مدیركل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاكید كرد

لزوم استفاده از دیدگاه نخبگان و متخصصان در توسعه كارهای فرهنگی دانشگاه ها

لزوم استفاده از دیدگاه نخبگان و متخصصان در توسعه كارهای فرهنگی دانشگاه ها زارا: مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر لزوم استفاده از دیدگاه نخبگان و متخصصان برای توسعه عرصه کارهای فرهنگی در دانشگاه ها تاکید نمود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر مسعود فکری، در پنجاه و پنجمین نشست سراسری معاونان فرهنگی و اجتماعی و هفتادمین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، ضمن بیان این مطلب و با اعلان اینکه باید برای توسعه عرصه کارهای فرهنگی نگاهی واقع بینانه داشت، اظهار داشت: برای برای این منظور سه گام اساسی مطرح است که نخستین گام، یافتن مهم ترین مسائل فرهنگی است که دائم درحال دگرگونی است، دومین گام، استفاده از دید نخبگان و متخصصان است؛ یعنی استادان دانشگاه که تاثیرگذاران اصلی در شکل گیری سیاست ها و برنامه ها هستند و گام سوم برنامه های اجرائی و عملیاتی در زمینه فرهنگی است که همیشه باید مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد تا نقاط ضعف و کاستی های آن برطرف شود.
وی ادامه داد: اکنون با مسائل مهمی روبه رو هستیم که باید راهبردهایی برای آنها پیدا کنیم؛ مطالبی مانند تقویت هویت ملی، همبستگی ملی، گسترش اخلاق دانشگاهی، افزایش مسئولیت پذیری، فراهم کردن فضای نشاط و پویایی در دانشگاه ها، تقویت رابطه استاد و دانشجو، تقویت پیوند میان جامعه و دانشگاه و مشارکت پذیری، مسائل پیش رو در زمینه فرهنگ هستند و باید ببینیم که برنامه هایی که در قالب کارهای دانشجویی صورت می گیرد چقدر در تحقق آنها می تواند موثر باشد.
دکتر فکری در ادامه اظهار داشت: برای این سه گام چند پیشنهاد واضح وجود دارد که نخست پیشنهاد مربوط به تولید محتوای نظری، تحقیقی و پژوهشی است که دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی باید به این مساله بپردازد و راه عملی آن برگزاری نشست هایی است که از گذشته شروع شده و در فضای مجازی ادامه پیدا کرده است. راه حل دوم در زمینه آموزش است که همه فعالان فرهنگی نیاز دارند از دو نوع آموزش برخوردار باشند آموزش های مربوط به ساختارهای فعالیتی مانند بخشنامه ها و دستورالعمل ها و آموزش هایی که موجب ارتقای نگرش و بینش آنها می شود که سامانه جامع آموزش فعالان فرهنگی در بخش زیرساختی راه اندازی شد و نخستین برنامه آنکه سلامت روان بود برپا شد. همین طور ۸ برنامه دیگر نیز با سرفصل های مشخص برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.
وی اشاره کرد: ۱۷۷ دانشگاه شامل ۸۲ دانشگاه دولتی و ۹۵ دانشگاه غیردولتی عضو سامانه جامع آموزش فعالان فرهنگی هستند و تعداد کل اعضا ۹۸۳ نفر است که ۱۳۷ نفر معاونان فرهنگی و ۱۶۴ نفر مدیران فرهنگی و اجتماعی و ۶۱۸ نفر از کارشناسان فرهنگی و اجتماعی عضو این مجموعه هستند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فکری اضافه کرد: سومین گامی که به بهبود برنامه ریزی های فرهنگی می تواند کمک نماید برگزاری برنامه هایی همچون جشنواره پایان نامه های دانشجویی است که می تواند زمینه پژوهشی داشته باشد. بطور مثال جشنواره پایان نامه های دانشجویی که با کمک دانشگاه یزد برگزار می شود و موضوع آن کاهش انواع خشونت در جامعه است و بیش از ۴۰۰ پایان نامه در این خصوص شناسایی شده است و اختتامیه آن مردادماه برگزار می گردد.
مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در خاتمه بیان کرد: آخرین بخشی که می تواند به تقویت سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی کمک نماید، تعاملات برون سازمانی است که یکی از آنها همکاری حوزه با دانشگاه است.
منبع:

1400/03/20
22:56:19
0.0 / 5
394
تگهای خبر: آموزش , ارز , تولید , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است