عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مطرح كرد

تابحال ۴۵ نظریه، نوآوری و نقد در حوزه علوم انسانی و معارف دینی ثبت شده است

تابحال ۴۵ نظریه، نوآوری و نقد در حوزه علوم انسانی و معارف دینی ثبت شده است زارا: عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینكه ۴۵ نظریه نوآورانه درحوزه علوم انسانی به ثبت رسیده است كه ۲۴ نظریه آن مربوط به چهار سال اخیر است، عنوان كرد: برگزاری كرسی های ترویجی از چهار سال قبل در دانشگاه های دولتی و یك سال هم در دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است و تابحال ۲۶۰۰ كرسی ترویجی برگزار شده كه در این كرسی، ۴۵ نظریه نوآورانه ثبت و تایید شده است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دكتر عبدالحسین خسرو پناه در اولین همایش تخصصی تعالی و تحول در علوم انسانی و آشنایی اساتید با روش اجرایی كرسی های ترویجی و نظریه پردازی كه در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: اساتید در تالیف كتب درسی و برگزاری كرسی های ترویجی نقش اساسی دارند و باید متذكر شد كه علوم انسانی حَكَمی را در دانشگاه پیاده سازی كنیم؛ حكمت در فرهنگ ما به معرفتی گفته می شود كه مبتنی بر مبانی دینی است و باید نافع و كارآمد باشد.
وی با اشاره به اینكه كرسی های نظریه پردازی مربوط به اعضای هیأت علمی و اساتید است، اضافه كرد: كرسی های آزاداندیشی مربوط به دانشجویان و زیر نظر وزارت علوم است. باید از كرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره حمایت كرد. دبیرخانه هیأت دو دسته از كرسی ها و نشست ها را حمایت و پشتیبانی می كند كه به نام كرسی های نظریه پردازی و كرسی های ترویجی شناخته می شوند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه ۴۵ نظریه نوآورانه درحوزه علوم انسانی به ثبت رسیده است كه ۲۴ نظریه آن مربوط به چهار سال اخیر است، عنوان كرد: برگزاری كرسی های ترویجی از چهار سال قبل در دانشگاه های دولتی و یك سال هم در دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است و تابحال ۲۶۰۰ كرسی ترویجی برگزار شده كه در این كرسی، ۴۵ نظریه نوآورانه ثبت و تایید شده است.
وی اشاره كرد: كلیه دانشگاه ها از سیستان و بلوچستان تا اصفهان برگزار كننده كرسی های آزاد اندیشی بودند و هر دانشگاهی كه رئیس آن دغدغه این امر را داشته باشد كرسی های آزاد اندیشی در آن محل برگزار شده است.
خسروپناه اظهار داشت: فلسفه كرسی های علمی تخصصی بر خلاف كرسی های آزاد اندیشی و ترویجی است؛ كرسی علمی می خواهد اندیشه را تولید و تبدیل به نظریه ها و نوآوری های بومی كند كه از طرف اساتید مطرح می شود.
وی افزود: امروز باید مدارس عالی مهارتی شكل گیرد و رشته هایی ایجاد شود تا مهارت های عمومی را به جوانان بیاموزد و در این مدارس باید هنر اصیل ایرانی اسلامی آموزش داده شود تا جوانان علاوه بر كسب مهارت های جدید و كارآمد، به دنبال هنرهای بی هویت نباشند.
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی بیان كرد: در كشور ۱۰ هزار عضو هیئت علمی انسانی، حدود ۵۰۰ استاد تمام دانشگاه، ۴۵۰۰ استادیار و ۴۵۰۰ نفر مربی وجود دارد كه باید برای این اساتید زمینه و میدان را باز نماییم تا بتوانند در كار خود رشد كنند.
خسروپناه با اشاره به اینكه چرا در كشور دانشكده های میان رشته ای وجود ندارد، اشاره كرد: در كنار دانشكده های مختلفی كه وجود دارد، باید دانشكده هایی مانند دانشكده خانواده داشته باشیم تا بتوانیم از این طریق بر مشكلات و لطمه های اجتماعی كه در جامعه شكل می گیرد را كنترل نماییم نظیر سایر كشورها كه این امر مهم را تجربه كرده اند.
حجت الاسلام دكتر حسن خیری، رئیس پژوهشكده مطالعات اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در ادامه طی سخنانی اظهار نمود: تكلیف اساتید دانشگاه بعنوان مسئولان فرهنگی كشور این است كه در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی ایران با استفاده از چشم انداز و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، رسالت خودرا به درستی ایفا كنند و هدف اصلی این اقدامات علمی، ایجاد تعالی و تحول فرهنگی در میان جوانان دانشگاهی است.
وی اظهار داشت: از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تابحال آنچنان كه شایسته است در زمینه تغییر و تحول اساسی برای تعالی علوم انسانی در كشور كاری انجام نشده و به جای عمل، بیشتر حرف زده شده است.
رئیس پژوهشكده مطالعات اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد درباب اولین همایش تخصصی تعالی و تحول در علوم انسانی و آشنایی اساتید با روش اجرایی كرسی های ترویجی و نظریه پردازی، اشاره كرد: این همایش با هدف آشناسازی اعضای هیات علمی دانشگاه ها با چیستی، چرایی و چگونگی برگزاری كرسی های ترویجی نقد، مناظره تخصصی و نظریه پردازی است كه به همت معاونت فرهنگی دانشجویی (پژوهشكده مطالعات اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی) و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد انجام شد.
1397/11/30
14:06:34
5.0 / 5
4528
تگهای خبر: آموزش , تولید , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است