از گم شدن 10 هزار دندانپزشك تا دكتر شدن بچه پولدارها

از گم شدن 10 هزار دندانپزشك تا دكتر شدن بچه پولدارها زارا: تصمیمات غیركارشناسی و خلق الساعه برخی مدیران كارنابلد، می تواند عواقب و پیامدهایی به همراه داشته باشد كه نه تنها یك شهر و استان كه طیف وسیعی از یك جامعه و چه بسا جامعه جهانی را تحت شعاع قرار دهد نمونه روشن این تصمیمات در سطح جهانی همین خروج از معاهده پاریس است كه امسال چه آتش ها كه در چهارگوشه دنیا به پا نكرد.


اما نمونه وطنی این گونه تصمیمات غیركارشناسی كم نیست اما یكی از آنها را می توان بیش از سه برابر شدن دانشكده های دندانپزشكی در یك مقطع كوتاه در دولت احمدی نژاد جست وجو كرد، تصمیمی كه نتایج ناشی از آن حالا حالاها گریبان بسیارانی را خواهد گرفت.
خیلی از ما رسانه ای ها هنوز خاطره بعضی از آن تصمیمات خلق الساعه را از یاد نبرده ایم. گاهی یك تشویق درست و حسابی یا یك شعار جمعی از جانب مردم یك شهر به تصویب آنی یك پروژه و طرح می انجامید كه نه تنها مردم آن شهر كه گاه یك استان و یا بخش بزرگی از كشور را تحت شعاع قرار می داد.
چه پروژه ها كه وعده اجرای آنها در پشت همین تریبون ها و تحت تاثیر جو حاكم بر فضای سخنرانی ها داده نشد. باآنكه بعضی از این پروژه ها هم امكان دارد كه "الله بختكی" سرانجام خوبی یافته و مردم هم از مزایای آن بهره مند شده باشند اما بسیارانی هم در حد همان "وعده سرخرمن"ماند و راه به جایی نبردند. بعضی از این دست پروژه ها یا اصولا شروع نشد یا اگر هم كلید خورد امروز از آنها جز یك ساختمان نیمه كاره و یا یك طرح روی كاغذ كه كلی بودجه هم صرف آنها شده، اثری دیگر نیست شاید هیچ شهر و استانی نباشد كه از پروژه هایی از این دست بی نصیب مانده باشد. باآنكه برخی پروژه های این چنینی هم اجرایی شد و دستاوردهای مثبتی هم برای مردم به همراه داشته اما بی گمان همه متفق القول اند كه در ماجرای این تصمیمات خلق الساعه پشت تریبونی، كفه ترازو به سمت پروژه های غیركارشناسی سنگینی می كند.
با وجود اینكه سال ها از آن ایام می گذرد اما هنوز لایه هایی از جامعه ما با نتایج ناشی از آن تصمیمات روبرو است و چه بسا اثرات آن تصمیمات تا سال های سال و چه بسا تا همیشه با بخش هایی از جامعه هم همراه باشد. شاید یكی از مصادیق تصمیمات آنی "احمدی نژادی" توسعه فله ای و غیركارشناسی مراكز دانشگاهی بود-چه دانشگاه ها- كه با یك ساختمان استیجاری در یك كوچه و خیابان پرت راه نیفتاد، دانشگاه هایی كه چهار تا پنج سال بعد از آن را هم ندیده بودند و امروز با حجم زیادی از صندلی های خالی روبرو بوده و یكی یكی تعطیل می شوند.
حكایت دانشكده های دندانپزشكی در ایران و توسعه بی رویه آنها اما حكایت دیگری است، توسعه بی رویه این دانشكده ها در شرایطی اتفاق افتاده كه این دانشكده ها از حداقلی از زیرساخت ها و لزوم های اولیه یك دانشكده برخوردار نبودند.

پیامدهای یك تصمیم عجولانه!
مشاور وزیر بهداشت در امور دندان پزشكی و دبیر شورای آموزشی دندان پزشكی و تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی، توسعه بی رویه دانشكده های دندانپزشكی در كشور را یك كار عجولانه و غیركارشناسی خواند كه جامعه دندانپزشكی امروز با نتایج ناشی از آن روبرو است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، دكتر حسن رزمی، شمار فارغ التحصیلان دانشكده های دندانپزشكی در كشور را بین 30 تا 34 هزار نفر اعلام نمود و اظهار داشت: بین 20 تا 23 هزار نفر از این دندانپزشك ها نظام پزشكی دریافت نمودند.
وی در پاسخ پرسشی در مورد سرنوشت حدود یك سوم فارغ التحصیلان دانشكده های دندانپزشكی خاطرنشان كرد: به صورت دقیق نمی توان در مورد این تعداد دندانپزشك اظهارنظر كرد اما آنچه مشخص است این است كه بیش از 10 هزار دندانپزشك به دندانپزشكی در داخل كشور اشتغال ندارند. البته این را هم نباید از نظر دور داشت كه شمار فارغ التحصیلان پزشكی هم بیش از شاغلان پزشكی در كشور است.
وی از توسعه بی رویه دانشكده های دندانپزشكی كشور در دولت های نهم و دهم بعنوان یك ضربه بر پیكره دندانپزشكی و تهدیدی برای خوشنامی دندانپزشكی در ایران نام برد و اظهار داشت: در مورد توسعه بی رویه و فاجعه بار دانشكده های دندانپزشكی كشور در دوره ای از ریاست جمهوری احمدی نژاد كافی است بدانید كه در زمان انقلاب پنج دانشكده دندانپزشكی در كل كشور وجود داشته و این تعداد در حدود سه دهه و تا قبل از دولت دهم با یك شیب آرام، منطقی و حساب شده به 18 دانشكده رسیده بودند كه این رشد ملایم و برنامه ریزی شده متناسب با رشد جمعیتی در ایران بود.
این مقام مسوول با اشاره به بی تدبیری در رشد یك باره و غیرمنطقی و غیركارشناسی دانشكده های دندانپزشكی در این دوره افزود: در دولت دكتر احمدی نژاد به یك باره و در دو دولت نهم و دهم تعداد دانشكده ها از 18 دانشكده به 60 دانشكده در كل كشور رسید كه 10 مورد آن پردیس بین المللی بودند، آن هم بدون اینكه به زیرساخت های مورد نیاز برای این رشد توجه گردد.
مشاور وزیر بهداشت در امور دندان پزشكی و دبیر شورای آموزشی دندان پزشكی و تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه رشد تعداد دانشكده های دندانپزشكی در این دوره بدون توجه به ضرورت جذب هیات علمی انجام شد اظهار داشت: هم اكنون خیلی از دانشكده های دندانپزشكی در كشور با مشكل تامین هیات علمی مواجه اند.
وی با اشاره به اینكه دندان پزشكی ایران در دنیا حرف های بسیار برای گفتن دارد، اظهار داشت: با این وجود آنچه كه امروزه این بخش را تهدید و سبب تولید نگرانی بین همكاران دندان پزشك شده است، تشكیل مراكز آموزشی خارج از رویه ها و استانداردها است كه به كیفیت آموزش در همه‌ی عرصه ها چه بهداشت و چه پیشگیری لطمات جدی وارد می سازد.
دكتر رزمی با اشاره به غیرمنطقی بودن توسعه بی رویه دانشكده ها اضافه كرد: توسعه دانشگاه و مراكز علمی با طرح های توسعه ای در صنعت متفاوت می باشد چون كه یك كارخانه می تواند مواد اولیه را از خارج وارد و یا فضای مورد نیاز را طی یك بازه زمانی تولید كند اما نیروی انسانی متخصص و هیات علمی را نمی توان در یك مدت كوتاه تربیت و یا از خارج وارد كرد.

اقبال خارجی ها به خدمات دندانپزشكی در ایران
وی با اشاره به اینكه توسعه بی رویه دانشكده های دندانپزشكی در كشور یك كار عجولانه و غیرمنطقی و غیركارشناسی بود اظهار نمود: این توسعه بدون در نظر گرفتن زیرساخت ها صورت گرفت و بنابراین نبود زیرساخت لازم تاثیر مستقیم در آموزش داشته و در آینده می تواند به وجهه دندانپزشكی در ایران كه همواره حرف اول را در منطقه زده، خدشه وارد كند.
این عضو هیات علمی دانشگاه با بیا اینكه دندانپزشكی ایران در منطقه رقیب ندارد، اظهار داشت: دندانپزشكی ایران برای خارجی ها جاذبه بسیار زیادی دارد و دلیل این رغبت خارجی ها به خدمات دندانپزشكی ایران هم به دو دلیل كیفیت بالای خدمات و ارزان بودن آن برمی گردد.
دكتر رزمی این اقبال به دندانپزشكی ایران را یك سرمایه دانست و تصریح كرد: توسعه دانشكده های دندانپزشكی بدون توجه به زیرساخت های آن در بلند مدت سبب می گردد كه به این سرمایه و اعتماد به آن خدشه جدی وارد شود چون كه خیلی از این دانشكده ها در آن دوره با درنظر گرفتن حداقل شاخص ها بوجود آمدند.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون سالانه 2000 تا 2200 دانشجوی دندانپزشكی پذیرفته می گردد افزود: علاوه بر این هم اكنون سالانه 300 تا 400 دانشجوی ایرانی از خارج كشور هم پذیرش می گردد كه این افراد شهریه خویش را به ریال پرداخت می كنند.
جذب معادل 10 دانشكده دانشجوی ایرانی از خارج!
دبیر شورای آموزشی دندان پزشكی و تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه این 300 تا 400 دانشجو معادل ظرفیت 10 دانشكده است، تصریح كرد: پذیرش این دانشجویان علاوه بر اینكه مشكل این دانشجویان و فشار بر خانواده های آنان كه شهریه را بر پایه ارزهای خارجی می دادند مرتفع می كند، توان مالی دانشكده های دندانپزشكی را ارتقاء می دهند.
وی با اشاره به اینكه پذیرش این دانشجویان فقط شامل دانشجویانی می گردد كه تا قبل از این قانون در دانشگاه های خارجی ثبت نام كردند می گردد افزود: تحت هیچ شرایطی دانشجویانی كه بعد از تصویب این مصوبه وارد دانشگاه های خارجی می شوند مشمول این طرح نشده و نمی توانند وارد دانشكده های دندانپزشكی در كشور شوند.
دبیر كمیته كشوری طرح تحول سلامت دهان وزارت بهداشت معتقد است: با وجود مشكلاتی كه وجو دارد اما مزایای تولید شرایط تحصیل دانشجویان دندان پزشكی ایرانی خارج از كشور در دانشكده های دندان پزشكی داخل بسیار بیشتر از معایب این طرح است.
وی با اشاره به اینكه این دانشجویان سالانه ارز زیادی از كشور خارج می كردند، اضافه كرد: جدا از اینكه با این دانشجویان در مقاطعی رفتار خوبی نشده، سالانه 10 تا 20 هزار دلار ارز تنها بابت ثبت نام در دانشگاه های خارجی از كشور خارج می كردند.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در مورد جذب دانشجویان خارجی هم اظهار داشت: این ظرفیت و بستر برای جذب دانشجو از كشورهای خارجی وجود دارد اما این مهم نیازمند بین المللی سازی دانشكده ها است.
دكتر رزمی اضافه كرد: هم اكنون هرگونه جذب دانشجوی دندانپزشكی در دو دانشكده كشور منوط به جذب دانشجوی خارجی شده بنابراین مقدمات كار برای جذب دانشجو در وزارتخانه فراهم گشته است.

دندانپزشك شدن پولدارهایی كه شانس قبولی در كنكور نداشتند!
رئیس انجمن دندانپزشكی ایران با اظهار نگرانی از احتمال تحت شعاع قرار گرفتن بحث آموزش اظهار داشت: رفتن به سمت دانشكده های بی كیفیت عدالت اجتماعی و عدالت درمانی را با چالش مواجه می كند.
دكتر علی تاجرنیا اظهار نمود: این رویه ها در كنار پذیرش دانشجویانی از خارج بدعت هایی در كشور بوجود می آورد كه جایگاه دندانپزشكی را تهدید می كند. این شرایط سبب شده كه ما نگران نگران دسترسی عادلانه مردم به خدمات این حوزه باشند.
رئیس انجمن دندانپزشكی ایران به پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از كشور در دانشكده های دندانپزشكی اشاره نمود و اضافه كرد: خیلی از این دانشجوها اگر در داخل امتحان می دادند چه بسا در یك رشته معمولی كارشناسی هم پذیرفته نمی شدند اما اینك بعد از ثبت نام در یك دانشگاه دندانپزشكی در خارج به سادگی وارد دانشكده های دندانپزشكی كشور شده و همین می تواند آینده و اعتبار دندانپزشكی و مهمتر از آن عدالت اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد.
وی با اشاره به اینكه باید جامعه دندانپزشكی اقناع شود اظهار داشت: بخشی از مشكلات فعلی در خروج دانشجو به خاطر بی مبالاتی ها در گذشته است
تاجرنیا با اشاره به اینكه تا قبل از این حدود 1800 دانشجوی دندانپزشكی در كشور پذیرش می شد، افزود: با پذیرش دانشجو از خارج این تعداد به 2300 دانشجو رسیده كه این در كیفیت آموزشی هم اثرگذار خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه سهمیه بندی هایی كه در ورود دانشجو وجود دارد سبب می گردد كه خیلی از نخبگان ما نتوانند در رشته مورد علاقه خود تحصیل كنند اضافه كرد: این در شرایطی است كه این رویه سبب شده كه كسانی وارد دانشكده های دندانپزشكی شوند كه شاید در شرایط عادی شانس زیادی در قبولی در رشته های كارشناسی هم نداشتند اما اینك به صرف یك ثبت نام در خارج به راحتی در دانشگاه های داخل پذیرش می شوند.
وی با اشاره به جمعیت بالای فارغ التحصیلان دندانپزشكی در ایران اظهار نمود: توسعه بی رویه دانشكده ها سبب شده كه ما تنها تا سه دیگر جمعیت فارغ التحصیلانمان به بیش از 40 هزار دندانپزشك برسد.
رئیس انجمن دندانپزشكی ایران با اشاره به اینكه بزودی به ازای هر 2000نفر یك دندانپزشك خواهیم داشت اظهار داشت: باآنكه این سرانه به ظاهر استاندارد و درست به اندازه كشورهای اروپایی است اما توزیع عادلانه ای در دندانپزشكی صورت نمی گیرد بنابراین رفتن به سمت دانشكده های بی كیفیت عدالت درمانی را با چالش مواجه می كند.
وی نسبت به خطر به حاشیه رفتن خدمات دندانپزشكی اخطار داد و اظهار داشت: خوشبختانه در دولت تندبیر و امید بخش قابل توجهی از هزینه های درمان را دولت می دهد اما متاسفانه یك پنجم این پرداختی سهم دندانپزشكی است و خیلی از هزینه های دندانپزشكی را خود مردم می دهند و چه بسا در شرایط فعلی كه وضعیت اقتصادی مردم روند مناسبی نداشته و شاهد نوسانات جدی در قیمت ها و كاهش قدرت خرید مردم هستیم خطر به حاشیه رفتن دریافت خدمات دندانپزشكی در این شرایط جدی است.
به هر روی سلامت به مثابه یكی از مهمترین محورهای توسعه در دولت تدبیر و امید مورد توجه ویژه بوده و همین نویدبخش روزهای خوش تری برای جامعه ایرانی است. باآنكه بهداشت دهان و دندان كه از آن بعنوان یكی از پایه ای ترین حوزه های سلامت نام می برند به علت هزینه بالای آن در كشور ما با مشكلاتی روبرو است اما گام هایی كه در سال های اخیر برداشته شده اگر ادامه بیابد می تواند مشكلات جامعه ما در این بخش را هم كم كند.
بدیهی است همه این ها در شرایطی محقق می گردد كه تربیت نیروی متخصص و كادر درمانی در شرایطی كاملا استاندارد اتفاق بیفتد، چیزی كه با وجود سابقه درخشان آن در ایران با تصمیمات نادرستی كه در مقاطعی اتخاذ شد می توان در آن تشكیك كرد.
گزارش از هوشنگ بسطامی، خبرنگار ایسنا

1397/05/11
17:03:27
5.0 / 5
5111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است