دكتر عاملی تاكید كرد

شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند بازسازی روندی و محتوایی است

شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند بازسازی روندی و محتوایی است به گزارش زارا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه این شورا نیازمند بازسازی روندی و محتوایی است، اظهار داشت: ضرورت دارد نگاه و محور اساسی این بازمهندسی برمبنای نگاه و راهبردهای گام دوم باشد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا؛ دکتر سعید رضا عاملی در جلسه ۱۴۰ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز نیازمند گام دوم و یک بازسازی روندی و محتوایی است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، هدف محوری را دستیابی به تمدن نوین اسلامی عنوان کرده اند. در حقیقت متغیر مستقل علم و فرهنگ باید رسیدن به تمدن نوین اسلامی باشد و کانون اصلی این تمدن که مربوط به دوره ظهور است؛ استقرار عدالت، رفع تبعیض اجتماعی، رعایت حقوق دیگران، ایجاد آرامش و امنیت مردم است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: با نگاه کاریکاتوری به علم و فناوری ماهیت معطوف به منافع انسان و جامعه به دست نمی آید و خیلی از بلایای طبیعی همچون کرونا حاصل این نوع نگاه به علم و فناوری است.
دکتر عاملی اشاره کرد: باتوجه به لزوم بازمهندسی اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضرورت دارد نگاه و محور اساسی این بازمهندسی برمبنای نگاه و راهبردهای گام دوم باشد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد مصوبه اخیر این شورا درمورد نحوه جذب معلمان تصریح کرد: بنیان اساسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش منابع انسانی و معلم است و باتوجه به ضرورت بازبینی در نحوه جذب معلمان ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب گردید.

در ادامه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی مخالفت ها در مجلس شورای اسلامی پیرامون مصوبه «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، اشاره کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از منظر اینکه از اختیارات و شئونات ولی فقیه است و همین طور در این چهل سال قبل شورای نگهبان هیچگاه مغایرتی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با قانون اساسی را اعلام نکرده است، کاملاً اتقان دارد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور این جلسه به بررسی سیاست سه پیشنهادی ساماندهی نظام سنجش و پذیرش اختصاص داشت که بعد از بحث و بررسی اعضا پیرامون این سیاست، مصوبه "پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه فنی و حرفه ای فقط بوسیله نتایج سابقه تحصیلی و در صورت لزوم مصاحبه و ارزشیابی شایستگی مهارتی فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش خواهد بود" در جلسه به تصویب رسید.
در ادامه جلسه نیز موضوع سهمیه بهیاران مورد بررسی قرار گرفت و باتوجه به حذف پنج درصدی سهمیه بهیاران در کنکور سراسری و درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بازبینی در این مورد، بعد از بحث و بررسی پیرامون این مساله بمنظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان مدرک دیپلم بهداری و برقراری عدالت آموزشی در رقابت با سایر داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه ها، با سهمیه بهیاران با اختصاص حداکثر پنج درصد از ظرفیت هر یک از رشته های پرستاری به بهیاران واجد شرایط موافقت شد و همین طور حد نصاب لازم برای پذیرش آنها در هر یک از رشته محل های پرستاری و کسب حداقل ۷۰ درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده با سهمیه آزاد در آن رشته محل به تصویب رسید.
همین طور در ادامه جلسه بعد از بحث و بررسی اعضا پیرامون سیاست چهار پیشنهادی ساماندهی نظام سنجش و پذیرش مصوب شد؛ بمنظور برقراری محیط امن و آرام تحصیلی لازم است کلیه کارهای آموزشی و کمک آموزشی در رابطه با ورود به دانشگاه ها چه به صورت حضوری، مکتوب، مجازی و یا در رسانه عمومی منحصراً از وزارت آموزش و پرورش دارای مجوز باشند و همین طور مسئولت نظارت و ارزیابی و پاسخگویی به کارهای غیر مجاز بر عهده این وزارتخانه است. به همین دلیل سازمان صدا و سیما موظف است کلیه کارهای تبلیغاتی مؤسسات بدون مجوز از وزارت آموزش و پرورش قید شده در سیاست فوق را ممنوع و متوقف نماید.

در این نشست این گزارش با اشاره به شهادت دکتر محسن فخری زاده بر لزوم صیانت از دانشمندان و سرمایه های علمی کشور تاکید شد و همین طور باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری «مدظله العالی» بر لزوم پیگیری تلاش علمی و فنی شهید در همه ی بخش هایی که وی بدانها اشتغال داشت، تصریح شد که باید مطالبه مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در این خصوص در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه و مطالبه قرار گیرد چونکه در سند جامع روابط علمی بین المللی جمهوری اسلامی ایران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بر لزوم صیانت از سرمایه های علمی کشور تاکید شده است.
در بخش دیگر این گزارش به ابلاغ مصوبه سیاست ها و برنامه های اقدام علمی، فناورانه و فرهنگی جهش تولید توسط رئیس جمهور در آبان ماه ۹۹، اشاره شد که بر طبق این مصوبه برای ۱۱ دستگاه همچون دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایفی تعیین شده است.
در ادامه گزارش به تصویب «طرح جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون آموزش مجلس اشاره شد که در بند ۹ این طرح "تشکیل شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان" مطرح گردیده است و همین طور در قسمت پ بند ۹ تاکید شده که سیاست های کلان در حوزه پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان با پیشنهاد شورای راهبری دانش بنیان به تصویب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری رسد که این مساله بر خلاف "مصوبه سیاست ها و برنامه های اقدام علمی، فناورانه و فرهنگی جهش تولید" ابلاغی توسط رئیس جمهور و فصل پنجم سند نقشه جامع علمی کشور است و ضرورت دارد اصلاح گردد.
در ادامه گزارش به ابلاغ ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش اشاره شد و تأ کید شد این مصوبه مصداق سیاست گذاری در حوزه علم و فناوری است و بمنظور حل مشکلات منابع انسانی آموزش و پرورش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

منبع:

1399/09/21
22:32:19
5.0 / 5
690
تگهای خبر: آموزش , ارز , اشتغال , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است