معاون وزیر جهاد كشاورزی مطرح كرد؛

رفع ۲ چالش بزرگ بازار زعفران با استفاده از بورس كالا

رفع ۲ چالش بزرگ بازار زعفران با استفاده از بورس كالا زارا: معاون وزیر جهاد كشاورزی ایران اظهار داشت: ما در مورد بازار زعفران دو چالش بزرگ داریم كه در تلاش هستیم با همكاری بورس كالای ایران تا حدود زیادی این دوچالش را برطرف نماییم.به گزارش زارا به نقل از بورس كالای ایران، علی اكبر مهرفرد در مراسم راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس كالا با اشاره به اینكه زعفران در ایران بیشتر بعنوان خوراك و در دنیا عموما بعنوان دارو استفاده می شود، اضافه كرد: سال قبل ۳۳۶ تن زعفران در كشور تولید شده و از این مقدار ۲۳۶ تن صادر گردیده است به طوریكه ۲۰ تا ۲۵ درصد زعفران تولیدی در داخل مصرف شده و حدود ۸۰ درصد آن هم صادر می گردد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: چالش اول به خرد بودن كشاورزان بر می گردد؛ این كشاورزان نقدینگی كافی ندارند و بنابراین به محض برداشت محصول، اقدام به فروش آن می كنند. بدین سان ۹۰ درصد زعفران جهان وقتی روانه بازار می گردد به صورت حتم با افت قیمت مواجه شده و این واسطه ها هستند كه از این فرصت استفاده می نمایند.
وی عنوان كرد: وزارت جهاد كشاورزی موظف است كه از این كشاورزان حمایت كند كه در این راستا طی سال ۹۶ سازمان مركزی تعاون روستای در اقدامی ویژه ۶۷ تن زعفران خریداری كرد كه این اتفاق مانع از افت كاذب قیمت زعفران و سود واقعی كشاورزان خرد شد.
مهرفرد به چالش دوم در بازار زعفران اشاره نمود و اظهار داشت: رقابت منفی صادركنندگان ما برای فروش زعفران در بازارهای جهانی هم دومین مشكل ماست كه سبب می گردد محصول با ارزش ایرانی با نرخ های ارزان به دست خارجی ها برسد و سود واقعی نصیب آنها شود.
وی تصریح كرد: متاسفانه امروز شاهد آن هستیم كه برخی مشتریان بزرگ خارجی در ایران كارگزار گرفته اند تا آنها با حضور مستقیم در كشور ما محصول را با نرخی ارزان از كشاورزان خریداری كنند.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: بدین سان ما با ضعف تجارت داخلی و خارجی در حوزه زعفران مواجه هستیم كه امیدواریم با رونق معاملات نقدی و آتی زعفران در بورس كالای ایران در آینده ای نزدیك به چالش های موجود خاتمه دهیم.
مهرفرد در انتها یك ماموریت ویژه به سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس كالای ایران جهت راه اندازی معاملات بین المللی زعفران داد و اظهار داشت: بعد از رونق معاملات زعفران در بورس كالا، نوبت به بین المللی شدن معاملات زعفران می رسد تا با تولید ۹۰ درصدی زعفران جهان، حرف اول را در دنیا بزنیم و تنها مرجع قیمت این محصول شویم.

1397/03/03
20:18:08
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: ارز , ارزان , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است