رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خبر داد

پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج به دانشجویان

پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج به دانشجویان رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از پرداخت وام ازدواج 10 میلیون تومانی به ازای هر ازدواج آگاهی داد و اظهار داشت: در حوزه وام ودیعه مسکن نیز سه بسته وام طراحی شده و بسته به محل زندگی دانشجویان پرداخت خواهد شد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، مهندس بهروز رحیمی ضمن در نشست مشترک معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی بیان اینکه دانشجو باید با خاطر آسوده در دانشگاه حضور داشته باشد، ابراز کرد: با آماده سازی زیر ساخت های دانشجویی، فرهنگی، رفاهی و معیشتی می توان شرایطی را فراهم نمود که آرامش خاطر لازم در بین دانشجویان عزیز ایجاد شود. به واقع صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت رسالتی جز توجه به دانشجویان کم بضاعت و ایجاد زمینه رشد برای دانشجویان مستعد را در اهداف طراحی شده خود ندارد.
او افزود: این رسالت بعنوان یک ماموریت اصلی همیشه مد نظر صندوق رفاه بوده و تلاش ما این است که زیرساخت هایی خودرا در حوزه رفاهی افزایش و برای آرامش دانشجویان تلاش نماییم. در این میان یکی از با اهمیت ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد و این توجه باید همگانی باشد، نهضت توجه همه جانبه در ابعاد مختلف رفاهی، از لحاظ تسهیلات مالی و وامی، خوابگاه، ورزش و مسائل فرهنگی دانشجویان است که بر این اساس عزم خودرا جزم کرده ایم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به کارهای این صندوق در سال ۱۳۹۹ و آن چه در سال ۱۴۰۰ تبیین شده است، عنوان کرد: طی دو سال قبل ماموریت صندوق رفاه دانشجویان در وزارت بهداشت، ارتقای زیرساخت های رفاهی دانشجویان بوده است و در این راه رشد خوبی را در مجموعه صندوق رفاه به وجود آورده ایم. در این میان تلاش نموده ایم تا بعد جدیدی را در حوزه های برون سازمانی ایجاد نماییم تا همه سازمان های وابسته و بالادستی همراه و هم هدف انرژی خودرا با ما در یک مسیر قرار دهند که این مسیر نیز افزایش منابع وامی دانشجویان بوده است.
این مقام مسؤول در ادامه درباب حوزه سرانه وام دانشجویی اضافه کرد: در حوزه وام دانشجویی از سال ۱۳۹۸ تا حالا رشد بسیار خوبی اتفاق افتاده است به نحوی که از اعداد ۱۳۰ هزار تومان در سال ۹۸ به پرداخت ۳۵۰ هزار تومان سرانه وام تحصیلی دست پیدا کرده ایم، که اتفاق بسیار خوبی است. در حوزه وام تحصیلی متأهلان نیز رشدی دو برابری را نسبت به حوزه وام تحصیلی مجردان داشته ایم که این مساله نیز در نوع خود اتفاق مثبتی بود.
وی افزود: در حوزه وام ودیعه مسکن نیز قدم های خوبی برداشته شد به نحوی که از لحاظ کمی و کیفی رشد بسیار بالای دو تا سه برابری را تجربه کرده ایم به نحوی که از عدد ۲۰ میلیون تومان به حدود ۶۰ میلیون تومان ارتقاء داشته ایم. در این خصوص در صورت مشارکت دانشگاه ها قابلیت افزایش تا مبلغ ۹۰ میلیون تومان نیز دیده شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به طراحی سه بسته وام ودیعه مسکن در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اشاره نمود و اظهار داشت: مدل اول ویژه دانشگاه های مستقر در شهر تهران است که به سبب شرایط خاص اقتصادی و تامین مسکن در تهران این عزیزان دیده شده اند. در مدل دوم مراکز استانها، دانشگاه ها و دانشکده هایی که در این مراکز مستقر هستند قرار گرفته اند که برای این عزیزان وام ودیعه مسکن ۵۰ میلیون تومانی دیده شده است و در مدل سوم وام ودیعه مسکن برای گروه سایر شهرستان ها، دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی دیده شده است.
رحیمی درباره افزایش وام دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی، بیان کرد: رشد سال ۱۴۰۰ در حوزه وام های دانشجویی نسبت به سال قبل، قابل توجه است و تلاش زیادی شد تا در یک سال قبل با زحمات، محبت و مدیریت دکتر لاری و حمایت های وزیر بهداشت در کنار سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی در قالب کمیسیون های بهداشت، تلفیق و آموزش؛ اعداد قابل توجهی را در میزان ردیف های وام ها قرار دهیم.
او درباب وام ضروری دانشجویان نیز اظهار داشت: پیش از این هر دانشجو تنها یک دفعه در طول تحصیل می توانست از این وام استفاده نماید، که هم اکنون در ازای هر دو سال و یا هر مقطع دانشجویان می توانند از این وام بهره ببرند بر این اساس دانشجویان مقطع کاردانی یک دفعه، مقطع کارشناسی ارشد دو بار و در مقطع تحصیلات تکمیلی یک دفعه دیگر می توانند از وام تحصیلی ۳ میلیون تومانی استفاده کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به ارائه وام عتبات اشاره نمود و اظهار داشت: بحث حج و عتبات و خصوصاً پیاده روی اربعین که ترویج گر نهضت و فرهنگ امام حسین مقابل السلام است همچون موضوعات مورد توجه ما بوده است بطوریکه بر این اساس وام عتبات ذیل وام ضروری دیده شد و امسال عدد قابل توجهی به این وام اختصاص خواهد یافت.
وی اشاره کرد: درباب کمک های بلاعوض باتوجه به اتفاقاتی که بعضاً برای دانشجویان درباب هزینه های درمان و دیگر اتفاقات غیر قابل پیش بینی اتفاق می افتد، کمک های بلاعوض دیده شده است. در بحث وام شهریه باتوجه به بند (ج) تبصره ۹ قانون بودجه که می گوید "مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی را پرداخت کنید"، امسال در هر مقطعی بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان جهت ارائه هزینه های تحصیلی پیش بینی شده است، که این اتفاق برای مجلس و دیوان محاسبات قابل توجه بوده است.
این مقام مسؤول درباب وام ویژه دستیاران از واژه "اولین های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت" بهره برد و اظهار داشت: اتفاقات اخیر در حوزه رزیدنتی بسیار دردآور و سخت بود اما باید اظهار داشت که تنها حوزه ای که به نسبت به سایر حوزه ها درباب دانشجویان دستیاری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برنامه های خوب و موفقی داشت و این برنامه ها را به مرحله اقدام رسانده است، حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بوده است.
رحیمی افزود: در بودجه سال ۱۳۹۹ برای نخستین بار وام دستیاری دیده شد به نحوی که این وام از عدد ۳ میلیارد تومان در سال شروع و امروز به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است. سال قبل این وام به بالای ۱۱ هزار نفر پرداخت شده و امسال نیز با توجه با تاکیدات مقام وزیر بهداشت درباب ارائه وام به تمامی دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی، برنامه ریزی خودرا برای پرداخت وام دستیاری به ۲۰ هزار نفر دستیاران زحمتکش مشخص کرده ایم.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت افزود: عزیزانی که سال ۹۹ موفق به دریافت این وام شدند می توانند در سال جدید با همان پرونده سال قبل و همان نظامات جهت دریافت مجدد این وام اقدام نمایند و این مبلغ در همان شماره کارت هایی که از بانک مهر ایران دارند، شارژ مجدد خواهد شد. عزیزانی که وام را دریافت نکرده اند نیز برمبنای زمان اعلام شده در ۳۱ اردیبهشت ماه جاری جهت ثبت نام اقدام و بعد از انجام فرآیند ثبت نام، طی یک تا دو ماه اخیر وام های خودرا دریافت خواهند کرد.
او با اشاره به اینکه نداشتن بیمه سلامت و پایه خدمات درمانی از دیگر مشکلات دستیاران بوده است، اظهار داشت: با کوشش های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت و با همراهی معاونت توسعه وزارت بهداشت، سال قبل تفاهم نامه ای در این خصوص امضاء شد و تا حالا حدود ۳ هزار دانشجو جهت استفاده از این بیمه ثبت نام کرده اند. همچنان نیز هر دانشجویی که نیازمند استفاده از بیمه خدمات درمانی و بیمه سلامت است با مراجعه به سایت صندوق رفاه و تنها با تکمیل یک فرم و تیک خوداظهاری می تواند مقدمات بیمه شدن خودرا فراهم آورد و در ادامه این روند آغازی برای رسیدن به دیگر خدمات بیمه ای همچون بیمه تامین اجتماعی و بسته بیمه تکمیلی است.
این مقام مسؤول تصریح کرد: بسته خدمتی بیمه تکمیلی بسته شده و مذاکرات با سازمان های بیمه گر نهایی شده است. بسته ای که پوشش هزینه های بستری، فرانشیز کامل هزینه های سرپایی و پوشش هزینه های زایمان و نابارداری را باتوجه به سن خاص دانشجویان دستیاری و بحث هزینه های دندانپزشکی را پیش بینی کرده است که در هفته های آتی اعلام نهایی خواهد شد. بیمه مکاتبات لازم بیمه مسؤولیت مدنی نیز انجام شده است و در صورتیکه اطلاعات لازم را در این خصوص داشته باشیم می توانیم بیمه مسؤولیت مدنی کلیه دانشجویان دستیاری را بصورت متمرکز بوسیله صندوق رفاه انجام دهیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در ادامه به موضوع بیمه تامین اجتماعی دانشجویان دستیاری اشاره و بیان کرد: نکته مهمتر و اصلی ترین خواسته دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دستیاری بحث بیمه تامین اجتماعی است. این مساله تقریباَ نتیجه مذاکرات یک ساله در مجموعه سازمان و برنامه و مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت است که با حمایت های وزیر بهداشت در قالب تفاهم نامه با وزارت رفاه انجام شده است و سامانه ثبت نام آن نیز در سایت صندوق رفاه دانشجویان قرار داده شده است. تا به امروز حدود ۳ هزار و ۸۰۸ نفر در این سامانه جهت دریافت پوشش بیمه تامین اجتماعی ثبت نام کرده اند، که این نشان میدهد این مشکل برای دانشجویان تا چه اندازه حیاتی بوده است.
به گزارش مفدا، ایشان سپس بیان داشت: امیدواریم تا اواسط خرداد ماه جاری فهرست اولیه دانشجویان دستیاری را جهت پوشش بیمه تامین اجتماعی به سازمان تامین اجتماعی ارسال نماییم. این بیمه بصورت خویش فرما اتفاق می افتد و کاملا اختیاری است و دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می توانند این بیمه را ادامه دهند و اگر در مرکز سازمان و دانشگاهی ثبت نام و استخدام شوند نیز می توانند این بیمه را ادامه دهند.
رحیمی با اشاره به اینکه در صندوق رفاه موضوعی تحت عنوان "برنامه های توسعه ازدواج آسان دانشجویی" دیده شده است، اظهار داشت: موضوع اصلی در این راه بحث وام ودیعه مسکن می باشد که کاربرد بسیار خوبی دارد. این وام علاوه بر افزایش برای دو هزار زوج دانشجو دیده شده است. این وام با اولویت ازدواج های اول در سال ۱۴۰۰ دیده شده است و از دیگر سو با اولویت دانشجویان رزیدنتی و تحصیلات تکمیلی پرداخت خواهد شد. این وام با سود صفر درصد و پس از فراغت از تحصیل ستاندن خواهد شد که در مقایسه با وزارت علوم مبلغ وام ودیعه مسکن وزارت بهداشت حدود ۳ برابر است.
به گفته وی، به واقع پرداخت وام ازدواج بعد از سال ها وقفه ایجاد خواهد شد که در ازای هر ازدواج ۱۰ میلیون تومان تقدیم دانشجویان خواهد شد و اگر هر دو زوج دانشجوی ما باشند به هر دو نفر تعلق خواهد گرفت. درباب فرزندآوری نیز در ازای هر فرزند ۳ میلیون تومان تقدیم خواهد شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، اظهار نمود: در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۱۴ میلیارد تومان وام و تسهیلات به دانشجویان توزیع شده است، که در سال ۹۹ این عدد به ۲۵۲ میلیارد تومان بالا رفته است و به لطف خدا در سال ۱۴۰۰ به ۶۱۵ میلیارد تومان رسیده است که این آغازی است برای کارهایی که ما با تفاهم های بانکی و استفاده از اهرم کردن سرمایه نزد بانکهای مختلف، قابلیت افزایش منابع وامی را پیدا کرده ایم.
رحیمی با اشاره به اینکه برنامه دیگر ما که در حال اقدام است و توسط حوزه بودجه در حال کنترل و پی گیری است، ساخت خوابگاه های دانشجویی در اقصی نقاط کشور است، اظهار داشت: یک اتفاق دیگر در حوزه وضعیت معیشتی وضع خوابگاها است، خوابگاه یک رکن اسیاسی در زیرساخت های رفاهی شمرده می شود و نقش بسیار مهم و غیر قابل انکار در سطح فرهنگ دارد. خوابگاه کلاس درس و دانشگاهی برای مهارت آموزشی و اشتراک گذاری دانش است و خیلی از خرده فرهنگ ها و فرهنگ ها در خوابگاه های دانشجویی ایجاد می شود.
وی اضافه کرد: یکی از رسالت های اصلی مجموعه صندوق رفاه استفاده از ظرفیت هم افزایی در معاونت فرهنگی و دانشجویی و معاونت توسعه جهت ارتقای فضای خوابگاه ها است. بر این اساس ۵۲۲ خوابگاه در سراسر کشور در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد که ۸۰ هزار نفر اسکان داده شده است. قسمت اعظم خوابگاه های دانشگاهی ما فرسوده می باشند که نیاز به بازسازی و بهسازی تقویت زیرساخت ها دارند.
رحیمی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: از ظرفیت خیران و بنگاه های بزرگ اقتصادی در راه خوابگاه سازی استفاده کنید، در مرکز نیز با هماهنگی های که با سازمان برنامه و بنیا ۱۵ خرداد داشته ایم، ۲۶ خوابگاه در آینده نزدیک به سرانجام خواهد رسید. استفاده از تبصره ۹ بودجه در سال قبل نیز انجام شده است به نحوی که امروز حدود ۵۱ خوابگاه جهت استفاده از اعتبارات بانکی معرفی شده اند و هزار و ۲۸۰ میلیارد تومانی موافقت اصولی در این خصوص در قالب ۴ بانک ملت، رفاه، صادرات و تجارت انجام شده است.
وی در آخر بیان کرد: از این مبلغ بیش از ۱۳۵ میلیارد تومان وام ها دریافت، ۱۶۵ میلیارد در حال توزیع است و ما بقی ضمن ستاندن موافقت اصولی در حال تکمیل پرونده است که ظرفیت بزرگی از دانشجویان را ساماندهی خواهدنمود به نحوی که حدود ۲۵ هزار تخت را به ظرفیت خوابگاهی کشور خواهد افزود. مذاکرات با بنیاد ۱۵ خرداد انجام شده است و ۵ خوابگاه در این خصوص در حال ساخت است. از این تعداد خوابگاه نیشابور ماه گذشته افتتاح شد، هفته آتی در دامغان و به فاصله کمتر از یک ماه خوابگاه دخترانه بوشهر و تا بهمن ماه خوابگاه قاین و تربت حیدریه نیز افتتاح می گردد.1400/02/31
12:53:26
0.0 / 5
157
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است