مقام مسئول ؛

جزییات عرضه كالاهای اساسی با نرخ مصوب برای ماه رمضان

جزییات عرضه كالاهای اساسی با نرخ مصوب برای ماه رمضان مدیرکل امور تجاری وزارت صمت با اشاره به عرضه 30 هزار تن برنج، 30 هزار تن شکر، 3 هزار تن گوشت منجمد و 180 هزار تن روغن نباتی در ماه رمضان، اظهار داشت: فروش اینترنتی این اقلام در دستور کار است.



صدیف بیک زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره برنامه وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار برای تامین کالاهای پرمصرف مردم در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: با توجه به این که تقاضا برای برخی کالاها همچون برنج، گوشت قرمز، شکر، روغن نباتی و … در ماه رمضان نسبت به ماه های قبل افزایش می یابد، طرح تنظیم بازار ماه رمضان برنامه ریزی و در تاریخ ۱۵ فروردین ماه به رؤسای کارگروه تنظیم بازار استان های سراسر کشور ابلاغ گردید.
مدیرکل امور تجاری وزارت صمت اضافه کرد: محور این دستورالعمل شامل تامین و توزیع اقلام مشمول طرح ضیافت در ماه رمضان است که برمبنای آن، برنج ۳۰ هزار تن، شکر خانوار ۳۰ هزار تن، روغن نباتی ۱۸۰ هزار تن و گوشت قرمز منجمد ۳ هزار تن، همگی با نرخ مصوب دولتی عرضه می شود؛ علاوه بر این، وزارت جهاد کشاورزی عرضه گوشت مرغ چه بصورت منجمد و چه بصورت گرم در شبکه های توزیع را در دستور کار قرار داده است. این طرح از ۱۸ فروردین ماه شروع شده و تا آخر ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.
عرضه خرما محدودیتی ندارد
وی افزود: از دیگر اقلام پرمصرف در ماه رمضان، خرما است که باتوجه به موجودی کالاها در استانها، وزارت جهاد کشاورزی اعلام نموده که عرضه این کالا محدودیتی ندارد و هر میزان که استانها نیاز داشته باشند می توانند در اختیارشان بگذارند؛ همین طور در کنار فروشگاه های زنجیره ای و صنفی، سازمان تعاونی روستایی نیز راسا نسبت به عرضه خرما با رعایت سودهای مصوب هیأت عالی نظارت اقدام می کند.
بیک زاده با اعلان اینکه بخش دیگری از کالاهای مورد نیاز ماه رمضان مربوط به خدمات صنفی مثل آش، حلیم، زولبیا و بامیه است، اظهار داشت: کمیسیون های نظارت بر خدمات صنفی که در تمام استانها و شهرستان ها با حضور مسئولان مختلف همچون استانداری، فرمانداری، نمایندگان دادستانی، صمت استانها و … تشکیل می شود نسبت به تعیین قیمت ها اقدام می کنند. قیمت ها مصوب بوده و برمبنای شرایط استان یا شهرستان تعیین می شود و امروز در بیشتر استانها این قیمت ها ابلاغ گردیده که در هر استان و شهرستان، نرخ متفاوتی است. در حقیقت برمبنای عرضه نوع خدمات، سرقفلی مغازه، اجاره، هزینه و… در هر استان و شهرستان نرخ ها توسط کمیسیون نظارت، تعیین و ابلاغ گردیده است.
مدیرکل امور تجاری وزارت صمت در مورد نظارت بر بازار نیز اشاره کرد: علاوه بر تامین کالاهای مورد نیاز، تلاش شده نظارت های لازم بوسیله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، بازرسین سازمان های صمت استانها و بازرسین اصناف در قالب طرح نظارتی ویژه ما رمضان در سطح بازار صورت گیرد.
تخفیف ۵ تا ۱۵ درصدی کالاها
مدیرکل امور تجاری وزارت صمت در مورد اعمال تخفیف روی قیمت کالاهای پرمصرف ماه مبارک رمضان، گفت: برمبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار، عرضه کالاها در ماه مبارک رمضان با تخفیف حداقل ۵ تا ۱۵ درصدی با روش های مختلف خواهد بود و البته توزیع کنندگان می توانند تخفیف بیشتری هم اعمال کنند.
نرخ مصوب برنج، گوشت و شکر
وی افزود: تعدادی از کالاها قیمت مصوب دارد؛ بعنوان مثال قیمت برنج ۱۱.۲۱ هندی که مقرر است از طرف شرکت تجاری دولتی عرضه گردد، ۱۸، ۵۰۰ تومان است. قیمت برنج تایلندی ۱۲۵۰۰ تومان، قیمت شکر خانوار در بسته بندی یک کیلویی ۸۷۰۰ تومان، قیمت روغن نباتی باتوجه به احجام و نوع روغن برمبنای قیمت درج شده روی کالا و قیمت گوشت قرمز منجمد هر کیلوگرم ۸۰ هزار تومان خواهد بود.
بیک زاده اظهار داشت: مسئولیت تامین گوشت قرمز منجمد و گوشت مرغ عموماً با شرکت پشتیبانی امور دام وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است و مسئولیت تامین برنج، روغن، شکر و … با شرکت تجاری دولتی ایران وابسته به وزارت صمت خواهد بود.
عرضه روغن ۳۰ هزار تن بیشتر از تقاضا خواهد بود
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در تامین روغن مشکلی وجود دارد یا خیر، اشاره کرد: مصرف روغن میانگین زیر ۱۵۰ هزار تن بود که برای ماه مبارک رمضان ۳۰ هزار تن بیشتر یعنی ۱۸۰ هزار تن پیش بینی شده تا بتوان از این طریق افزایش تقاضا در بازار را جواب داد. برنامه تامین نیز به تفکیک کارخانه و استان تنظیم شده و تمام تکالیف مربوط به کارخانه داران و استانها و فروشگاه های زنجیره ای اعلام شده است.
مدیرکل امور تجاری وزارت صمت اضافه کرد: از زمان تولید تا عرضه روغن به عمده فروشان درحال حاضر بر روی سامانه جامع تجارت ثبت می شود.
بیک زاده اشاره کرد: درحال حاضر پیش بینی این است که کمبودی در روغن و سایر اقلام پرمصرف ماه مبارک رمضان نداشته باشیم؛ البته تا حالا نیز کمبودی از طرف استانها به ستاد اعلام نشده است.
فروش اینترنتی کالاهای مورد نیاز ماه رمضان
وی در مورد عرضه اینترنتی کالاهای مورد نیاز ماه رمضان نیز اظهار داشت: باتوجه به وضعیت کرونا در بعضی از استان های کشور عرضه اینترنتی کالاها در اختیار استانداران سراسر کشور گذاشته شده که از امکانات استانی خود برای این نوع عرضه استفاده کنند. مقرر شده برای رعایت پروتکلهای بهداشتی استان به استان از این ظرفیت های اینترنتی استفاده کنند تا کالاها را با روش های مختلف به دست مردم برسانند.
بیک زاده اضافه کرد: در عرضه اینترنتی کالاها محدودیتی وجود ندارد و افراد هر کالایی نیاز داشته باشند می توانند بصورت اینترنتی خرید کنند.

1400/01/22
13:11:51
0.0 / 5
612
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است