رئیس اداره سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت خبر داد

راه اندازی پویش سلامت روان دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشكی

راه اندازی پویش سلامت روان دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشكی به گزارش زارا رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت از طریق اندازی پویش سلامت روان دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشكی اطلاع داد و اظهار داشت: هدف این پویش، ارتقای سواد سلامت روان و خودمراقبتی در دوران كرونا از راه تولید محتوا تعیین شده است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر فرهاد طارمیان ضمن بیان این مطلب به برنامه های دانشگاه های علوم پزشکی همزمان با آغاز هفته سلامت روان اشاره نمود و اظهار داشت: از سال ۱۹۹۲ دهم اکتبر هر سال، توسط فدراسیون جهانی بهداشت روان با همکاری سازمان جهانی بهداشت بعنوان روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده است. هر ساله این فدراسیون بر مبنای حساسیت های موجود و اهمیت برخی موضوعات، شعار خاصی برای این هفته در نظر می گیرد تا توجه مسؤولین و تصمیم گیرندگان حوزه سلامت را در سطح بین المللی به این مورد جلب و آنها را تشویق می کند تا فعالیتهای در رابطه با سلامت روان را حول این محورها برنامه ریزی کنند.
وی افزود: در سال ۲۰۱۹ شعار روز جهانی سلامت روان بر " تمرکز جلوگیری از خودکشی" متمرکز بود و سال قبل تر آن هم "جوانان و سلامت روان در دنیای در حال تغییر" بعنوان شعار سال انتخاب گردید. سال جاری شعار روز جهانی سلامت روان، «سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر» است. به واقع بررسی ها نشان داده بیماری ها و مشکلات روانی به لحاظ اقتصادی هزینه های گزافی بر اقتصاد جوامع تحمیل می کند و سهم بزرگی هم در شاخص بار جهانی بیماری ها دارند.

یک چهارم مردم جهان گرفتار یکی از انواع مشکلات روانی هستند
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به آمار عرضه شده در مورد افراد مبتلا به بیماری های روانی در جهان اظهار نمود: بر مبنای تخمین های زده شده بین یک چهارم تا یک سوم مردم جهان گرفتار یکی از انواع مشکلات روانی هستند که باعث می شود نزدیک به ۳۵ درصد از بار اقتصادی بیماری ها ناشی از این اختلالات باشد. به بیان دیگر در میان سایر بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، سرطان، قلبی و عروقی، بیشترین سهم به لحاظ اقتصادی به بیماری های روانپزشکی اختصاص دارد.
وی تصریح کرد: در دوران انتشار کرونا در چند ماه اخیر، توجه سازمان جهانی بهداشت به عوارض روانشناختی ناشی از فراگیری کرونا جلب شده است، اظهار داشت: بر مبنای محاسبات انجام شده در سطح جهان، برخی اختلالات روانی رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که ما با سونامی و حجم زیادی از انواع اختلالات روانی روبرو شویم. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از عمر انسان به علت مبتلا شدن به بیماری های روانی کاهش پیدا می کند
طارمیان با اشاره به اینکه به صورت میانگین مشخص شده است بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از طول عمر انسان به علت مبتلا شدن به بیماری های روانی کاسته می شود، اظهار داشت: بر این اساس بعنوان مثال فردی که بنا است ۷۰ سال زندگی سالم داشته باشد امکان دارد در صورت مبتلا شدن به اختلالات روانی، حتی تا ۲۰ درصد عمر خویش را در ناتوانی سپری کرده یا به باعث مرگ از دست دهد. این مغایر با تلاش کشورها خصوصا کشورهای توسعه یافته برای ارتقای میزان امید به زندگی در جوامع است.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در دوران انتشار کرونا در چند ماه اخیر، توجه سازمان جهانی بهداشت به عوارض روانشناختی ناشی از فراگیری کرونا جلب شده است، اظهار داشت: بر مبنای محاسبات انجام شده در سطح جهان، برخی اختلالات روانی رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که ما با سونامی و حجم زیادی از انواع اختلالات روانی روبرو شویم.
وی با اشاره به اینکه شرایط بعد از انتشار کرونا بر فشار روانی و ایجاد بیماری های تهدید کننده سلامت روان اثرگذار بوده است، افزود: خیلی از خانواده ها در دوران انتشار کرونا در ایران و جهان داغدار شده اند که امکان سوگواری و تخلیه هیجانات منفی برای این افراد به علت عدم امکان تجمعات و برگزاری آیین های عزاداری وجود ندارد که این خود فشارهای روانی را زیاد می کند. تغییر سبک های زندگی، حضور بیش از حد در منزل، کاهش فعالیتهای اجتماعی، تغییر نوع آموزش های مدرسه ای و دانشگاهی و... هم بر این فشار روانی افزوده است.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در این میان، ساعات طولانی قرار گرفتن اعضای خانواده در منزل و در کنار هم، می تواند تعارضات و رنجش های بین اعضای خانواده را افزایش دهد.
طارمیان در تشریح شعار هفته سلامت روان، اظهار داشت: این شعار تلاش دارد تا برای عموم مردم در هر نقطه ای از دنیا این امکان را فراهم آورد تا با هزینه مناسب، امکان دسترسی راحت به خدمات سلامت روان را داشته باشند. این میسر نمی گردد مگر از راه سرمایه گذاری بیشتر. سرمایه گذاری در این مورد عواید اقتصادی خویش را دارد به نحوی که محاسبات نشان داده است اگر یک دلار برای سلامت روان جامعه سرمایه گذاری کنید تا شش دلار بهره خواهید برد.
وی ضمن بیان اینکه ۸۵ درصد مردم مبتلا به اختلالات روانی در جوامع دارای اقتصاد متوسط و پایین دسترسی لازم به خدمات سلامت روان را ندارند، اضافه کرد: طبق بررسی ها، حتی در جوامعی که درآمد مردم بالا است، ۵۰ درصد افرادی که گرفتار اختلالات روانی هستند به امکانات و خدمات سلامت روان دسترسی ندارند. این عدد در جوامعی که درآمد اقتصادی مردم متوسط یا پایین است به ۸۵ درصد می رسد که این نشان دهنده ضرورت به کارگیری اقدامات فوری در این حوزه است.
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت به برنامه های این اداره در هفته سلامت روان اشاره نمود و اظهار داشت: در این هفته دانشگاه های علوم پزشکی کشور در جهت معرفی ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه و خدمات در حال عرضه به دانشجویان تلاش می کنند. همینطور تولید محتوای آموزشی در مورد سلامت روان و خودمراقبتی برای دانشجویان از راه فضای مجازی، برگزاری دوره های آموزشی مجازی سلامت روان ویژه دانشجویان و برگزاری مسابقات مجازی با محوریت سلامت روان در چارچوب های شعر، کاریکاتور، کتابخوانی، عکاسی و داستان کوتاه ویژه دانشجویان از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده برای این هفته است. توجه به فعالیت همتایاران سلامت روان و حضور فعال تر آنها در زمینه سلامت روان دانشجویان از دیگر موضوعات مهم و مورد تاکید اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت است.
به گزارش مفدا؛ طارمیان در انتها از ایجاد "پویش سلامت روان دانشجویی" در دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع داد و اظهار داشت: هدف این پویش، ارتقای سواد سلامت روان و خودمراقبتی در دوران کرونا از راه تولید محتوا به صورت پادکست، موشن گرافی، پوستر و کلیپ و با تاکید بر این محورهای پیشنهادی نظیر مراقبت روانشناختی از خود در دوران اپیدمی، مراقبت های جسمی و تقویت سیستم ایمنی در جهت محافظت از مبتلا شدن به آنفولانزا و کرونا، مراقبت از سلامت روان در خانواده در زمان بحران، مراقبت از استرس و اضطراب و رعایت اصول بهداشتی و دوری از رفتارهای وسواسی است.
منبع:

1399/07/27
12:00:20
5.0 / 5
1058
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است