پاسخ مسئولان یك دانشگاه غیرانتفاعی به انتقادات دانشجویان

پاسخ مسئولان یك دانشگاه غیرانتفاعی به انتقادات دانشجویان زارا: درپی انتشار گزارشی از مشکلات دانشجویان موسسه غیرانتفاعی پارس، در سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران، مسئولان این موسسه در قالب نامه ای به ابهامات، سوالات و مشکلات مطرح شده در این گزارش پاسخ دادند.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، در متن پاسخ مسئولان دانشگاه غیرانتفاعی پارس به مسائل و مشکلات مطرح شده از طرف دانشجویان این دانشگاه که در قالب گزارشی روز گذشته و با عنوان "کاسبان علم در بعضی موسسات غیرانتفاعی به دنبال چه هستند؟!" بر روی خروجی ایسنا انتشار یافت، آمده است:
" خبرگزاری محترم ایسنا
با سلام و آرزوی توفیق
احتراماً بازگشت به خبر انتشار یافته توسط آن خبرگزاری محترم در مورد موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس در روز دوشنبه ۲۰ بهمن۱۳۹۹ باستحضار می رساند موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس از دانشگاه ها و موسسات سطح یک کشور برمبنای نظام رتبه بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۴ می باشد. این موسسه دارای ۴ ساختمان مستقل با کاربری مصوب اداری و آموزشی (و نه با کاربری مسکونی) شامل ۴۴ کلاس درس، ۱۲ آتلیه و کارگاه های گوناگون شامل کارگاه ساخت طلا و جواهر، کارگاه گوهرشناسی و گوهر تراشی، کارگاه طراحی صنعتی، ۲ کارگاه الگو و دوخت، کارگاه طراحی، کارگاه چاپ، ۲ سایت کامپیوتری کاملاً مجهز به نرم افزارهای گرافیکی، آزمایشگاه فیزیک، کتابخانه و مرکز اسناد مجهز به کتابخانه الکترونیکی با بیش از ده هزار جلد کتاب و نشریات تخصصی می باشد.
مهم ترین هدف این موسسه تامین کیفیت برتر آموزشی بوده و بنا بر این فارغ التحصیلان این موسسه هم اکنون در بهترین دانشگاه های دنیا همچون پلی تکنیک میلان، دانشگاه Texas A&M، پلی تکنیک فلورانس، دانشگاه آلبرتا کانادا، دانشگاه یوتا آمریکا و.... در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در حال ادامه تحصیل می باشند. آن دسته از فارغ التحصیلانی هم که مشتاق ادامه تحصیل در این ایران بوده اند، در کنکورهای ورودی مقاطع بالاتر افتخارات زیادی را کسب نموده اند که در سایت موسسه قابل مشاهده می باشد. برمبنای اطلاعات ستاندن شده از آمارهای سازمان سنجش آموزش کشور در مرحله انتخاب رشته های کارشناسی ارشد بعد از یک یا دو دانشگاه دولتی معتبر، موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس انتخاب اصلی داوطلبان کارشناسی ارشد در رشته های مختلف بوده است که نشان دهنده سطح علمی و کیفیت آموزشی برتر این موسسه می باشد.
کلیه اساتید دانشگاه پارس از اساتید برگزیده دانشگاه های سطح یک ملی و بین المللی می باشند. بعنوان یک اصل کلی در این موسسه، اساتیدی که در هر درسی دعوت می گردند باید در آن موضوع متخصص ترین و توانمندترین باشند. تا آنجا که شهرت این موسسه بعنوان دانشگاه اساتید برتر در تمام کشور و در جامعه تخصصی معماری و هنر شناخته شده است. بعنوان یک اصل کلی از تمامی اساتید خواسته می شود که باید هر آنچه در برنامه درسی پیش بینی شده تماماً به دانشحویان تدریس گردد و این ادعا که بعضی دروس بدلیل مجازی بودن به طور کامل اجرا نشده است و یا این که تعداد جلسات کمتر از تعداد جلسات موظف می باشد کاملاً برخلاف رویه های آموزشی موسسه بوده و در بسیاری موارد تعداد جلسات درس (حتی در نیمسال گذشته با وجود شیوع ویروس کرونا و برگزاری دروس بصورت الکترونیکی) بیش از ۱۶ جلسه بوده است. ادعای آنکه سیستم آموزش مجازی در بعضی دروس از کیفیت مناسب برخودار نبوده اساساً از جانب دانشجویان مصاحبه شونده نادرست و بهتان بزرگی به اساتید محترم این موسسه است که با تلاشی که محدودیت ساعت نداشته است علاوه بر ساعت موظف کلاس پاسخگوی دانشجویان بوده اند.
کلیه دروس در تمامی رشته ها برمبنای برنامه های مصوب وزارت علوم ترم به ترم ارائه می شود و سر فصل های وزارت علوم به صورت کامل و حتی فراتر از آن توسط اساتید برجسته تدریس می گردد و ادعای گفته های برخی دانشجویان در این گزارش در خصوص عدم تشکیل کامل کلاس ها واقعاً موجب شگفتی بسیار است. بعنوان وظیفه ای که از طرف موسسه به عهده تمامی اساتید گذاشته می شود تعداد جلساتی که در یک ترم برای دانشجویان برگزار می شود ۱۶ جلسه است و کلیه کلاس ها برمبنای ساعات تعریف شده و برمبنای تعداد واحد درسی تشکیل می گردد. قرارداد اساتید برای یک ترم بر اساس۱۶ جلسه تدریس ( و نَه سه ماه) می باشد و برمبنای قرارداد حق التدریس ایشان هیچ استادی حق ندارد تعداد کلاس های درس وی در یک نیمسال کمتر از این تعداد باشد.
بر اساس آمار موجود تعداد جلسات کلاس های برگزار شده در نیمسال اخیر بیش از تعداد کلاس های موظف دروس بوده و برای دروس عملی نیز در نیمسال گذشته از تاریخ ۱۸ خرداد که مجوز برگزاری کلاس های عملی توسط ستاد مقابله با کرونا صادر گردید، تا اختتام شهریور ماه کلیه کلاس های عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی تکمیل گردیده است و این رویه در تمامی نیمسال ها انجام شده و همچنان صورت خواهد گرفت.
در مطالب بیان شده به عدم پرداخت حق الزحمه اساتید اشاره شده است. بعنوان یک رویه ثابت حق التدریس اساتید بویژه در نیمسال های اخیر که دروس به صورت مجازی برگزار می گردد به طور کامل و حتی بیش از نیمسال های گذشته بدلیل وقت بیشتری که اساتید صرف می کنند بلافاصله در آخر نیمسال پرداخت شده است. ضمن آن که مبلغ حق التدریس اساتید که در این موئسسه به سبب جایگاه علمی ویژه اساتید برجسته آن بسیار بیش از مبالغ متداول در سایر موسسات می باشد قراردادی مرضی الطرفین بین دانشگاه و اساتید است و مطرح ساختن آن توسط یک دانشجوی اخراجی سبب تعجب بسیار می باشد!
سامانه یکپارچه مدیریت آموزش الکترونیک موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس با جامع ترین و کامل ترین امکانات شامل اتاق گفتگو، آپلود تمرینات، ارسال سوال، برگزاری کلاس مجازی(از طریق نرم افزار ادوب کانکت) می باشد که در اختیار دانشجویان و اساتید قرار گرفته است و دسترسی آن بوسیله سایت موسسه برای همگان قابل مشاهده می باشد. نرم افزار Adobe Connect از نرم افزارهای پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از جامع ترین نرم افزارهای موجود می باشد که دانشگاه های بزرگ کشور مانند دانشگاه تهران و دانشگاه هُنر همگی برای برگزاری کلاس های آنلاین از این نرم افزار بهره گیری می نمایند. علاوه بر این واحد انفورماتیک دانشگاه به تهیه سرور اختصاصی اقدام نموده است که برمبنای اظهارات خیلی از اساتید، که در سایر دانشگاه ها تدریس می نمایند، دارای بالاترین کیفیت تصویر و صدا و اتصال اینترنت بوده است. با توجه به این امکانات در امتداد ارتقاء سطح علمی و آموزشی کلاس ها از روش های تکمیلی چون فیلم برداری از ارائه دروس و انجام کارهای عملی، ضبط کلاس اساتید، استفاده از قلم نوری برای تدریس بصورت آنلاین و خیلی از امکانات دیگر برای برگزاری هرچه بهتر و با کیفیت تر کلاس ها فراهم گردیده است. همین طور پشتیبانی آموزش و انفوماتیک همیشه ( و حتی در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل) پاسخگوی دانشجویان و اساتید جهت رفع اشکال بوده و هست. در امتداد فراهم ساختن انواع راه های ارتباطی جهت استفاده حداکثری دانشجویان از کلاس ها، از امکانات متفاوت در مناطق گوناگون و از کلیه راه های ارتباطی استفاده شد که تجربیات موفقی به خصوص در برگزاری دروس رشته های هنری در این راه حاصل گردیده است. در همین راستا، دانشگاه امکانات دیگری چون فیلمبرداری همزمان با برگزاری کلاس، بهره گیری از نرم افزارهایی چون اسکای روم، ادمودو، زومیت، اسکایپ و.... را نیز ایجاد نمود.
همچنین در خبر انتشار یافته در مورد ایجاد رشته در این موسسه مطالبی حقیقتاً حیرت انگیز بیان شده است! باید مستحضر باشید که ایجاد رشته در این موسسه مانند سایر موسسات فقط برمبنای مصوبات دفتر محترم گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رشته های اعلام شده در دفترچه سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد که البته پرداختن به این مساله و ادعای کاملاً نادرست در مورد رشته های به وجود آمده در موسسه از طرف یک دانشجوی اخراجی موسسه که خودرا در مقام تمامی نهادهای مسئول در آموزش عالی کشور قرارداده است، موجب تعجب و شگفتی است!
متاسفانه دانشجویی که از وی نقل قول شده است طی مکالمات تلفنی و یا مراجعات مکرر با مسئولین دانشگاه همیشه به دنبال مطالبات شخصی خویش بوده است. باوجود همکاری و همراهی با درخواست های قابل انجام ایشان و همین طور رسیدگی به مسائل و مشکلات آموزشی وی، نامبرده همیشه اهتمام در دعوت به تجمع دانشجویان و ایجاد فضای ذهنی منفی در دانشجویان و مخالفت با برگزاری کلاس های درس بصورت مجازی داشته اند که تمامی مدارک و تصویر پیام های ایشان دراین زمینه موجود است. حتی در امضاهای جمع آوری شده در سایت کارزار (که هیچگونه وجاهت قانونی ندارد) تعداد زیادی از اسامی در فهرست وجود دارد که اساساً دانشجوی این موسسه نبوده و برخی نیز اصلاً از وجود نام خود در این سایت آگاهی نداشته اند که چندین نفر از این افراد طی نامه هایی اعتراض شدید خویش به این مساله را به موسسه اعلام کرده اند.
در بخش دیگری از این گزارش مکرراً به شهریه دانشجویان اشاره شده است. جهت اطلاع اعلام می نماید شهریه ثابت برای دانشجویان دانشگاه پارس در هیچ شرایطی و به هیچ عنوان ترم به ترم افزایش نداشته و برای هر ورودی همیشه ثابت بوده و هست و فقط شهریه متغیر آن هم در همان محدوده تعیین شده در مصوبات وزارت علوم و بسیار کمتر از آن افزایش داشته است. توضیحاً اضافه می نماید در همین نیمسال اخیر حق التدریس اساتید توسط موسسه برمبنای آنچه قبل از کرونا تعهد گردیده بود و حتی در موارد بسیاری بیش از آن (بدلیل صرف وقت بیشتر توسط آنان برای تهیه مطالب بیشتر در فضای مجازی و پاسخ گویی به دانشجویان در تمامی ساعت ها) پرداخت شده است. از طرف دیگر ایجاد زیرساخت های الکترونیکی هزینه های بسیار زیادی بر موسسه تحمیل نمود اما در شهریه دانشجویان هیچ تغییری صورت نگرفت.
در خبر انتشار یافته به مطلب کذب و کاملاً نادرستی تحت عنوان اهداء ساختمان از طرف شهرداری تهران به موسسه به منزله یک رانت اشاره شده است که به هیچ وجه چنین اتفاقی نیفتاده است و گفته های این دانشجویان فقط در جهت تخریب وجهه موسسه و شهرداری تهران در نزد افکار عمومی می باشد.
در مطالب بیان شده در خبر مذکور به مخالفت با تشکیل انجمن های دانشجویی نیز اشاره شده است. انجمن های علمی، فرهنگی و دانشجویی و کانون های بسیاری چون انجمن علمی مهندسی صنایع، انجمن علمی پارس سیویل، انجمن علمی عکاسی، انجمن تاتر، انجمن موسیقی، انجمن علمی طراحی صنعتی، کانون ادبی، کانون فیلم، کانون محیط زیست و نیز بسیج دانشجویی در موسسه تاسیس گردیده است که کارهای بسیاری هم در دانشگاه انجام می دهند که اطلاعات آن در سایت موسسه می باشد. انتشار نشریه دانشجویی پارس سیویل با کیفیت بسیار عالی و برگزاری سخنرانی ها و کارگاه های تخصصی و جلسات تخصصی بسیار با حضور صاحب نظران هر رشته توسط انجمن های مذکور، تنها نمونه هایی از آن می باشد. اطلاعات و مستندات و گزارش های برخی از آن فعالیت ها در گزارش عملکرد سالیانه موسسه و نیز سایت موسسه قابل مشاهده می باشد.
درخواست تشکیل انجمن های علمی و شورای صنفی مطرح شده هرگاه به صورت رسمی به دانشگاه ارائه شده است اقدام لازم برای تشکیل انجمن ها شورای صنفی دانشجویی بعمل آمده است که کلیه مدارک آن و پوسترهای انتخابات آن موجود است.
تشکیل انجمن های دانشجویی و کانون های فرهنگی از عمده ترین کارهای بخش فرهنگی دانشگاه بوده است که شرحی از این انجمن ها و کانون ها و کارهای آنان در زیر اعلام گردیده است و مستندات آن همچون پوستر های مربوط به کارهای آنان و عکسهایی از مراسم برگزار شده هم (که تفصیل آن در گزارش کارهای سالانه موسسه آمده است) ضمیمه این جوابیه گردیده است.
ایجاد آزمایشگاه ساخت دیجیتال موسسه معماری و هنر پارس(پارس آیوکد Pars-IoCAD) جهت انجام تحقیقات پیشرفته و ساخت دیجیتال در زمینه معماری، طراحی لباس، طراحی صنعتی و سایر رشته ها از خاصیت های اختصاصی موسسه می باشد. با ایجاد این فضای فیزیکی و کارگاهی و فراهم ساختن امکانات ساخت دیجیتال برای دانشجویان با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته مانند دستگاه چاپگر سه بعدی (۳D Printer) و برش لیزری (Laser Cutter) و چاپگرهای پیشرفته (۳D Plotter) امکان تحقق فرایندهای ساخت دیجیتال در کلیه رشته ها و شرایط لازم برای ساخت دیجیتال طراحی های پیشرفته در تحقیقات اساتید، طرح های دانشجویی و پایانه نامه های دانشجویان فراهم گردیده است. مجموعه پارس آیوکد (Institute of Computation Aided Design) باتوجه به اهمیت توسعه و پیشرفت دانش درزمینه فرایندهای طراحی و ساخت دیجیتالی، هم راستا با سیاست های کلی موسسه معماری و هنر پارس به وجود آمده است. این مجموعه با در اختیار داشتن کارگاه ساخت دیجیتال (Fablab) فضایی مناسب برای تحقق ایده ها و طرح های خلاقانه، امکان ارتباط صنعت و دانشگاه با حضور برجسته ترین اساتید این زمینه را فراهم ساخته است.
دپارتمان امور اجرائی و فرهنگی دانشگاه با عنوان "دکا پارس DECAD PARS" با هدف مشارکت دانشجویان در کارهای علمی، فرهنگی و هنری بمنظور جذب استعدادها، پرورش خلاقیت ها و توانمندی ها و افزایش تجربیات عملی دانشجویان و همین طور ارتقا ارزش ها و باورهای درونی آنان در موسسه ایجاد گردیده است. باتوجه به جایگاه ویژه موسسه در توسعه و پیشرفت معماری و هنر کشور و باتوجه به اهمیت فرهنگ و نقش اِنکار ناپذیر کارهای فرهنگی جانبی دانشجویان بعنوان آموزش های ضمن تحصیل، دپارتمان فرهنگی-اجرایی موسسه معماری و هنر پارس با عنوانِ "دِکـــاپــارس " این امکان را فراهم نموده است تا با حضور موثر دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته های مختلف کارهای فرهنگی-هنری مختلفی در موسسه صورت گیرد که گزیده ای از آن به شرح زیر است:
۱- برگزاری سخنرانی های تاثیر گذار توسط افراد برجسته چون هادی تهرانی، فرهاد احمدی، احمد علیپور و بسیاری دیگر با عنوان دکا تاک(که تصاویری از آنها به پیوست تقدیم گردیده است.)
· برگزاری مسابقه پل های ماکارونی در مقیاس ملی
· برگزاری دوره های آزاد آموزشی دانشجویی
· برگزاری سخنرانی های نوآورانه کوتاه و موثر تحت عنوان تدکس پارس (TEDx Pars)
· برگزاری بازدیدهای علمی-فرهنگی دانشجویی از پروژه های معماری و مهندسی و نمایشگاه های هنری
· ارتباط با نهادهای فرهنگی مانند فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و انجمن های هنرهای تجسمی.
· برگزاری نمایشگاه از آثار اساتید و دانشجویان
· شرکت در کنفرانس های ملی و بین المللی بعنوان حامی مادی و معنوی جهت تبادلات علمی و دانشجویی و....
۲- تشکیل انجمن دانشجویی طراحی صنعتی موسسه معماری و هنر پارس (که برخی از همین دانشجویان نیز در آن کاندیدای انتخابات بوده اند اما برمبنای رای دانشجویان بعنوان عضو انجمن انتخاب نشده اند).
از جمله کارهای انجمن طراحی صنعتی به شرح زیر است:
· مراسم تجلیل از برگزیدگان جشنواره فجر با حضور پروفسور زینگاله استاد برگزیده دانشگاه پلی تکنیک میلان.
· همایش طراحی برای جوامع کمتر برخوردار
· ورکشاپ مدیریت خلاقانه معیارها در طراحی سناریو محور
· ورکشاپ طراحی در فرهنگ، فرهنگ در طراحی
· برگزاری دوره علمی و عملی (طراحی برای فرهنگ، فرهنگ برای طراحی)
· برگزاری کارگاه نشانه شناسی و...
۳- کانون تئاتر موسسه معماری و هنر پارس که باز هم با برگزاری انتخابات، شورای مرکزی دانشجویی تشکیل شده است. گزیده ای از کارهای این انجمن نیز به شرح زیر است:
· سلسله جلسات تحلیل و نقد نمایشنامه
· جلسات هم اندیشی و نقد هنری و....
۴- کانون موسیقی موسسه معماری و هنر پارس که گزیده ای از کارهای آن به شرح زیر می باشد:
· برگزاری کلاس های آموزشی
· اجرای قطعات گوناگون موسیقی در مراسم رسمی موسسه و جشن فارغ التحصیلی
· ارتباط و همکاری دانشجویان با مراکز موسیقی معتبر ایران و جهان
· عضو گیری در کانون موسیقی و...
۵- تشکیل آکادمی پارس سیویل موسسه معماری و هنر پارس که گزیده ای از کارهای آن به شرح زیر می باشد:
· برگزاری مسابقه دانشجویی آکادمی پارس سیویل
· برگزاری مسابقه دانشجویی پژوهشگر برتر
· انتشار دو شماره مجله پارس سیویل و...
۶- انجمن علمی مهندسی صنایع موسسه معماری و هنر پارس که گزیده ای از کارهای آنها به شرح زیر است:
· برگزاری وبینار نقشه راه مهندسی صنایع با سخنرانی دکتر آیوازیان
· وبینار آشنایی مقدماتی با بازار بورس اوراق بهادر
· مسابقه فیلم و عکس – مهندسی صنایع مهندسی زندگی
· بازدید علمی کارخانه بن رو سایپا
· بازدید علمی از کارخانه مانا شیمی و پایا پلیمر
· برگزاری دوره های آزاد نرم افزار اکسل
· هم اندیشی و گفت و گو درباب آشنایی با حوزه کارآفرینی
· هم اندشی و گفت و گو با اساتید برجسته مانند استاد عجمی
فعالیت های فوق ضمن آن که نشان دهنده رویکرد های موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس در پروسه آموزش و ارتقاء کیفیت آن می باشد، نشان دهنده حضور موثر و فعال دانشجویان در کارهای علمی و فرهنگی در قالب انجمن ها و کانون های گوناگون دانشجویی است. شایان ذکر است بر خلاف آنچه در متن گزارش و از قول دانشجویان آمده است هر سال موسسه مورد بازرسی و نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار داشته و آخرین بار در تاریخ یکشنبه ۲۵ شهریور دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در استان تهران بازدید مفصلی به مدت ۴ ساعت از بخش های گوناگون موسسه داشته اند و با دانشجویان نیز صحبت نموده و از آنها نظر خواهی کرده اند.
این انتظار از آن خبرگزاری محترم وجود دارد تا ضمن انتشار این پاسخ، در نخستین فرصت بازدیدی از موسسه و مشاهده موارد مطرح شده (که با تلاش شبانه روزی و مستمر توانسته است الگویی موفق از کیفیت برتر آموزشی را در موسسات غیر دولتی کشور ارائه نماید) به عمل آورد. همین طور از همینجا از آن خبرگزاری برای بازدید از نمایشگاهی که در هر نیمسال از دستاوردها و افتخارات دانشجویان و اساتید موسسه برگزار می گردد دعوت بعمل آورده، انتظار می رود چنین تلاش هایی در جهت ارتقاء آموزش عالی مورد حمایت آن خبرگزاری محترم که با هدف ارتقاء آموزش عالی در کشور کارهای موثری انجام می دهند، قرار گیرد.
با آرزوی عدالت در قضاوت
امور آموزشی موسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس"

منبع:

1399/11/23
22:42:03
0.0 / 5
653
تگهای خبر: آموزش , ارز , اینترنت , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است