کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده به گزارش زارا، در ادامه می خواهیم در رابطه با نحوه تولید ذغال فشرده از ضایعات و کسب درآمد از آن صحبت نماییم.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، مواد ضایعاتی که بصورت سالانه تولید شده و وارد چرخه طبیعت می شوند، حجم بسیار زیادی دارند. در سالهای قبل بیشتر مواد ضایعاتی سوزانده می شدند تا موجب لطمه به محیط زیست نشوند. ولی به مرور زمان، روش های مختلفی برای از بین بردن ضایعات و استفاده بهتر از آنها به وجود آمد. کسب درآمد از ضایعات در دنیای امروز موضوع، عجیبی نیست. یکی از رایج ترین روش های کسب درآمد از ضایعات، تولید زغال فشرده است.
دلایل مختلفی سبب شد تا روش تولید زغال فشرده از ضایعات مورد توجه قرار گیرد. برای تولید زغال فشرده باید از ضایعات چوبی استفاده نمود. البته تعدادی از شرکتها و کارخانه ها از ضایعات مواد سلولزی نیز برای تولید ذغال فشرده استفاده می نمایند. در ادامه می خواهیم درباره ی نحوه تولید ذغال فشرده از ضایعات و کسب درآمد از آن صحبت نماییم.
تولید زغال فشرده با ضایعات
بسیاری از کارخانه ها در گذشته از چوب درختان برای تولید زغال استفاده می کردند. برای مساعدت با محیط زیست و جلوگیری از قطع شدن درختان، به مرور زمان تولید زغال از ضایعات، جایگزین روش های قبلی شد. این ضایعات ممکنست ضایعات کشاورزی، ضایعات چوبی یا ضایعات سلولوزی باشند که در بیشتر موارد بصورت خشک شده در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
ذغالی که از ضایعات چوبی به دست می آید، به طور معمول برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید زغال فشرده با ضایعات، از دو روش سنتی و مکانیزه استفاده می شود.
روش سنتی
در روش سنتی، ضایعات چوبی را درون یک کوره ی بسته، قرار می دهند. سپس ضایعات چوبی را آتش زده و زغال فشرده به دست می آورند. این روش به طور معمول حجم زیادی آلاینده وارد هوا می کند و به محیط زیست لطمه می رساند.
روش مکانیزه
در روش مکانیزه از دستگاه های مختلفی برای تولید زغال فشرده استفاده می شود. در این روش، ابتدا ضایعات توسط دستگاه خرد کن به قطعات کوچک تبدیل گشته و وارد کوره های پخت می شود. سپس مخلوط بدست آمده خشک می شوند.
این قطعات چوبی پس از خشک شدن با نوعی چسب مخلوط شده و در نهایت درون قالب قرار می گیرند. قالب ها می توانند مخلوط چوبی را فشرده و پرس کنند. در نهایت زغال فشرده شده در اندازه های مختلف تولید شده و وارد بازار می شود.
میزان سوددهی تولید زغال
میزان سوددهی تولید زغال ثابت نیست و برای هر کسب وکار به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه تعدادی از کارخانه ها یا مراکز کوچک تر، از دستگاه های باکیفیت و پیشرفته استفاده نمی کنند. بنا بر این میزان تولیدات ماهانه آنها کمتر بوده و در نتیجه سوددهی کمتری دارند.
اگر می خواهید از این طریق کسب درآمد کنید، از همان ابتدا باید بدنبال مواد اولیه مرغوب و دستگاه های پیشرفته باشید.
کسب و کارهای کوچک تر به طور متوسط بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان در ماه درآمد دارند. این مقدار درآمد برای کسب و کارهای بزرگ تر و کارگاه هایی که از دستگاه پیشرفته استفاده می نمایند، حتی به ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان در ماه می رسد.
این ارقام هم اکنون و باتوجه به شرایط اقتصادی جامعه بیان شده است؛ بدین سبب جهت راه اندازی این کسب وکار، حتما تحقیقات لازم را انجام دهید.
مراحل کسب درآمد از تولید زغال با ضایعات

برای کسب درآمد از ضایعات، باید همزمان با راه اندازی کارگاه تولید زغال صنعتی، باید برای تامین مواد اولیه به مراکز کارخانه های ضایعاتی مراجعه کنید. در ادامه مراحل کسب درآمد از تولید ذغال با ضایعات را برای شما بیان می نماییم.
تأمین مواد اولیه
اولین مرحله برای کسب درآمد از ضایعات و تولید ذغال فشرده، تامین مواد اولیه است و اگر بتوانید مراکزی را پیدا کنید که ضایعات بلا استفاده خودرا به شکل رایگان در اختیار شما قرار دهند، سوددهی ماهانه شما بیشتر خواهد بود.
پیشنهاد به مطالعه بیشتر: زغال فعال چیست؟
اجاره یا خرید کارگاه
دومین مرحله، اجاره یا خرید کارگاه است. محلی که به عنوان کارگاه تولید زغال فشرده انتخاب می کنید، باید حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر باشد. همین طور ارتفاع کارگاه از سطح زمین تا سقف باید حدود ۴ متر باشد. با توجه به این که شما محصولات خودرا از ضایعات تولید می کنید، باید حتما کارگاه را در ناحیه خارج از شهر انتخاب کنید تا به محیط زیست لطمه نرسد و آلاینده ها موجب آلوده شدن هوا نشوند. شما باید برق ۳ فاز با حداقل ۵۰ آمپر و گاز صنعتی تامین کنید و بهداشت سوله را نیز رعایت کنید.
خرید تجهیزات و دستگاهها
تولید زغال فشرده از ضایعات، با روش سنتی کار بسیار سختی است. علاوه بر این، مسائل بهداشتی و حفظ محیط زیست، دیگر به شما اجازه نمی دهد که از این روش برای تولید زغال استفاده کنید. بدین سبب باید از روش مکانیزه برای تولید ذغال فشرده بهره برد که نیاز به تجهیزات و دستگاه های پیشرفته دارد. هرچقدر کیفیت دستگاه های تولید ذغال فشرده بیشتر باشد، محصول بهتر و بیشتری بصورت ماهانه تولید می شود. دستگاه و تجهیزات لازم برای تولید زغال فشرده شامل موارد زیر هستند:
دستگاه الک
دستگاه مخزن حرارتی
دستگاه سیکلن مرکز گریز
دستگاه فشرده ساز
دستگاه خردکن
دستگاه خشک کن به همراه لوله های سینوسی
دستگاه مکنده توربینی
کوره های صنعتی به همراه واگن و خفه کن
نحوه کسب درآمد از ضایعات با تولید زغال فشرده

یکی از کسب و کارهایی که می توانید با ضایعات و سرمایه کم، راه اندازی کنید، تولید زغال فشرده است. شما می توانید از این طریق به درآمد بالایی برسید. با اینحال پیشنهاد می نماییم پیش از شروع این کار، تحقیقات لازم دراین زمینه را انجام دهید.
پیشنهاد به مطالعه بیشتر: کاهش وابستگی به زغال خارجی در امتداد جهش تولید
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/07/02
16:44:46
0.0 / 5
139
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بهداشت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است