مهر خبر می دهد؛

دیوار كوتاه مردم، وقتی بانكها زورشان به وام گیرندگان خرد می رسد

دیوار كوتاه مردم، وقتی بانكها زورشان به وام گیرندگان خرد می رسد زارا: یك بانك شبه دولتی بدلیل تاخیر در پرداخت قسط ۷۱۶ هزار تومانی یك وام گیرنده، بدون تماس با او، اقساط را از حساب ضامنین وام گیرنده كسر كرد.به گزارش زارا به نقل از مهر، یكی از مهم ترین انتقادات به بانك ها و مؤسسات مالی و اعتباری، پرداخت وام های كلان به برخی افراد خاص، آن هم بدون دریافت ضمانت های لازم و یا ارزش گذاری واقعی املاك در رهن گذاشته شده است كه سبب شده معوقات هزاران میلیاردی در شبكه بانكی كشور شكل بگیرد و خیلی از این مطالبات هیچ امیدی برای نقد شدنشان وجود ندارد.
با این وجود بانكها در وصول مطالباتشان از مردم عادی، رفتاری بی رحمانه كه گاها منجر به خدشه دار شدن ابرو و اعتبار افراد می شود، برخورد می كنند و هیچ رحم و انصافی ندارند.
بانكها گویا هیچ دیواری را كوتاه تر از دیوار مردم پیدا نكرده اند و زورشان فقط به وام گیرندگان خُرد می رسد.
یكی از شهروندان تهرانی در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از بانك «م» كه سهام آن در بورس عرضه شده است، اواخر اسفندماه سال ۹۶ تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی گرفتم كه قبل از دریافت وام، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نزد شعبه بانك سپرده گذاری كردم و این مبلغ در حساب بنده در شعبه...، تا آخر تسویه وام، بلوكه خواهد بود.
وی افزود: این بانك بورسی، نخستین قسط تسهیلات به ظاهر ۲۰ میلیون تومانی را فروردین امسال بدون اطلاع بنده از حسابم كسر و بعنوان قسط اول محاسبه كرد.
وی اضافه كرد: قسط اردیبهشت ماه را به جای ۷ اردیبهشت، ۲۷ خرداد پرداخت كردم و قسط ۷ خرداد ماه را، ۹ تیرماه پرداخت كردم. اما شعبه بدون اینكه با من یا ضامنین بنده تماس بگیرد، در تاریخ ۲۰ تیرماه مبلغ ۳۰۰ هزار تومان از حساب ضامن اول و ۱۰۰ هزار تومان از حساب ضامن دوم و در تاریخ ۳۰ تیرماه مجددا مبلغ ۳۵۰ هزار تومان از حساب ضامن اول برداشت كرده است و آبروی بنده را جلوی ضامنین برده است. وی افزود: وقتی به شعبه رجوع و اعتراض كردم، گفتند كه ما وصول مطالبات مان را به شركت دیگری كه خصوصی است و ارتباطی به ما ندارد، واگذار كرده ایم و آنها هستند كه مبادرت به كسر اقساط از حساب ضامنین می كنند و وظیفه ای هم برای تماس با وام گیرنده یا ضامن ندارند. این شهروند تهرانی اظهار داشت: قبلا بانكها یك رحم و انصاف و مروتی داشتند و وقتی وام گیرنده چند ماه اقساط را پرداخت نمی كرد، اول با خود وام گیرنده و بعد با ضامنین تماس گرفته و تذكر می دادند و در صورتیكه برای پرداخت معوقات اقدام نمی شد، آنگاه نسبت به كسر مبلغ اقساط از حساب ضامنین اقدام می كردند اما الان اقساطی كه با چند روز تاخیر پرداخت شده را بدون تماس با وام گیرنده یا ضامنین، از حساب ضامنین كسر می كند كه با هیچ منطقی سازگار نیست.او افزود: این حركت در حالی است كه این بانك علاوه بر بلوكه كردن 3 میلیون و ۵۰۰ هزارتومان موجودی بنده در حساب، نامه كسر از حقوق هم از بنده در اختیار دارد و براحتی می توانسته از حقوق ماهانه بنده، اقساط وام را كسر كند و با حساب ضامنین كاری نداشته باشد. به نظر می آید نوع قرارداد شركت خصوصی طرف قرارداد با این بانك، برداشت درصد مشخصی از هر قسط معوقه به عنوان كارمزد است و بنابراین این شركت بدون در نظر گرفتن شرایط دریافت كنندگان تسهیلات خُرد و بدون اطلاع دادن به آنها، بلافاصله بعد از تاخیر(حتی چند روزه)، نسبت به برداشت از حساب ضامن ها آنها اقدام می كند.

1397/04/30
20:12:52
5.0 / 5
4916
تگهای خبر: بانك , بورس , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است