجموعه ای از عوامل كه منشأ توسعه جامع و یكپارچه می شود را مورد توجه قرار داد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اظهار داشت: توسعه از منظر اسلام باید باعث رشد انسان در همه ابعاد مادی و معنوی شود و هدف نهایی توسعه از منظر اسلام عبودیت و حركت در راه الهی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» در مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: از نگاه ایشان شورای عالی انقلاب فرهنگی یك نهاد فاخر و بلند مرتبه است و بنابراین وظایف بسیار بزرگی را بر عهده دارد.
دكتر عاملی افزود: از نگاه رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» وظیفه اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، راهبری و سیاستگذاری كلان در حوزه مهم و حساس فرهنگ و علم و ایجاد مسیرهای جدید و اثر گذار برای پیشرفت و تعالی كشور است.
نهادهای سیاستگذار مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی باید گوش شنوا نسبت به جامعه داشته باشد و از قدرت تشخیص و درك مسئله برخوردار باشد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت تعامل و ارتباط با بدنه جامعه افزود: نهادهای سیاستگذار مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی نباید فقط حرف بزنند بلكه به شنیدن صدای جامعه هم نیاز دارد.
وی اظهار داشت: جامعه گاهی با رفتار خود با ما سخن می گوید و دستگاه سیاستگذار باید به خوبی این صدا را بشنود.

نگرش "فرا متغیری" می تواند مسیر تمدن نوین اسلامی را هموار كند
وی در تشریح این نكته اضافه كرد: نگرش "فرا متغیری" می تواند یك نگرش راهبردی و الهی باشد كه ایجاد تمدن نوین اسلامی را دنبال كند. منظور از نگرش فرامتغیری، حوزه خلاقیت هاست كه با بكار گیری روش های جدید، رویكردهای جدید؛ مدلهای مدیریتی متفاوت، مسیر مناسبی را برای احیا ارزش های اسلامی و الهی پیدا نماییم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: حركت در این راه مستلزم همفكری، همراهی و انسجام بین همه ماست و از این مسیر است كه "مدیریت منسجم و یكپارچه حوزه فرهنگ و علم اهمیت پیدا می كند.
دكتر عاملی با اشاره به تغییر نگاه به مبحث پیشرفت از دهه ۸۰ میلادی اظهار داشت: از این دهه به بعد، پیشرفت چند بعد پیدا كرد و توجه از بعد صرفاً اقتصادی به ابعاد دیگر مانند فرهنگی، محیط زیست، سلامت و حتی موضوعات معطوف به تعالی ارزش ها توسعه پیدا كرد و دانش و مدیریت دانش یكپارچه را وارد حوزه مدیریت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی كرد.
وی ادامه داد: بنابراین سیاستگذاری در راه مدیریت منسجم و یكپارچه اهمیت كلید و محوری دارد كه امیدواریم در حوزه علم و فرهنگ بتوانیم گام های مناسبی برداریم.
دكتر عاملی با اشاره به خط مشی های ۹ گانه سال ۱۳۹۸ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد شعار سال یعنی "رونق تولید" اظهار داشت: پیشرفت باید هم دانش بنیان و هم فرهنگ مبنا باشد و پیشرفت تك بعدی نه تنها مشكلی را حل نمی كند بلكه باعث مشكلا زیادی هم خواهد شد.

پیشرفت باید در عین دانش بنیان بودن فرهنگ مبنا هم باشد
وی ادامه داد: باید پیشرفت در عین دانش بنیان بودن فرهنگ مبنا هم باشد تا با زیست بوم فرهنگی و اسلامی كشور تناسب داشته باشد.
دكتر عاملی با اشاره به ضرورت حسن ظن در ارتباط با جامعه افزود: داشتن پیش فرض منفی نسبت به جامعه از موانع مهم در برقراری ارتباط سالم و منطقی با جامعه است و بنابراین است كه در معارف اسلامی ما مكلف هستیم كه عمل سایرین را حمل بر صحت نماییم.

یكی از تبعات منفی سو ء ظن به جامعه، تنهایی و انزوا بخشی از جامعه است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح اثرات منفی سو ء ظن به جامعه اظهار داشت: یكی از تبعات منفی سو ء ظن به جامعه، تنهایی و انزوا است و باید در سیاستگذاری ها از سیاست هایی كه باعث تنهایی یك فرد، یك قوم و یا حتی یك جریان سیاسی می شود، پرهیز نماییم.
وی ادامه داد: خوشبختانه در ساختار حقوقی نظام جمهوری اسلامی، كه در قانون اساسی جمهوری اسلامی تبلور پیدا كرده تأمین احترام همه اقوام، اقشار و اقلیت های اجتماعی و دینی مورد توجه قرار گرفته است.
دكتر عاملی در مورد لزوم به مشاركت در آوردن همگان و استفاده از مشورت نخبگان در امر سیاستگذاری اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» بر توسعه حوزه مشورت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و بهره گیری از تنوع نظرات نخبگان و اندیشمندان تاكید دارند. بهره گیری از آرا گسترده متخصصین، باعث می شود تا بتوانیم تحولات جامعه را بهتر و عمیق تر درك و راهكارهای مناسب را پیدا نماییم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حدیثی از پیامبر اعظم «ص» كه می فرماید: داناترین مردم كسی است كه دانش مردم را با دانش خود جمع كند، بر اهمیت عقل جمعی تاكید نمودند.
بدنه كارشناسی شورا بیشتر با دانشگاه و صنعت تماس داشته باشد
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اظهار داشت: بدین منظور باید سازوكاری ایجاد نماییم كه بدنه كارشناسی شورا بیشتر با دانشگاه، صنعت و جامعه تماس داشته باشد.
وی با اشاره به تحولات بوجود آمده در شیوه ها و روش تحقیق اضافه كرد: شیوه ها و روش های تحقیق پیچیده ای با استفاده از علوم تجربی برای شناخت بهتر تحولات اجتماعی بوجود آمده كه باید مورد استفاده ما قرار گیرد و از تنوع روش های كمی و كیفی برای فهم واقعیت های موجود بهره مند شد.

رونق تولید اگر با رونق فرهنگی و اجتماعی همراه نباشد، موفق نخواهد بود
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به الزامات تحقق "رونق تولید " افزود: رونق تولید اگر با رونق فرهنگی و اجتماعی همراه و هماهنگ نباشد، موفق نخواهد بود.

اصلاح نظام بروكراسی یك اصل مهم در تسریع رونق تولید است
از جانب دیگر دكتر عاملی با تاكید بر ضرورت اصلاح ساختار اداری كشور اظهار داشت: رونق تولید بدون این اصلاح ممكن نیست و گاهی مشكلات و معضلات موجود در ساختار اداری كشور باعث بدبینی مردم نسبت به اصل نظام و انقلاب اسلامی می شود. بنابراین اصلاح نظام بروكراسی با هدف كاهش مراحل اداری انجام كارها؛ یك اصل مهم در تسریع رونق تولید و رسیدن به رشد چشمگیر و كاهش فساد است.
به گزارش مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دكتر عاملی در انتها تصریح كرد: سیاستگذاری ها باید واقع بینانه، معطوف به مسائل مهم و چالش های بزرگ در راه زندگی مردم و رساندن جامعه به وضعیت مطلوب باشد.1398/01/19
14:24:02
5.0 / 5
4175
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است