حسابرسی داخلی چیست؟

حسابرسی داخلی چیست؟ حسابرسی داخلی یک فعالیت مستقل، اطمینان بخش واقع بینانه و مشاوره ای است که برای ارزش افزایی و بهبود عملیات سازمان طراحی شده است.به گزارش زارا به نقل از مهر، حسابرسی داخلی با فراهم ساختن نگاهی سیستماتیک و روش مند برای ارزیابی و بهبود اثربخشی فرآیندهای راهبری، مدیریت ریسک و کنترل، سازمان را در دستیابی به هدف هایش یاری می کند.
اهداف حسابرسی داخلی
۱- بهبود پروسه نظارت در سازمان با سیستم کنترلی کارآمد
همانطور که اشاره شد اصلی ترین خاصیت حسابرسی داخلی، نظارت بر واحدها و مشاوره است. حسابرسان داخلی می توانند برنامه هایی را برای هر واحد، در جهت رسیدن به اهداف سازمان طراحی نمایند. این برنامه های مالی، کاملاً در قالب قوانین سازمان است و هر چندوقت یک دفعه توسط مشاوران حسابرسی مورد بررسی قرار می گیرد. این روند منظم و هدفمند، می تواند به راهی برای رسیدن به اهداف بزرگ سازمان و شرکتها تبدیل گردد.
۲- حفاظت از دارایی ها و مدیریت بر کارهای نیروی انسانی
بخش حسابرسی داخلی، برای هر قسمت از سازمان برنامه مالی را تدوین می کند. این برنامه بوسیله اطلاعات دقیق جمع آوری شده از فرم ها و گزارش ها تدوین شده و کاملاً قابلیت اجرا دارد. بنا بر این حسابرسی داخلی، اطلاعات کارآمدی از میزان درآمدها، هزینه ها و سرمایه سازمان دارد.
مدیران ارشد با کمک این اطلاعات و اهداف تعیین شده، می توانند عملکرد هر بخش و حتی هر فرد را به دقت بررسی نمایند. این پروسه کمک می نماید تا پیش از آنکه مشکل مالی بزرگی در سازمان به وجود آید، با کمک سیستم کنترلی حسابرسی داخلی، نقص اصلی به درستی شناسایی و رفع گردد.
مهم ترین دستورالعمل حسابرسی داخلی
۳- بررسی صداقت گزارش های مالی شرکت؛ مهم ترین هدف حسابرسی داخلی
مهم ترین دغدغه مدیران و سرمایه گذاران در هر سازمان، دریافت اطلاعات درست و طبقه بندی شده از افراد ارشد در هر بخش است. حسابرسی داخلی وظیفه بررسی این اطلاعات و گزارش ها را در زمینه مالی به عهده دارد. چونکه تنها با کمک این اطلاعات صحیح است که می توان یک نقشه راه کارآمد برای آینده مالی یک کسب وکار ایجاد کرد.
۴- شناسایی هدررفت منابع مالی؛ کدام بخش سازمان زیان ده است؟
وظیفه حسابرسی داخلی فقط به نظارت بر خدمات حسابداری و کنترل نیروهای انسانی محدود نمی گردد. گاهی ممکنست که در یک سازمان، برنامه ناکارآمد و هزینه بری در حال اجرا باشد که مدیران شرکت از هدر رفت مالی و میزان زیان آن اطلاعی ندارند. حسابرسی داخلی این بخش های ضرر رسان را شناسایی می کند و برای اصلاح یا توقف آنها، راهکارهایی را ارائه می دهد.
شناسایی زیان مالی از اهداف مهم حسابرسی داخلی
نظارت بر کدام گزارش ها از وظایف حسابرسی داخلی است؟
بخش های مالی یک شرکت حسابداری (به ویژه کسب و کارهای بزرگ)، پیچیدگی ها و جزئیات بسیاری دارند. بنا بر این حسابرس داخلی باید گزارشات کلی بخش های مختلف را بشناسد.
این گزارشات عبارتند از؛
سیستم های مالی و حسابداری (شامل کنترل و مدیریت بودجه، ارزیابی سرمایه، روش های پرداخت حقوق، دستمزد و مزایای کارکنان و محاسبه سال مالی)
گزارش های عملیاتی (شامل کنترل داخلی منابعی چون دستمزدها، موجودی انبار، استخدام، ورود و خروج چک و اوراق بهادار و رسیدگی به تنخواه گردان ها و حسابدار)
سایت حسابداری باما:
https: //www.accbama.com
https: //hesabdarnovin.com
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1399/09/26
13:35:39
5.0 / 5
843
تگهای خبر: ارز , خدمات , زمینه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است