وزیر علوم:

مستلزم یك نظام مدیریتی مطلوب و كارآمد هستیم

مستلزم یك نظام مدیریتی مطلوب و كارآمد هستیم وزیر علوم با تکیه بر اینکه مستلزم یک نظام مدیریتی مطلوب و کارآمد در کشور هستیم، اظهار داشت: امروزه به لحاظ شرایط داخلی و موقعیت بین المللی کشورمان، لزوم تحول در نظام مدیریتی کشور در همه ابعاد و زوایای آن بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود.


به گزاش ایسنا، در متن پیام دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به "هفدهمین کنفرانس مدیریت" آمده است:
"یکی از مبانی توسعه در هر جامعه ای، نظام مدیریت آن است. بدیهی است که نظام مدیریتی مطلوب و کارآمد، می تواند تسهیل کننده و زمینه ساز تحقق اهداف برنامه های توسعه قرار گیرد. چون که نظام مدیریتی هر کشوری، سیستم تنظیم کننده کلیه فعالیت ها برای نیل به اهداف از پیش تعیین شده است. نظام مدیریت برای جامعه مانند چرخ برای وسیله نقلیه است؛ جامعه بدون داشتن نظام مدیریتی سالم نمی تواند در راه تأمین نیازها و دستیابی به هدف های خویش که همان توسعه فراگیر و پایدار می باشد، گام بردارد.
مبحث بسیار مهمی که از جانب دست اندرکاران امور اداری کشور و افراد مسئول کمتر مورد توجه قرار می گیرد، رابطه و نقش متقابل نظام مدیریتی و توسعه است. در حالیکه اگر این امر با دقت بررسی شود، مشخص خواهد شد که نظام مدیریتی در توسعه هر جامعه ای نقش اساسی ایفا می کند؛ به نحوی که بدون داشتن نظام مدیریتی مطلوب، دستیابی به توسعه ناممکن است.
از این جهت بعد از اجرای یک برنامه توسعه و دسترسی پیدا نکردن به هدف های آن، برای کشف علل عدم توفیق، تنها نباید به دنبال نقص ها، ضعف ها و خطاهای موجود در برنامه رفت و حل مشکل تحقق نیافتن هدف های برنامه را در خود آن جست وجو کرد، بلکه بایستی ساختار برنامه توسعه مطالعه و بررسی شود. افزون بر آن، عامل اجرایی این برنامه یعنی نظام مدیریتی هم باید مورد توجه واقع شود.
امروزه به لحاظ شرایط داخلی و موقعیت بین المللی کشورمان، لزوم تحول در نظام مدیریتی کشور در همه ابعاد و زوایای آن بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود. از سوی دیگر تحقق چشم انداز بیست ساله و پیاده سازی سیاست های کلان نظام اداری ابلاغ گردیده از جانب مقام معظم رهبری، مستلزم یک نظام مدیریتی مطلوب و کارآمد است. ولی یکی از مهم ترین گام های تحول، تشخیص و شناخت مسائل و مشکلات است. چون اگر مشکلات به درستی شناسایی نشوند، در مدیریت آنها تحول و اثربخشی مطلوبی صورت نخواهد گرفت.
در این میان یکی از مفاهیم بسیار اثرگذار جهت تحقق این امر، دولت کارآفرین و یا کارآفرینی دولتی است. از زمانی که این نظریه ها از جانب نظریه پردازان برجسته ای همچون آزبورن و گابلر عنوان شد، سازمان های دولتی به شدت به دنبال این بودند که در الگوهای مدیریتی خود تغییراتی ایجاد کنند تا از مزایای نهفته در درون این نظریه ها منتفع شوند. یکی از تغییرات لازم در این حوزه در ارتباط با حوزه مدیریت منابع انسانی بعنوان یکی از مولفه های درونی در سازمان های دولتی است.
امروزه کارآفرینی سازمانی باعث ارتقای بهره وری در سطوح مختلف فردی و سازمانی می شود که این امر نیازمند بستری مناسب در سازمان است؛ ازاین رو در دنیای در حال تحول امروز، کامیابی از آن جوامع و سازمان هایی است که بین قابلیت های مدیریتی و کارآفرینی منابع انسانی و سازمانی خود رابطه معناداری برقرار سازند؛ به عبارتی دیگر جامعه و سازمانی می تواند در راه توسعه حرکتی روبه جلو داشته باشد که با ایجاد بسترهای لازم؛ نظام مدیریت منابع انسانی و سازمانی خویش را به دانش و مهارت کارآفرینی مولد تجهیز کند تا آنها با استفاده از این توانمندی ارزشمند، سایر منابع جامعه و سازمان را به سمت ایجاد ارزش و حصول رشد و توسعه، مدیریت کنند.
یکی دیگر از مولفه های مهم و پرارزش که با افزایش سطح آگاهی مردم، به صورت چشم گیری افزایش یافته است، سطح انتظار از عملکرد و پاسخ گویی سازمان ها و دستگاههای دولتی است. ایفای این مسئولیت جز با اتکاء به تجربه، دانش و مهارت نیروی انسانی شایسته و استقرار نظام شایسته سالاری در سازمان ها میسر نیست.
در کشورمان ایران اصلاح نظام مدیریتی کشور همچون انتظارات مردم از حکومت و مسؤلان بوده است. انتخاب افراد شایسته و برخوردار از توانمندی های لازم برای پست های کلیدی و حساس و توجه به اصل شایسته سالاری در توزیع قدرت و تقسیم وظایف و مسئولیت ها میان نخبگان جامعه، افزون بر آنکه در ثبات و رشد کشور موثر است، از رموز موفقیت و ماندگاری زمامداران برشمرده می شود. از اواخر دهه شصت، رویکرد شایسته سالاری در کشور مورد بحث بوده است.
ورود دیدگاه های جدید در علم مدیریت دولتی سبب شده مطالبات کارکنان و مدیران در این عرصه افزایش یابد و مسؤلان به منظور ارتقای کارایی و بهبود وضعیت کاری کارکنان مبادرت به تهیه طرح هایی در زمینه تدوین قوانین اداری و استخدامی که به سمت شایسته سالاری سوق می داد، حرکت نمایند که البته هر چند ناکافی اما تا کنون در این عرصه شاهد اثرات نسبتا قابل توجهی در دستگاههای دولتی بوده ایم.
امید داریم در آینده نزدیک با پیاده سازی رویکردهای نوین مدیریتی و مفاهیم روز دنیا در اثربخش تر کردن مدیریت دستگاه ها و سازمان های دولتی و خصوصی کشور؛ شاهد بالندگی هر چه بیشتر ایران عزیزمان باشیم".1399/09/18
17:59:10
5.0 / 5
754
تگهای خبر: ارز , زمینه , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است