رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی:

توجه به بیانیه گام دوم انقلاب از منظر علوم انسانی لازم است

توجه به بیانیه گام دوم انقلاب از منظر علوم انسانی لازم است به گزارش زارا رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی با اشاره به بیانیه ˮگام دومˮ كه توسط رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» صادر شد، اظهار داشت: این بیانیه حاصل تجربه 4 دهه انقلاب اسلامی است و توجه به این بیانیه از منظر علوم انسانی هم لازم است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر غلامعلی حداد عادل در جلسه 164 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: همه می دانیم معماری اسلامی وجود دارد ولی وضعیت فعلی معماری ما اسلامی نیست.
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی با اشاره به اینكه متأسفانه معماری و شهرسازی ما بر اثر بی توجهی به مباحث اساسی در این زمینه، بی هویت است، اظهار داشت: معیارهایی مانند حریم خصوصی و عفاف، پیوستگی دین و دنیا و... در شهرسازی و معماری اسلامی بسیار مورد توجه است.
وی ادامه داد: معماری و شهرسازی اسلامی امروز بعنوان یك مكتب علمی در جهان مورد توجه است و باید مورد توجه ما هم باشد.
دكتر حداد عادل افزود: در یك كلام می توان گفت معماری شهرهای فعلی ما و همچون تهران اسلامی نیست.
همینطور در این نشست با عنایت به پیشنهادهای عرضه شده در جلسه گذشته مواردی همچون "نقش مبانی فقهی و حقوقی در شهرسازی اسلامی"، "توجه به مباحث اخلاقی در مبحث شهرسازی و معماری"، "ارزیابی نظریه های نوین شهرسازی از منظر اسلامی"، "معطوف بودن قید اسلامی به محتوای دروس"، "پیوستگی مبحث معماری به سبك زندگی"، "سابقه طولانی تدریس این سرفصل در دانشگاه هنر اسلامی تبریز" و "بررسی مسیر شكل گیری این رشته درسی در كشور و در نظر گرفتن آراء متفكرین مسلمان در حوزه شهر" مورد بحث و بررسی قرار گرفت كه بعد از عرضه نظرات اعضا، دكتر حداد عادل با عنایت به مسائل مطرح شده اظهار داشت: به نظر می آید در این زمینه می توان یك دانشگاه خاص را بعنوان نمونه برگزید تا بتوان این رشته را در آن دایر نماییم.
وی ادامه داد: اگر با عنایت به پیشرفت كار حس شد این رشته قابلیت تدریس در سایر دانشگاه ها را دارد، آن هنگام مبحث در شورا بررسی خواهد شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: به نظر می آید با عنایت به شرایط موجود از نظر استاد، متون آموزشی و... می توان این رشته را دایر كرد.
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی اظهار داشت: ایرادی ندارد كه یك رشته خاص ابعاد مختلف اسلامی معماری و شهرسازی را مورد بررسی قرار دهد.
حجت الاسلام دكتر كاظمینی، دبیر شورای تخصصی حوزوی و معاون ارتباط با حوزه دبیرخانه شورای تحول هم در این زمینه اظهار داشت: در بررسی های انجام شده ما به این نتیجه رسیدیم كه بعضی از عناوین درسی كلی و مانند عناوین مقالات علمی هستند.
دبیر شورای تخصصی حوزوی تصریح كرد: در بررسی های انجام شده ضعف در منابع مستقیم و مرتبط، ضرورت اصلاح عناوین درس ها و ایجاد تناسب بیشتر میان این عناوین با سرفصل ها و توجه بیشتر به مباحث فقهی در كنار رویكرد معرفتی همچون مسائل قابل توجه در این زمینه است.
وی ادامه داد: خوشبختانه از نظر ادبیات فقهی در این زمینه پیشرفت‎هایی داشته ایم و چند سال است كه فقه شهرسازی در حوزه علمیه قم توسط یكی از اساتید تدریس می شود.
دبیر شورای تخصصی حوزوی افزود: ازاین رو با پیشنهاد عرضه این سرفصل ها به صورت محدود در یك دانشگاه به صورت خاص موافقت می شود.
به گزارش مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در انتها جلسه 164 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسای؛ اعضای شورا ضمن اعطای اجازه برای پذیرش دانشجو با عنایت به نظرات عرضه شده این برنامه مجدداً به گروه مربوطه جهت بررسی بیشتر ارجاع شد تا ظرف یك سال آینده این برنامه تكمیل و برای تصویب نهایی باردیگر در دستور كار شورا قرارگیرد.1397/12/07
19:37:29
5.0 / 5
4536
تگهای خبر: آموزش , ارز , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است