سامانه برخط غربالگری دانشجویان علوم پزشكی افتتاح شد

سامانه برخط غربالگری دانشجویان علوم پزشكی افتتاح شد رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت از راه اندازی  سامانه برخط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی آگاهی داد و اظهار داشت: با کمک این سامانه می توانیم تمامی اختلالات روانی دانشجویان را شناسایی نماییم.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر فرهاد طارمیان در نشست وبیناری با رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه های علوم پزشکی با بیان این مطلب اضافه کرد: در گذشته آزمون غربالگری سلامت روان دانشجویان جدیدالورود دانشگاه های علوم پزشکی به صورت حضوری انجام می شد، اما از چند ماه گذشته، شرایط انجام این آزمون به صورت آنلاین و بوسیله سامانه فراهم گشته است و این پرسشنامه و آزمون غربالگری آنلاین، خوشبختانه بر روی پلتفورم دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته و امکان انجام غربالگری آنلاین سلامت روان دانشجویان تازه ورود علوم پزشکی بوسیله سامانه، امکان پذیر شده است.
وی هدف از برگزاری این وبینار و تبادل افکار با کارشناسان و رؤسای ادارات مشاوره دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی را آموزش نحوه کار با سامانه غربالگری آنلاین سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی و همین طور پاسخ به سؤوالات فنی و ابهامات کارشناسان و رؤسای ادارات مشاوره در راه کار با این سامانه عنوان نمود و اظهار داشت: از هفته آتی، لینک اجرای آنلاین آزمون غربالگری دانشجویان جدیدالورود روی صفحات وب هر دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی قرار داده می شود و دانشجویان جدیدالورود هر دانشگاه می توانند با تکمیل این پرسشنامه، مشاوران را در انجام مداخلات و بررسی مسائل مربوط به سلامت روان دانشجویان، یاری کنند.
دکتر طارمیان اشاره کرد: تلاش داریم به معرفی سامانه برگزاری آزمون غربالگری آنلاین سلامت روان دانشجویان جدیدالورود بپردازیم و خانم باقری از کارشناسان اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت، شما عزیزان را با روش اجرای آزمون غربالگری آنلاین و شیوه تکمیل پرسشنامه های مربوطه، آشنا می کنند.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت اظهار نمود: قسمتی از بار مسؤولیت راه اندازی این سامانه برخط، برعهده کارشناسان حوزه IT معاونت فرهنگی و دانشجویی بود که انصافا در ماه های گذشته برای به ثمر رسیدن این سامانه، کوشش های زیادی از خود نشان دادند.
وی اشاره کرد: حدود یک سال از شیوع ویروس کرونا می گذرد اما ما این بیماری و تهدید را تبدیل به یک فرصت کردیم و به این فکر افتادیم با راه اندازی سامانه بر خط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی، برای اولین بار در مجموعه وزارت بهداشت، تحولی در این عرصه رقم بزنیم. هر چند از نظر ما این سامانه به لحاظ فنی دارای نقایص و ایرادات جزئی است اما درصدد هستیم با کمک و مشورت شما کارشناسان و رؤسای محترم، در کمتر از یک هفته، این نقایص را برطرف نماییم و در نهایت خروجی خوبی از آن دریافت نماییم.
بگفته وی؛ در گذشته غربالگری دانشجویان جدیدالورود به صورت فیزیکی و حضوری در شروع سال تحصیلی توسط اداره های مشاوره و سلامت روان دانشگاه ها انجام می شد؛ اما انتشار ویروس کرونا، ما را به این فکر انداخت، که با ایجاد این سامانه آنلاین، اتفاق مهمی در حوزه مشاوره و سلامت روان در سطح دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی، رقم بزنیم. این سامانه و مجموعه پرسشنامه های آن طوری طراحی شده که نه فقط دانشجویان جدیدالورود علوم پزشکی را مورد غربال و سنجش قرار می دهد، بلکه برای همه دانشجویان علوم پزشکی در هر مقطعی، قابل استفاده خواهد بود.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت به تشریح مشخصات پرسشنامه سامانه برخط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی پرداخت و اظهار داشت: نام این پرسشنامه، « سنجش نشانه های متقاطع سلامت روان» نامگذاری شده است و یکی از خصوصیات آن، سنجش نشانه های ۱۶اختلال روانی برمبنای آخرین طبقه بندی بین المللی اختلالات روانی است.
طارمیان اظهار داشت: حدود یک سال از شیوع ویروس کرونا می گذرد اما ما این بیماری و تهدید را تبدیل به یک فرصت کردیم و به این فکر افتادیم با راه اندازی سامانه بر خط غربالگری دانشجویان علوم پزشکی، برای اولین بار در مجموعه وزارت بهداشت، تحولی در این عرصه رقم بزنیم.
وی ادامه داد: افسردگی، اضطراب، عصبانیت، مشکل خواب، شکایات بدنی شامل سردرد و سرگیجه، خلق بالا، افکار و اعمال وسواسی، مصرف سیگار، شیشه و مشروبات الکلی، افکار خود لطمه رسان، نشانه های روانپریشی، مشکلات حافظه، مشکلات شخصیتی، اضطراب اجتماعی، حمله های اضطرابی( پنیک)، مشکلات سازگاری، فشار روانی حاد و... همچون اختلالات مورد سنجش و ارزیابی این سامانه برخط است.
هر دانشجو با وارد کردن شماره دانشجویی و مشخصات خود، می تواند وارد این سامانه شود
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت اشاره کرد: این سامانه برخط، طوری به لحاظ فنی طراحی شده است که هر دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی به صورت مجزا می تواند خروجی فایل اکسل، غربالگری بیمار یا کیس مورد نظر خودرا ببیند و هر دانشجوی علوم پزشکی نیز با ورود به این سامانه و وارد کردن شماره دانشجویی خود می تواند، پرسشنامه را ببیند و آنرا تکمیل کند.
طارمیان با اشاره به اهمیت حضور رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه های علوم پزشکی در این وبینار، اظهار نمود: بدون شک راه اندازی و ایجاد این سامانه، در راه ارائه خدمات مشاوره ای به دانشجویان، کمک زیادی به شما عزیزان در دانشگاه می کند وامیدوارم با تسلط کامل، بتوانید با این سامانه کار کنید.
ایجاد این سامانه برخط در روزهای کرونائی را به فال نیک می گیرم. امید است با فعالیت آنلاین با این سامانه، بتوانیم خدمات پربازدهی در حیطه خدمات مشاوره و سلامت روان، به دانشجویان علوم پزشکی دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از سلامت روان بعنوان یکی از ابعاد مهم سلامت افراد یاد کرد و اظهار داشت: سلامت روان نقش مهمی در کاهش لطمه های اجتماعی دارد و احساس رضایت از زندگی محصول تحقق این وجه از سلامت افراد است. اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت بعنوان مجموعه ای که متولی پایش سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی کشور است، تلاش می کند تا با اتخاذ تدابیر و برنامه های متعدد، اختلالات روانی احتمالی دانشجویان را شناسایی کرده و با مداخلات درمانی لازم، زمینه رفع آنها و تامین سلامت روان دانشجویان را فراهم آورد.
به گزارش مفدا؛ طارمیان اضافه کرد: در ماه های گذشته که به سبب شیوع ویروس کرونا سبک زندگی عموم مردم گرفتار تغییرات شده و به تبع آن دانشگاه ها به حالت نیمه تعطیل درآمده و برنامه های آموزشی دانشگاه ها بیشتر در بستر مجازی اجرا می شد، ارتباطات اجتماعی جوانان و دانشجویان به شدت کاهش یافته است. در چنین شرایطی بیم آن می رفت که سلامت روان دانشجویان گرفتار اختلالات ناشی از محدودیت های کرونائی شود که در این راه رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه های علوم پزشکی، وظایف و رسالت خطیری بر دوش دارند.1399/11/01
12:18:11
0.0 / 5
591
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است