عضو كمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شریف:

برای ایجاد آشوب در دانشگاه، تنبیهات سخت در نظر گرفته شده است

برای ایجاد آشوب در دانشگاه، تنبیهات سخت در نظر گرفته شده است به گزارش زارا، عضو کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شریف با اعلان اینکه برای اعمالی که بصورت دسته جمعی و به قصد آشوب در دانشگاه انجام شوند، تنبیهات سختی درنظر گرفته شده است، اظهار داشت: با دستور رییس دانشگاه افرادی که حضور آنها موجب لطمه جدی به نظم و انضباط دانشگاه می شود، از حضور در دانشگاه محروم می شوند.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر بیژن وثوقی وحدت ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه شریف نهادی است که برای رسیدگی به تخلفات دانشجویان با هدف کمک به تحقق اهداف اصلی دانشگاه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده و وجودش در امتداد استقلال دانشگاه بدون ورود نهادهای بیرون از دانشگاه در رسیدگی به تخطی دانشجویان از رفتار قانونی می باشد. در این شورا، پرونده ها بصورت مجزا بررسی می شوند. پرونده های انضباطی یا به درخواست یک شاکی خصوصی و یا گزارش مراجع ذی صلاح دانشگاه همچون معاونت آموزشی و یا حراست دانشگاه تشکیل می شوند. این گزارش ها با دقت مورد تحلیل و بررسی و رسیدگی قرار می گیرند و تصمیمات، باتوجه به تنبیهات مندرج در بخشنامه، با کوشش برای وحدت رویه، توسط شورا به دانشجوی خاطی ابلاغ می شوند.
وی اشاره کرد: البته این نکته نیز مهمست که اگر کسی خدای ناکرده عملی مانند سرقت یا لطمه های جسمی و جرحی یا هتک حرمت انجام دهد که از نظر قضایی جرم محسوب شوند، اشخاصی که از این جرم متاثر شده اند، می توانند در محاکم قضایی ضد او شکایت کیفری تنظیم کنند و این شکایت ها به شکل جداگانه در دادگاه قابل رسیدگی است.
دکتر وثوقی وحدت درباره ی نحوه انجام اعتراضات دانشجویی بصورت قانونی افزود: بطور کلی هر فعالیتی که منجر به اختلال و یا مزاحمت در برنامه های دانشگاه شود، تخلف شمرده می شود و برای اعمالی که بصورت دسته جمعی به قصد آشوب در دانشگاه انجام شوند، تنبیهات سختی درنظر گرفته شده است. البته، تجمعات قانونی توسط تشکل های دانشجویی با مجوز هیئت نظارت بر تشکل ها قابل برگزاری هستند. اما، اعتراض های غیرقانونی که مشخص نیست متولی آن کیست و مطالبات و انتظارات آنرا چه کسانی طراحی و پیاده سازی می کنند، اعتراضات غیرقانونی هستند و همراهی با اعتراضات غیرقانونی طبق بخشنامه تخلف است. برای حفظ آرامش دانشگاه لازم است که اعتراضات در قالب های از پیش تعیین شده شکل بگیرند.
عضو کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد: طبق بخشنامه انضباطی، وظیفه اصلی شورای انضباطی صیانت از حقوق عموم دانشجویان است. اتفاقات اخیر دانشگاه سبب شد که نظم و انضباط دانشگاه به هم بخورد و در پی آن در کارهای آموزشی و پژوهشی دانشجویان اختلال جدی به وجود بیاید. از طرف دیگر، این اتفاقات سلامت روانی و آسایش ذهنی دانشجویان را که یکی از الزامات برای حفظ عملکرد دانشجویان است، مخدوش کرده است.
دکتر وثوقی وحدت درباره ی تجمعات اخیر در دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: خوب است که دانشجویان بدانند که دعوت به بیشتر تجمعات بدون مجوز، توسط افرادی است که در ایران حضور ندارند و با نفوذ در گروههای دانشجویی، بدون پرداخت هیچ هزینه ای، دانشجویان، دانشگاه و حتی کشور را متحمل خسارت های فراوانی می کنند. از دانشجویان انتظار می رود که نسبت به درستی نیت این افراد با دیده تردید نگاه کنند و عنان کار خودرا به دست این افراد ندهند.
عضو کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شریف با اعلان اینکه بیشتر دانشجویانی که در تجمعات غیرقانونی برای آنها رای محکومیت صادر شده، از دانشجویانی هستند که اهل تهران نیستند و طبعا از مشورت نزدیک خانواده های خود محروم بوده اند، اظهار داشت: بنظر می رسد که برخی درگیر جوسازی های رسانه ای این تجمعات شده اند. مشورت گیری از خانواده ها و در ارتباط بودن با آنها بسیار کمک کننده است. باتوجه به حساسیت خانواده ها در مورد فرزندانشان، دانشگاه باید هشدارهای لازم را پیش از وقوع هر اتفاق ناخوشایندی به ایشان بدهد تا دانشجویان ناآگاهانه گرفتار هزینه نشوند. به نظر من، دانشگاه دراین زمینه ضعیف عمل کرده است.
دکتر وثوقی وحدت با اشاره به کاربرد الفاظ و شعارهای ناشایست در اعتراضات اخیر اشاره کرد: مقابله با هتاکی و حرف های رکیک که در شأن محیط علمی و دانشجو نیست، از مواردی است که با جدیت در بخشنامه انضباطی به آن پرداخته شده و ما در دانشگاه شریف به شکل مضاعف روی این مساله حساس هستیم. چونکه فکر می نماییم اینگونه الفاظ تحت هیچ شرایطی جایی در دانشگاه ما ندارند.
وی اشاره کرد: همیشه از دانشجویان خواهش کرده ایم با چنین جمع هایی همراهی نکنند تا گرفتار عواقب ناخواسته حضور در این جمع ها نشوند. ما در همین مدت، یکی دو نفر از دانشجویان را، بنا بر این که جمعیت را در زمانی که شعارهای انحرافی داده می شود، ترک کردند ؛ مشمول تخفیف در اعمال تنبیه کرده ایم.
دکتر وثوقی وحدت درباب احکام صادره برای دانشجویان متخلف اظهار داشت: در بخشنامه انضباطی برای تخلفاتی همچون ایجاد بلوا و آشوب تنبیهات سنگینی تا سقف اخراج دانشجو از دانشگاه با محرومیت از تحصیل در کلیه دانشگاه ها تا ۵ سال درنظر گرفته شده است. اما، شورای انضباطی در شورای بدوی خود تا به امروز منع موقت از تحصیل به مدت یک یا دو ترم را برای برخی اشخاص که نقش کلیدی در تجمعات غیرقانونی و تخریب دانشگاه داشتند، درنظر گرفته است که در مقایسه با سقف پیش بینی شده در بخشنامه کمتر است و برای مابقی تنبیهاتی از جنس تذکر و توبیخ درنظر گرفته شده است. البته برای یکی از دانشجویان به سبب اغتشاش منجر به ضرب و جرح درحال بررسی تقاضای تشدید تنبیه تا چهار ترم منع موقت از تحصیل هستیم.
وی افزود: مسئله دانشجویان ممنوع الورود به دانشگاه، در رابطه با کمیته انضباطی نیست. برمبنای بخشنامه انضباطی، با تشخیص و گزارش حراست دانشگاه و با دستور رییس دانشگاه افرادی که حضور آنها می تواند موجب لطمه جدی به نظم و انضباط دانشگاه شود، از حضور در دانشگاه محروم شده اند.
عضو کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی شریف افزود: اصلا فلسفه کمیته انضباطی این است که رسیدگی به تخلفات در درون دانشگاه و بدون دخالت نهادهای بیرونی، قضایی یا امنیتی صورت گیرد و پای دانشجو به دادگاه و خدای ناکرده زندان باز نشود. البته این طور است که اعمال مقررات برای افرادی که تخلف می کنند، خوشایند نیست. اما حفظ نظم و انضباط و شئون دانشگاه برای همه مساله مهمی است.
دکتر وثوقی وحدت در آخر اشاره کرد: باید توجه داشته باشیم که بیشتر دانشجویان با هدف علم، آموزش و کار دانشگاهی به دانشگاه آمده اند و برقراری روال طبیعی و نظم و ثبات برای اکثریت دانشجویان در اولویت است. نکته مهم دیگر این است که عدم برخورد انضباطی از درون دانشگاه، گاهی موجب دخالت نهادهای بیرونی شده و می شود و هزینه آن دخالت برای دانشگاه و التهابی که ایجاد می شود، بمراتب بیش از برخوردهای انضباطی داخل دانشگاه است.
منبع:

1401/08/30
10:48:34
0.0 / 5
71
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , زمینه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است