دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی مطرح كرد

موافقت وزیر علوم با افزایش سنوات تا 10 ترم با تصمیم دانشگاه ها

موافقت وزیر علوم با افزایش سنوات تا 10 ترم با تصمیم دانشگاه ها زارا: دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی اظهار داشت: وزیر علوم در جلسه با شوراهای صنفی كشور در زمینه افزایش سنوات قول پیگیری داد و دو هفته پیش در دانشگاه فردوسی بیان كرد كه بخشنامه ای به دانشگاه ها ارسال شده كه تا سقف 10 ترم با تصمیم گروه های آموزشی به صورت مجانی به تحصیل پرداخت.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، سید محمد حسینی در دومین نشست خبری شورای صفی دانشجویان دانشگاه فردوسی كه در محل تالار اندیشه كانون های فرهنگی این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به مسئله كاهش سنوات تحصیلی بیان كرد: مبحث سنوات تحصیلی اكنون در سطح كشور در كانون توجه قرار دارد و اعتراض اصلی به كاهش سنوات تحصیلی مجاز از 10 ترم به 8 ترم است. از نظر شورای صنفی كشور راه حل برون رفت از وضعیت فعلی بازگشت به حالت پیشین است.
وی ادامه داد: رویكرد ما از ابتدا مشخص بود و پیگیری در این مورد را از جلسه با وزیر علوم كه در چند ماه گذشته برگزار شده بود، آغاز كردیم و اعتراض طیف وسیعی از دانشجویان را به دكتر غلامی منتقل كردیم. در این زمینه قائل به تفكیك هستیم كه برای گذراندن بعضی از رشته ها همان 8 ترم كفایت می كند اما در مورد خیلی از رشته ها نظیر رشته های گروه مهندسی و علوم پایه با عنایت به حجم دروس 8 ترم مجاز كفایت نمی كند.
دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی عنوان كرد: از نظر شورای صنفی تصمیم اخیر وزیر علوم هم خوب است و هم بد. نكته مثبت این است كه در این زمینه اختیار عمل به دانشگاه واگذار شده است ولی از جهتی دیگر رفتار سلیقه ای دانشگاه می تواند اثر سوء داشته باشد و ما این نكته را به وزیر علوم گوشزد كردیم.
حسینی اظهار نمود: پیش از دیدار با وزیر علوم تجمعی كاملا خودجوش در دانشگاه فردوسی رخ داد و شورای صنفی حمایت خویش را از تجمع كه در اعتراض به مسئله كاهش سنوات تحصیلی اعلام كرد، چون كه مطالبات اعلام شده در این تجمع برحق بوده است. اما این برگزاری تجمع با هماهنگی شورای صنفی نبوده است.
دبیر شورای صنفی دانشگاه فردوسی اظهار داشت: تاكید وزارت علوم بر واگذاری تصمیم گیری در مورد تعداد سنوات مجاز به دانشگاه ها است و دانشگاه ها در این زمینه استقلال دارند و بیان این نكته از جانب معاونت آموزشی وزیر علوم كه آئین نامه سنوات تغییری نمی كند، تاكید بر استقلال دانشگاه در تصمیم گیری است.
وی اضافه كرد: درحال حاضر عقلانی ترین كار ممكن از نظر شورای صنفی كوشش برای بازگرداندن سنوات آموزشی مجاز به حال قبل در سطح دانشگاه و بعد اقدام به چانه زنی در سطح كشور است.
دبیر شورای صنفی دانشگاه فردوسی تصریح كرد: هم اكنون معاونت آموزشی دانشگاه فردوسی در حال تهیه میانگین تعداد نیم سال هایی است كه دانشجویان در هر رشته دریافت كردند تا دوره كارشناسی را به اتمام برسانند. قرار بر این است كه میانگین حاصل شده بعنوان تعداد سنوات مجاز در هر رشته تعیین شود.
حسینی افزود: معاون آموزشی دانشگاه قول همكاری داده است و با عنایت به اینكه دانشجویان ورودی سال 93 در شروع سال تحصیلی جدید مشمول قانون سنوات تحصیلی جدید خواهند شد، قول عدم دریافت شهریه ثابت از جانب معاونت آموزشی دانشگاه داده شده است.
وی تصریح كرد: عمده نتیجه پیگیری های شورای صنفی در تابستان محقق خواهد شد كه جلسه هیئت امنای دانشگاه های منطقه است و باید اعمال فشار بیشتری بر روی هیئت امنا داشته باشیم، چون كه بعضی از دانشگاه های منطقه اینطور بیان نمودند كه منتظر هستند ببینند دانشگاه فردوسی چه اقدامی در این زمینه انجام خواهد داد.
حسینی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص اینكه آیا برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشگاه فردوسی در آذرماه با آئین نامه شورای صنفی كه بر برگزاری انتخابات در اردیبهشت ماه تاكید دارد در تضاد نیست؟، خاطرنشان كرد: هم اكنون هماهنگی میان دانشگاه های كشور در برگزاری انتخابات در یك تاریخ مشخص وجود ندارد و از سویی در آئین نامه ذكر شده است كه مدت زمان هر دوره شورای صنفی به مدت یك سال است.
وی اضافه كرد: از طرفی خود شورای صنفی با مسئولین دانشگاه فردوسی این مسئله را در بین گذاشته و خود دانشگاه متناسب با مزایا و معایب برگزاری انتخابات در اردیبهشت ماه، تصمیم بر برگزاری در آذرماه گرفته است. حتی شورای صنفی خود بیشتر مایل به برگزاری انتخابات در اردیبهشت ماه داشته است.
دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی اظهار نمود: شورای صنفی در كشور دارای اتحادیه نیست، اما یك هیئت نظارت بر شورای صنفی وجود دارد و چهار دانشجو در آن حضور دارد. كشور به چهار منطقه تقسیم شده است و از هر منطقه یك دانشجو در این هیئت حضور خواهد داشت.
حسینی در مورد دعوت از حجت الاسلام رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی برای حضور در دانشگاه فردوسی، خاطرنشان كرد: مسئله بعدی مطالبات ما از تولیت آستان قدس بود. زمانی كه ما از وی دعوت به عمل آوردیم كه در دانشگاه حضور پیدا كند، عده ای بیان نمودند كه شورای صنفی جناحی شده است و سیاسی عمل می كند. ما تنها به آن ها گفتیم كه صبر كنید تا ببینید مطالبه ما چیست. مطالبه ما از وی درمورد ساخت خوابگاه بوده است. اكنون در خیلی از خوابگاه های فجر و پردیس مازاد بر ظرفیت اتاق دانشجو داریم و این مسئله نشان داده است كه دانشگاه در این زمینه كمبود دارد.
وی ادامه داد: از سال پیش از حجت الاسلام رئیسی دعوت كردیم كه در دانشگاه حضور پیدا كنند و مطالباتمان در نامه نگاری ها پیداست. با استفاده از آستان قدس می توان به خیرینی كه در ابعاد بزرگ كمك می كنند متصل شد و در دانشگاه بسیار مواردی وجود دارند كه از هزینه های زندگی دانشجویی بر نمی آیند.
حسینی تشریحدبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی عنوان كرد: از حجت الاسلام رئیسی درخواست كردیم كه هر چند ماه در كنار دانشجویان قرار بگیرند تا ارتباط دانشگاه با آستان قدس قوی تر شود.
وی اضافه كرد: آستان قدس می تواند از نیروهای متخصص تربیت یافته توسط دانشگاه در مجموعه خود استفاده نماید و این بسیار در امر اشتغال زایی و استفاده از نخبگان كشور موثر است.
دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی در مورد شركت های خصوصی پیمان كار در دانشگاه فردوسی، بیان كرد: مسئله حائز اهمیت بعدی برای شورای صنفی، مسئله شركت های خصوصی است كه در دانشگاه فردوسی به صورت پیمانكاری مشغول به فعالیت هستند. نگاه ما این است كه باید به خصوصی سازی نگاهی مثبت داشت اما اگر خدماتی از جانب دانشگاه به شركت های خصوصی واگذار می شود، باید با نظارت دقیق همراه باشد.
حسینی ادامه داد: برخی شركت ها در همین دانشگاه به دلیل نبود نظارت درست مشغول انجام تخلفاتی هستند كه به محیط دانشجویی صدمه می رساند. همه گزارش ها به مسئولین داده شده و گفته ایم كه این شركت ها چنین مشكلاتی دارند. متاسفانه در اغلب موارد توجهی به نظارت نمی گردد.
حسینی در مورد پیمان كار اداره تغذیه دانشگاه بیان كرد: از نظر شورای صنفی شركت خصوصی مشغول به كار در اداره تغذیه بسیار موفق بوده است. اینكه تخلفی صورت می گیرد قابل قبول است اما در قرارداد دانشگاه ذكر شده است كه بابت تخلف چه هزینه ای بایستی داده شود. حدودا قرارداد دانشگاه با شركت مذكور بالغ بر هزار صفحه است و دقیقا آنالیز تمام خوراك ها صورت گرفته است.
وی ادامه داد: برای تمام تخلفات ممكن جریمه ای در نظر گرفته شده و شركت در صورت تخطی، ملزم به پرداخت جریمه به دانشگاه می گردد. ما می توانیم به راحتی به شركت پیمانكار اداره تغذیه اعتراض نماییم اما در مورد سایر شركت ها چنین وضعی حاكم نیست و به ما می گویند كه چنین چیزی در شرح وظایف ما درج نشده است.
دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی خاطرنشان كرد: شورای صنفی رسالت ها و اهدافی دارد و متاسفانه زمانی كه نام شورای صنفی به میان می آید، در پس ذهن ها دانشجویی هویدا می گردد كه تنها به دنبال تجمع و اعتراض كردن است. چنین نگاهی به شورای صنفی وجود دارد و ما این نگاه را قبول نداریم. شاید این نگاه ناشی از عملكرد برخی افراد باشد اما نباید به تمام مجموعه شورای صنفی تعمیم داده شود.
وی افزود: بعضی از شوراهای صنفی دانشگاه های كشور به سمت مطالبه كردن خواسته های دانشجویان نمی روند و بیشتر درگیر مسائل حاشیه ای هستند. این امر از اشتباهات شورای صنفی دانشگاه های دیگر در موضع گیری و عملكر آنان هویداست.
حسینی اظهار داشت: در اعتراضات دی ماه موضع گیری شورای صنفی دانشگاه فردوسی كاملا مشخص بود و بیانه ای كه در سطح كشور تهیه شده بود تا به امضا شوراهای صنفی دانشگاه های كشور برسد، توسط ما امضا نشد. چون كه محتوای آن بیانه را توهین به شخصیت دانشجویان می دانستیم. در آن حوادث تعدادی از دانشجویان دانشگاه در تجمعات دستگیر شدند كه با پیگیری شورای صنفی دانشگاه تمامی آنان آزاد شدند و مدت بازداشت آنان از چند ساعت فراتر نرفت.
وی اضافه كرد: ما تا امروز تعاملات زیادی با دانشگاه داشته ایم و مطمئن هستیم كه حدود 70 درصد از مشكلات در داخل داشنگاه حل خواهد شد و لازم نیست كه چانه زنی به سطح وزارت خانه برسد چون كه مسئولین دانشگاه در حال تعامل هستند.
دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی بیان كرد: در ابتدای شكل گیری دور دوم شورای صنفی قصد تشكیل كمیته فرهنگی داشتیم كه از جانب دانشگاه این طرح رد شد، چون كه ارتباطی میان فعالیت فرهنگی و شورای صنفی نمی یافتند. اما به مرور زمان دوباره این طرح به شورا پیشنهاد شد.
حسینی با اشاره به تشكیل فراكسیون بانوان عنوان كرد: دغدغه دیگر شورای صنفی مسئله بانوان است، چون كه اكثریت دانشجویان فعلی دانشگاه را بانوان تشكیل داده اند.
1397/03/05
14:28:11
5.0 / 5
4668
تگهای خبر: بانوان , دانشگاه , شركت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است