یك مقام مسئول در وزارت جهاد:

بازار گوجه فرنگی و سیب زمینی تعدیل می شود

بازار گوجه فرنگی و سیب زمینی تعدیل می شود به گزارش زارا مدیر كل دفتر سبزی و صیفی اظهار داشت: ممنوعیت صادرات سبب كاهش قیمت محصول گوجه فرنگی شد.


به گزارش زارا به نقل از صدا و سیما، حسین اصغری با اشاره به اینكه بازارهای صادراتی بازار مصرف داخلی را تحت فشار قرار داده بود اضافه كرد: با ممنوعیت صادرات قیمت هر كیلو گوجه فرنگی در خرده فروشی ۳۶۰۰ تومان و در مزرعه به قیمت هر كیلو ۲ هزار تومان خرید و فروش شده است. وی اظهار داشت: سطح زیر كشت گوجه فرنگی از ۱۲۲ هزار و ۸۰۰ هكتار امسال به ۱۲۳ هزار و ۷۰ هكتار افزایش یافته و ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تن هم تولید شده است. مدیر كل دفتر سبزی و صیفی اضافه كرد: امسال سرمازدگی، سیل، بارندگی شدید و خسارت دیگری در مزارع گوجه فرنگی نداشتیم بنابر این هیچگونه كمبود تولید نداریم. اصغری تصریح كرد: وزارت جهاد كشاورزی با عنایت به كمبود منابع آب هیچ برنامه ای برای افزایش سطح زیر كشت ندارد و افزایش تولید به دلیل بكارگیری روش های نوین كشت، آبیاری، تغذیه گیاهان و كاهش ضایعات است. وی علت اصلی جهش قیمت محصول گوجه فرنگی را افزایش هزینه های تولید و كشاورزی دانست و اظهار داشت: هزینه خرید تجهیزات آبیاری، موتور پمپ چاه آب، حمل و نقل، كود، بذر و دیگر عوامل تولید در قیمت تمام شده تأثیر دارد و سبب افزایش قیمت محصولات كشاورزی همچون گوجه فرنگی شده است. مدیر كل دفتر سبزی و صیفی اضافه كرد: فشار بازارهای صادراتی هم از دیگر عوامل افزایش قیمت محصول گوجه فرنگی بود كه با ممنوعیت صادرات شاهد روند كاهش قیمت این محصول در بازار مصرف داخل هستیم. اصغری درباره تأثیر ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی در آینده بازارهای صادراتی خاطرنشان كرد: این تصمیم مقطعی و زودگذر است و تأمین نیاز بازار داخل و امنیت غذایی مهمترین اولویت وزارت جهاد كشاورزی است. وی در پاسخ به اینكه آیا قیمت گوجه فرنگی به قیمت قبل باز می گردد اظهار داشت: با عنایت به اینكه به فصل سرما نزدیك می شویم و با مسائلی مانند سرمازدگی مواجه خواهیم بود این عوامل در قیمت محصول تأثیرگذار است اما قیمت محصول را عرضه و تقاضا در بازار تعیین خواهد نمود. مدیر كل دفتر سبزی و صیفی اضافه كرد: محصول گوجه فرنگی به اندازه كافی تولید شده است و نیاز صنایع تبدیلی - تكمیلی تأمین می گردد.
اصغری همینطور درباره بازار محصول سیب زمینی اظهار داشت: سال قبل ۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تن سیب زمینی در مزارع كشور تولید شد و امسال این میزان افزایش خواهد داشت برپایه گزارش های موجود تابحال ۴ میلیون و ۹۷۱ هزار تن سیب زمینی در مزارع برداشت شده است كه تولید و عملیات برداشت محصول تا زمستان هم ادامه دارد. وی علت افزایش قیمت سیب زمینی را در چند روز گذشته تأخیر در كشت این محصول به دلیل بارندگی و سرمای بهار امسال دانست و اضافه كرد: هم اكنون در زمان اوج برداشت محصول سیب زمینی در استان های اردبیل، همدان، زنجان و دیگر استان ها هستیم بنابر این با عرضه محصول به بازار، روند افزایش قیمت متوقف خواهد شد. مدیر كل دفتر سبزی و صیفی اظهار داشت: هر كیلو سیب زمینی امروز در مزرعه ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان از كشاورز خریداری شد و در میادین میوه و تره بار با قیمت هر كیلو ۲۳۰۰ تومان و در خرده فروشی هم هر كیلو ۳ هزار تا ۳۴۰۰ تومان به مصرف كننده عرضه شده است. اصغری تصریح كرد: هیچ كمبودی در تولید و تأمین محصول سیب زمینی نداریم و با تولید مطلوب نیاز بازارهای داخلی و صادراتی را تأمین خواهیم كرد.
 

1397/07/12
02:28:19
5.0 / 5
4981
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است