رییس دانشگاه در جشنواره زن و علم مطرح كرد

میرزاخانی الگو و نمونه ای از زنان موثر در توسعه علم

میرزاخانی الگو و نمونه ای از زنان موثر در توسعه علم به گزارش زارا رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تکیه بر اینکه در جمهوری اسلامی ایران دلیلی وجود ندارد که زنان در عرصه ای عقب بمانند، اظهار داشت: در این دانشگاه برای جذب اعضای هیات علمی زن و مرد فرصت های مساوی برقرار است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا سعدالله نصیری قیداری در آیین پایانی سومین جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی)، با تکیه بر اینکه هیچ فردی منکر نقش محوری علم در توسعه کشورها نیست، اضافه کرد: هیچ توسعه ای بدون دانش و دانایی معنایی ندارد و در این راه کشورهایی پیشرو هستند که دانش را محور فعالیتهای خود قرار داده اند.
وی ضمن اشاره به لزوم توجه به برنامه ریزی و اختصاص اعتبارات برای توسعه، اظهار نمود: زنان نیمی از جمعیت جهان را می سازند و از ۸۰ میلیون جمعیت جامعه ایرانی، ۴۰ میلیون نفر آنها بانوان هستند و بدیهی است که این قشر نقش زیادی در توسعه کشور دارند، ضمن آنکه زنان رکن رکین خانواده هستند.
نصیری، افزود: اگر صحبت از نسل سوم دانشگاه ها می نماییم و امیدوارم که سیاستگذاران برنامه علمی و عملی برای این امر تهیه کنند، باید بتوانیم دانشگاه کارآفرین داشته باشیم تا بتوانیم فرزندان کارآفرین تحویل جامعه دهیم.
رییس دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به جایگاه علم در دین اسلام، خاطرنشان کرد: در حالیکه یونسکو تنها زنان را به حضور در عرصه های علمی تشویق می کند ولی دین ما این عمل را یک فریضه می داند، ضمن آنکه این امر در بندهایی از قانون اساسی کشور آمده است.
نصیری، "مریم میرزاخانی" را الگو و نمونه‎ای از زنان موثر در توسعه علم دانست و تصریح کرد: وی نخستین زنی بود که در تاریخ علم موفق به کسب جایزه فیلدز بعنوان بالاترین جایگاه علم ریاضی شد.
رییس دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به توجه این دانشگاه به فعالیت علمی بانوان، اظهار نمود: هم اکنون ۶۶ درصد از ۸۹۰ کارمند این دانشگاه از میان بانوان هستند، ضمن آنکه از ۸۵۱ عضو هیات علمی ۱۷۰ نفر که شامل ۲۰ درصد اعضای هیات علمی است، از میان زنان هستند.
وی با تکیه بر اینکه در ۵ تا ۶ سال گذشته جذب هیات علمی زنان و مردان به صورت مساوی بوده است، اظهار داشت: علاوه بر آن تعداد دختران و پسران دانشجو در این دانشگاه برابر است، ازاین رو شاهدیم که دلیلی ندارد که در جمهوری اسلامی ایران زنان در زمینه ای عقب بمانند و آنها باید در همه امور بخصوص فعالیت در سه قوه فعال باشند.
منبع:

1399/10/07
12:31:26
0.0 / 5
958
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است