گزارش زارا؛

قیمت نهاده های دام عامل گرانی گوشت قرمز است

قیمت نهاده های دام عامل گرانی گوشت قرمز است به گزارش زارا، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اظهار داشت: حذف ارز ترجیحی واردات و تأمین نهاده های دامی را برای دامداران با مشکل مواجه کرد و آنها قادر به سیر کردن دام های خود نیستند.به گزارش زارا به نقل از مهر، گشت و گذاری در بازار اقلام مصرفی و مواد غذایی حاکی از نوسان قیمتی کالاها دارد و گویای این مورد است که سلیقه بر تعیین قیمتها حاکم است. بعنوان مثال یک شقه گوسفند در فروشگاهی کیلویی ۲۸۸ هزار تومان عرضه می شود و در چند مغازه بالاتر همین گوشت کیلویی ۳۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در اینباره به مهر اظهار داشت: قیمت یک شقه گوسفند بستگی به توافق فروشنده و خریدار دارد. هم اکنون در رابطه با نرخ گوشت قرمز مصوبه ای وجود ندارد و عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ در بازار است.
وی اضافه کرد: افزایش و کاهش دام زنده روی بازار گوشت قرمز تاثیر مستقیم داشته و هر چه عرضه بیشتر باشد قطعا قیمتها پایین تر خواهد بود. فروشنده خواهان فروش گوشت است چونکه هر چه به گوشت زمان بخورد بیات و خشک شده و دیگر تازگی ندارد.
ملکی با اشاره به اینکه مصرف سرانه سال جاری گوشت نسبت به مشابه سال قبل پایین آمده است، افزود: هر چقدر قیمت گوشت بالاتر برود خرید خانوارها به لحاظ وزنی کاسته می شود.
مشکل نهاده های دامی
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به گرانی نهاده های دام اظهار داشت: حذف ارز ترجیحی واردات و تأمین نهاده های دامی را برای دامداران با مشکل مواجه کرد و آنها قادر به سیر کردن دام های خود نیستند.
این فعال بازار گوشت با تکیه بر این که هزینه نگهداری از دام در کشور افزایش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: دامپرور توان مالی کافی در اختیار ندارد و با عنایت به کاهش بارندگی و خشکسالی مراتع در ۶ ماه نخست سال که باید مواد غذایی دام تأمین می شد انجام نشده ازاین رو نهاده های دامی کافی نبوده و این امر هزینه ها را دو برابر کرده است.
نیاز بازار
ملکی در رابطه با میزان مصرف بازار گوشت قرمز بیان نمود: مصرف روزانه دام سبک استان تهران حدود ۱۴ هزار رأس است.
وی افزود: پیشتر بخشی از دام خارج می شد ازاین رو قاچاق سبب شده بود تا قیمت گوشت افزایش یابد اما با مذاکراتی که اتحادیه گوشت گوسفندی کشور داشت و پیگیری های انجام شده صادرات متوقف شده است.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در انتها با تکیه بر تأمین نهاده های دام و کاهش نرخ نگهداری از دام اظهار داشت: هم اکنون واردات نهاده های دامی با قیمت مناسب بزرگ ترین مشکل دامداران بوده و این نهاده ها در کارخانه تولید نمی شود و باید شرایط اقلیمی مناسب باشد تا از راه زمین رویش رخ دهد. با عنایت به کاهش بارندگی تأمین کل نیاز بازار از داخل ممکن نبوده و باید واردات با اختصاص اعتبارات ارزانقیمت صورت گیرد.

1401/09/23
12:00:16
0.0 / 5
362
تگهای خبر: ارز , ارزان , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است