معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی اعلام كرد؛

بیشتر خوابگاه ها به تعمیرات نیاز دارند

بیشتر خوابگاه ها به تعمیرات نیاز دارند به گزارش زارا، معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی با اعلان اینکه دانشگاه علامه طباطبایی 13 خوابگاه در 13 نقطه شهر دارد و همین پراکندگی هزینه های زیادی را به دانشگاه تحمیل می کند، اعلام نمود: بیشتر این خوابگاه ها نیاز به تعمیرات اساسی یا جزئی دارند.


دکتر مهدی واحدی، در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: هم اکنون کار تعمیرات در سه خوابگاه پسرانه شهید ورامینی، شهید گلعذاری و شهید آشتیانی شروع شده است و خوابگاه های دخترانه که نیاز به تعمیرات جزئی تری دارند در اولویت بعدی هستند.
وی افزود: خوابگاه شهید آشتیانی در مقطعی از رده خارج شد که با بازسازی در تابستان باردیگر آنرا به چرخه استفاده برمی گردانیم، چون پیشبینی می نماییم در مهرماه با عنایت به حجم دانشجویان غیر بومی به بازگشایی این خوابگاه و استفاده از ظرفیت ۱۰۰ نفره آن نیاز خواهیم داشت.
تداوم ارائه خدمات با کیفیت، نیازمند حمایت های مالی
واحدی درباره ی هزینه بازسازی خوابگاه ها اظهار داشت: ما برای رسیدن به وضع مطلوب خوابگاه ها در تابستان برآورد می کردیم که به رقم قابل توجهی نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان نیاز خواهیم داشت؛ ولی واقعیت این است که نه دانشگاه ما بلکه خیلی از دانشگاه های کشور هم اکنون از نظر تامین صد درصدی نقدینگی مورد نیاز خود برای تعمیرات یا تجهیزات خوابگاه ها و رستوران هایشان با مشکل مواجهند و دلیل اصلی آن عدم تخصیص بودجه رفاهی دانشگاه ها در سه ماهه اخیر توسط سازمان برنامه و بودجه است. تقریباً خیلی از تخصیص های سازمان برنامه و بودجه به خیلی از دانشگاه ها در حد پرداخت حقوق و دستمزد انجام شده است و دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۴۰۱ هنوز هیچ بودجه ای بابت امور رفاهی از دولت دریافت نکرده است.
معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: ارائه خدمات تغذیه به حدود 3000 دانشجوی خوابگاهی از روز اول بازگشایی دانشگاه با همان کیفیتی که غذای دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در میان دانشگاه های کشور دارد انجام شده است؛ در حالیکه دولت هیچ بودجه ای برای امور رفاهی به دانشگاه ما تزریق نکرده است. اگر در این زمان کمک های صندوق رفاه دانشجویان و سازمان رفاه دانشجویان نبود اساسا ما نمی توانستیم خدمات خودرا با کیفیتی که ارائه کردیم، ارائه نماییم. ازاین رو طبیعی است که به علت فقدان نقدینگی همه کارهایی که پیشبینی کرده بودیم را نمی توانیم انجام دهیم و ناگزیریم تا اندازه ای زیر بار قرض برویم. هم اکنون نیز به علت شرایط مالی روی کارهای ضروری متمرکز هستیم و برای انجام تعمیرات تابستانی با تعهدات کارها را پیش می بریم.
وی افزود: قیمت تمام شده مواد غذایی ما در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از دو برابر شده است و این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۸ که کرونا آغاز شد بیش از چهار برابر شده است. بطور مثال اگر قیمت یک پرس غذای دانشجویی در سال ۱۴۰۰ ده هزار تومان می شد امروز ۴۰ هزار تومان تمام می شود. از جانب دیگر صندوق رفاه دانشجویان به درستی در پشتیبانی از دانشجویان اصرار دارد که قیمت خدمات را افزایش ندهد اما به هر حال دانشگاه ها با مشکلات جدی روبه رو هستند که دولت حتما باید فکری به حال این وضعیت کند. اگر این شرایط ادامه پیدا کند نه فقط دانشگاه ما بلکه هیچ دانشگاهی در کشور توان نخواهد داشت که خدمات خودرا باکیفیت سابق در شروع ترم آینده عرضه نماید. البته دولت هم طبیعتا مسئله های خودش را دارد و اراده و تعمدی برای اذیت کردن دانشگاه ها وجود ندارد اما واقعیت این است که دانشگاه علامه طباطبایی دستور دولت در خصوص بازگشایی دانشگاه پس از نوروز ۱۴۰۱ را بطور کامل انجام داد. تمام دانشجویان ما بصورت پلکانی در طول سه هفته به دانشگاه آمدند و به هیچ وجه تظاهر نکردیم که دانشگاه را باز کردیم. ازاین رو انتظار داشتیم که با بازگشت صد درصدی دانشگاه به آموزش حضوری، حمایت های مالی از دانشگاه صورت گیرد.
خوابگاه تابستانی مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی
واحدی درباره ی شرایط خوابگاه های تابستانی دانشگاه علامه طباطبایی توضیح داد: اصل فلسفه وجودی خوابگاه تابستانی برای دانشگاه هایی است که جریان آموزشی در قالب ترم تابستان در آنها وجود دارد. دانشگاه علامه طباطبایی از گذشته هیچ گاه ترم تابستانی نداشته است و به همین جهت اساسا موضوع خوابگاه تابستانی خیلی معنادار نیست. ولی به علت این که اغلب دانشجویان دانشگاه ما دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند و برای دفاع از رساله و رساله خود در زمان مقرر نیاز دارند که در تهران باشند، به جهت اینکه همزمان بتوانیم کار تعمیرات را هم انجام دهیم، دو خوابگاهی را که در این ایام مورد استفاده نبودند به خوابگاه تابستانی اختصاص دادیم. ازاین رو طبیعی است که این ظرفیت محدود را باید مدیریت می کردیم و بنابراین نتوانستیم به درخواست همه متقاضیان پاسخ مثبت بدهیم.
وی ضمن اشاره به این که هم اکنون حدود ۵۰۰ نفر از دانشجویان در خوابگاه های تابستانی دانشگاه علامه طباطبایی اسکان دارند اضافه کرد: به دانشجویان مقطع کارشناسی به غیر از دانشجویان چند رشته که درس کارورزی دارند خوابگاه تابستانی تعلق نگرفته است. بیش از ۹۵ درصد دانشجویانی که حالا در خوابگاه های تابستانی ما اقامت دارند دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا هستند.
معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی با توضیح این که صندوق رفاه دانشجویان در قیمت گذاری خوابگاه تابستانی دانشگاه هایی که ترم تابستانی ندارند ورود نمی کند اضافه کرد: قیمت گذاری خوابگاه های تابستانی دانشگاه علامه طباطبایی بر طبق اولویت بندی اول و دوم صورت گرفته است. اولویت اول ما دانشجویان تحصیلات تکمیلی دارای سنوات مجاز و اولویت دوم دانشجویانی بودند که سنوات مجاز آنها گذشته بود. مبنای قیمت گذاری خوابگاه های تابستانی نیز مبلغی است که صندوق رفاه دانشجویان برای طول سال تحصیلی اعلام می کند و با ضریبی که خود دانشگاه برای آن در نظر می گیرد مبلغ اجاره بها از دانشجویان دریافت می شود.
تجمیع خوابگاه های پسرانه در دست اقدام
واحدی در پاسخ به این سؤال که طرح تجمیع خوابگاه های پسرانه دانشگاه در چه مرحله ای قرار دارد اظهار داشت: ما پروژه تجمیع خوابگاه های پسرانه را شروع کردیم و هر روز هم جلوتر می رویم؛ ولی ایجاد ظرفیت خوابگاه دو هزار نفره امری است که چند سال زمان می برد. هم اکنون کارهای در ارتباط با شهرداری و گرفتن مجوزهای لازم برای راه اندازی خوابگاه و همین طور تامین تسهیلات از جانب یکی از بانک هایی که مقرر است به این پروژه کمک نماید انجام شده است. بمحض نهایی شدن مجوز از جانب نهادهای مربوطه ان شاءالله کلنگ راه اندازی را خواهیم زد. انجام این پروژه دست کم دو الی سه سال طول می کشد اما اگر این اتفاق بیفتد خدمتی ماندگار در دانشگاه علامه طباطبایی است که برای آیندگان، چه مسئولین و چه دانشجویان، در حوزه های مختلف آثار پر برکتی خواهد داشت.
مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی مبدع طرح های موفق کشوری
واحدی از کسب رتبه اول کشوری مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۴۰۱ برای اولین بار در تاریخ این دانشگاه اطلاع داد و اضافه کرد: دلیل این اتفاق اهتمام همکاران ما در مرکز مشاوره دانشگاه به حمایت های مشاوره ای از دانشجویان حتی در دوره کرونا بوده است. مشاورین ما در دوران کرونا بوسیله مشاوره های تلفنی و از راه دور دائما احوال پرس دانشجویان بودند. پس از بازگشایی خوابگاه ها حتی اگر دانشجویان به مرکز مشاوره مراجعه نمی کردند مشاورین ما با عنایت به مدل پیغمبرگونه «طبیب دوّار بطبّه» خودشان به سراغ آنها می رفتند. به لطف خدا و با عنایت به ماهیت علوم انسانی داشتن دانشگاه علامه طباطبایی و تلاشهای همکاران ما در مرکز مشاوره، بر خلاف برخی از دانشگاه ها که تجربه های تلخی را پس از بازگشایی دروان کرونا در آنها شاهد بودیم، دانشگاه علامه در شاخصهای در ارتباط با مسائل روان شناختی در میان دانشگاه های تهران یکی از بهترین شرایط را دارد.
وی افزود: تعدادی از طرح های موفق مانند طرح جلوگیری از افت تحصیلی دانشجویان (پات) که مبدع آن مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی بوده است هم اکنون در دانشگاه های مختلف کشور مورد استفاده قرار می گیرد و دبیرخانه کشوری آن در دانشگاه علامه طباطبایی مستقر است. ما با شروع این طرح از دو سال پیش، امروز شاهد ثمره آن که کاهش ۵۰ درصدی تعداد مشروطی های دانشگاه است هستیم.
تقویت صندوق های قرض الحسنه دانشگاه برای پرداخت وام به دانشجویان
معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی درباره ی وام های دانشجویی این دانشگاه توضیح داد: وام های دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در قالب وام های صندوق رفاه دانشجویان تعریف می شود اما علاوه بر وام های صندوق رفاه دانشجویان دو صندوق «قرض الحسنه دانشجویان ایران» و «صندوق نیکوکاری» در معاونت دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی مستقر هستند. صندوق قرض الحسنه دانشجویان ایران با همکاری جهاد دانشگاهی و صندوق نیکوکاری با کمک یکی از نهادهای حمایتی کشور فعالیت می نمایند و برای امور اضطراری حدود یک تا سه میلیون تومان به دانشجویان وام می دهند.
وی ضمن اشاره به این که قسمتی از منابع مالی این صندوق ها با حمایت استادان و کارکنان دانشگاه و بخش دیگر آن بوسیله نهادهای حمایتی تامین می شود اضافه کرد: کاهش مراجعه برای دریافت وام در دوران کرونا تا حدی موجب تضعیف این دو صندوق شد. ازاین رو عمده کاری که این صندوق ها در دوره کرونا انجام دادند پشتیبانی از دانشجویانی بود که برای اتصال به کلاس های مجازی ابزارهای هوشمند در اختیار نداشتند.
واحدی از انجام رایزنی هایی برای تقویت «صندوق نیکوکاری» دانشگاه علامه طباطبایی اطلاع داد و اضافه کرد: همکاران ما در تلاشند تا این صندوق به لحاظ مالی چنان قدرتی پیدا کند که بتوانیم هر تعداد تقاضای وام از طرف دانشجویان در حد امور ضروری را کاملا پاسخ بدهیم اما چون در ابتدای مسیر هستیم از بیان جزییات بیشتر معذورم.
معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در انتها اظهار نمود: بیماری کرونا آثار نامطلوبی را در کل جامعه بر جای گذاشت و شرایط آموزش و زیست دانشجویان را نیز تحت تاثیر قرار دارد. شرایط کلان خوابگاه های کشور نشان داده است که مخاطراتی در زیست جمعی دانشجویان بوجود آمده است. ذائقه و روحیه دانشجویان در دو سال خانه نشینی حاصل از کرونا تغییر کرده است، آستانه تحمل ها پایین آمده است و مهارت های زیست جمعی خدشه دار شده است. این مسائل موجب می شود که زندگی دانشجویی در خوابگاه ها با چالش هایی روبه روشود. ازاین رو با عنایت به وضعیت گرانی ها و تورمی که در کشور وجود دارد، بازگشت به دوران مطلوب ارائه خدمات در کنار تلاش و کوشش مسئولین، صبوری دانشجویان را می طلبد. من از دانشجویان عزیز تقاضا دارم که هم ملاحظه دانشگاه و خدماتی که ارائه می شود را بکنند و هم مهارت های ارتباطی خودشان را بیش از پیش تقویت کرده تا بتوانند زیست جمعی بهتری را تجربه کنند.
منبع:

1401/05/26
10:00:39
0.0 / 5
154
تگهای خبر: آموزش , بانك , تسهیلات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است