عضو هیئت علمی دانشكده عـلوم قرآنی مشهد:

كسی در سیستم آموزشی كشور به دنبال محتوای قرآن نمی رود

كسی در سیستم آموزشی كشور به دنبال محتوای قرآن نمی رود زارا: عضو هیئت علمی دانشكده عـلوم قرآنی مشهد اظهار داشت: كسی در سیستم آموزشی كشور به دنبال محتوای قرآن نمی رود و تنها می توان گفت به برگزاری یك مسابقه، همایش، چند مقاله و... بسنده كرده اند.


محمد جواد توكلی خانیكی در گفت وگو با ایسنا، درخصوص جایگاه علوم قرآنی در دانشگاه های كشور، بیان كرد: من با كمال تاثر و تأسف باید اعتراف كنم كه درست است كه انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود اما در خیلی از حوزه ها چیزی كه از آن غافل شدیم فرهنگ بود. در دانشگاه ها هم به صورت كامل برای ترویج فرهنگ قرآنی تنها می توان گفت به برگزاری یك مسابقه، همایش، چند مقاله و... بسنده كرده اند. كسی دنبال حفظ حدود و صغور قرآن نیست و ظاهر آن را انجام می دهند. دانشگاه های مختلف كشور متاسفانه درگیر این آفت هستند.
وی، اصالت دانشـگاه عـلوم قرآنی، ترویج قرآن در حوزه های مختلف زندگی است، افزود: یكی از ایراداتی كه می توان به وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش وارد كرد این است كه متاسفانه فقط می خواهند آمار و ارقام را با برگزاری همایش و مسابقه در حوزه قرآن بالا برند.
عضو هیئت علمی دانشكده عـلوم قرآنی مشهد اظهار نمود: نمی توان جایی را یافت كه قرآن در آن عملیاتی شده باشد. چه در دانشگاه و چه در آموزش و پرورش هر فردی رویكرد خاص خویش را دارد و تنها به دنبال این است كه بتواند شرایطی را فراهم آورد، امتیازاتی بگیرد و دیگر كسی به دنبال محتوای اصلی نمی رود.
توكلی خاطرنشان كرد: متاسفانه در ایران، قرآن، بهترین كتاب آسمانی را دارند اما از آن استفاده نمی كنند ولی غربی ها از آن بهره برداری می كنند، آن را غربال می كنند و با دیدگاه های خود به خورد مسلمانان می دهند.
عضو هیئت علمی دانشكده عـلوم قرآنی مشهد اضافه كرد: ایراد اصلی ما در این زمینه خلأهای قانونی می باشد، یعنی قانون در خیلی از حوزه ها ورود نكرده است كه از فعالیت های قرآنی و اعتقادی در این حوزه ها حمایت جدی كند و همیشه به این كارها بعنوان كارهای درآمدزا نگاه نشده است، درحالی كه این ها تولید تفكر، اندیشه و عقیده است.
توكلی اضافه كرد: ایراد دوم این است كه اغلب مدیرانی كه وارد این عرصه می شوند اعتقادی به اینكه قرآن كارایی اجتماعی دارد، ندارند. فكر می كنند كه قرآن در جامعه و عرصه های اقتصادی، هنری، معماری و... كارایی ندارد. تا زمانی كه این باور وجود داشته باشد همیشه در كار شما مشكل تولید می گردد و هماهنگ نمی گردد.
وی افزود: زمانی من پیشنهاد دادم كه نمادهایی كه در شهر قرار می دهیم، نمادهای قرآنی باشد چونكه وقتی مردم آن ها را می بینند خودبه خود تصویر این نمادها در ذهنشان برای مدت ها باقی می ماند.
عضو هیئت علمی دانشكده عـلوم قرآنی مشهد بیان كرد: ما باید فرهنگ قرآنی را نظیر فرهنگ بستن كمربند نهادینه نماییم اما سرمایه گذاری لازم را در این زمینه انجام نداده ایم و بعضی از مدیران ما هم نسبت به این مورد اعتقادی ندارند.
توكلی افزود: ساختار تبلیغاتی ما هم ساختاری نیست كه بتواند باور تولید كند. تبلیغات باید جوری باشد كه برای مخاطب باور تولید شود. در گذشته حداقل پدر و مادرها در مكتب خانه مطالب را یاد می گرفتند و برپایه همان باورها پیش می رفتند اما امروز ما فراموش كردیم كه با چه هجمه هایی از بیرون روبرو می باشیم و ما باید برای مبارزه با آن سلاح داشته باشیم. در گذشته این هجمه های بیرونی نظیر فضای مجازی نبود، اما اكنون خیلی از این مسائل وجود دارد كه ما باید بتوانیم با آن ها مقابله نماییم.
وی تصریح كرد: ما باید خلأهای قانونی در راه فرهنگسازی قرآن را اصلاح نماییم و یك بودجه بالا، منطقی و كارآمد برای آن درنظر بگیریم. مدیرانی را انتخاب نماییم كه دغدغه مند عرصه قرآن باشند؛ رویكرد تبلیغات هم باید به روز باشد نه تبلیغات سوخته ای كه اكنون كارآمد نیست و جواب نمی دهد. ما باید پادزهری در مقابل زهرهایی كه فضای مجازی و امثال آن می ریزند داشته باشیم. اگر این سه عرصه درست شود كار در عرصه قرآن درست می گردد.1397/06/31
13:08:01
5.0 / 5
4937
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است