معاون فرهنگی دانشگاه تهران خبر داد

راه اندازی شورای سیاستگذاری موزه های دانشگاهی

راه اندازی شورای سیاستگذاری موزه های دانشگاهی به گزارش زارا معاون فرهنگی دانشگاه تهران از طریق اندازی شورایعالی سیاستگذاری موزه های دانشگاهی به منظور سیاستگذاری و برنامه ریزی برای موزه ها در این دانشگاه اطلاع داد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر مجید سرسنگی در نشست خبری نخستین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور به تشریح جزئیات همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور پرداخت و اظهار نمود: در کنار موزه های عمومی، دانشگاه ها از موزه های مختلف و متنوعی برخوردار می باشند دانشگاه تهران هم بعنوان دانشگاه پیشرو دارای چندین موزه در تراز قابل قبول و خوب است.
وی درادامه خاطرنشان کرد: در کنار باغ موزه نگارستان و خانه موزه مقدم که جز بهترین و شناخته شده ترین موزه های دانشگاه تهران و حتی کشوری هستند موزه های شاخصی مثل موزه های جانور شناسی، موزه باستان شناسی، موزه انگل شناسی و… دانشگاه تهران در حوزه موزه داری از خیلی از دانشگاه های کشور پیشروتر است. در این راستا شورایعالی سیاستگذاری موزه های دانشگاهی به ریاست رئیس دانشگاه افتتاح شد که به سیاستگذاری و برنامه ریزی برای موزه های دانشگاه خواهد پرداخت.
دکتر سرسنگی ضمن اشاره به اینکه متأسفانه بحث موزه های دانشگاهی در کشور تابحال دغدغه مند نبوده است، اضافه کرد: بحث موزه های دانشگاهی نه تنها در فضای عمومی کشور، بلکه در فضای خاص کشور هم مورد بحث و توجه نبوده است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران در بحث موزه ها اهتمام ویژه ای داشته است، خاطرنشان کرد: از یک سال قبل مقدمات برگزاری این همایش توسط اداره موزه ها و فضاهای فرهنگی فراهم گردید.
دکتر سرسنگی ضمن اشاره به اینکه نخستین همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور ۲۶ اردیبهشت ماه با حضور مسؤلان عالی رتبه کشوری برگزار می شود، اظهار داشت: در مراسم افتتاحیه از دکتر غلامی وزیر علوم، دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی و دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران که از ساعت ۹ بامداد در باغ موزه نگارستان برگزار می شود، بعنوان سخنران دعوت به عمل آمده است همینطور خانم مارتا رئیس کمیته یومک «کمیته موزه های دانشگاهی ایکوم» از کشور پرتغال هم در این مراسم بعنوان میهمان خارجی سخنرانی خواهند داشت.
رئیس همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور اظهار نمود: برای دو بخش همایش و جشنواره آثاری ارسال شده، که مراحل نهایی داوری آن رو به اتمام است. از آنجایی که در حوزه موزه داری دانشگاهی منابع خوبی نداریم ازاین رو در این راستا کتابی به بهانه این رخداد توسط معاونت فرهنگی ترجمه شده است البته به تولید محتوا در این راستا ادامه خواهیم داد.
وی ضمن اشاره به اینکه در بخش جشنواره مسابقه ای در نظر گرفته شده است، افزود: علاقه مندان می توانند در حوزه موزه داری در این مسابقه شرکت نمایند البته نمایشگاه به علت شرایط و محدودیت های بوجود آمده برگزار نمی گردد.
به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ در ادامه دکتر محمدعلی زارع چاهوکی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در این جلسه اظهار داشت: این همایش می تواند موجبات شناخت جامعه نسبت به موزه های دانشگاهی را فراهم آورد. متأسفانه به موزه های دانشگاهی توجه چندانی نمی گردد، در صورتیکه کارکرد و نقش مهمی می توانند در توسعه علم و فرهنگ جامعه داشته باشند.
وی ضمن اشاره به اینکه موزه های دانشگاهی نقش مهمی در حوزه های آموزش، پژوهش و ترویج علم و فناوری دارند، افزود: امیدوارم این جشنواره به شکل مطلوبی در ۲۶ اردیبهشت ماه برگزار گردد و بتوانیم دبیرخانه دائمی جشنواره را راه اندازی نماییم و دوره بعدی همایش و جشنواره را با بستر خوبی که بوجود آمده است، برگزار نماییم.
همینطور دکتر مصطفی ده پهلوان دبیر علمی همایش و جشنواره در این جلسه اظهار داشت: موزه های دانشگاهی کشور احتیاج به محک دارند تا بتوانیم با موزه دانشگاهی دنیا مقایسه ای داشته باشیم.
وی افزود: مقالات خوبی به دبیرخانه همایش ارسال شده است، همینطور این مقالات در پایگاه استنادی جهان اسلام Isc نمایه سازی خواهند شد. امیدواریم با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه در دوره بعد همایش را به صورت بین المللی برگزار نماییم.
همینطور محمدجواد جامه بزرگی دبیر اجرایی همایش در این جلسه بیان نمود: کتابی با عنوان «موزه ها، نوآوری و کارآفرینی اجتماعی» که یک کتاب بی بدلیل در حوزه موزه داری است، که ترجمه آن به اتمام رسیده است و امیدواریم چاپ آن برای همایش آماده شود.
جامه بزرگی ضمن اشاره به اینکه داوری بخش جشنواره شامل فیلم، عکس و طراحی مراحل نهایی خویش را طی می کند، اضافه کرد: این همایش به صورت مجازی برگزار می گردد و به صورت محدود با حضور میهمانان و برخی رسانه ها برگزار می شود، ازاین رو به برگزیدگان در مراسم اختتامیه در ۲۷ اردیبهشت ماه در مراسم اختتامیه جوایزی اهدا خواهد شد.
رئیس اداره موزه ها و فضاهای فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در چارچوب ۶ نشست تخصصی مقالات برگزیده توسط گردآورندگان عرضه می شوند، تصریح کرد: دبیرخانه دائمی همایش و جشنواره در دانشگاه تهران تحت نظارت شورایعالی سیاستگذاری موزه ها در حال شکل گیری است.1400/02/14
21:10:19
0.0 / 5
29
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است