در جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد؛

بررسی مشكلات دانشگاه هنرهای اسلامی استاد فرشچیان

بررسی مشكلات دانشگاه هنرهای اسلامی استاد فرشچیان به گزارش زارا در سومین جلسه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی مشكلات دانشگاه هنرهای اسلامی _ ایرانی استاد محمود فرشچیان در جهت جذب دانشجو به شیوه استاد - شاگردی مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، سومین در جلسه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید. دستور اول جلسه به عرضه گزارش عمده فعالیتهای هنری در دوره کرونا اختصاص داشت.

در این نشست دکتر صالحی با اشاره به اینکه خیلی از فعالیت ها در حوزه فرهنگ و هنر خصوصیت تجمع دارد در حالیکه کرونا با تجمعات و اجتماعات سازگاری ندارد، اظهار داشت: با این وجود هنرمندان کشور در این دوره ۷ ماهه انتشار کرونا با انجام اقداماتی همچون دعوت از مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی، ارسال نامه به هنرمندان مستقل جهان در مورد شرایط سخت تحریم های ظالمانه آمریکا، اجراهای مختلف موسیقی در دفاع از سلامت و... به کمک کادر درمان آمدند.
وی با تاکید بر اینکه در کنار خسارات ناشی از شیوع کرونا، تجربه ها و فرصت های جدیدی هم پدید آمد، اضافه کرد: اجراهای نمایشی و موسیقی آنلاین و اکران فیلم های سینمایی به صورت آنلاین و... همچون این تجربه های جدید است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: می توان از تجربه ها و فرصت های کسب شده حوزه هنر در دوران شیوع ویروس کرونا، در دوران پسا کرونا هم بهره برد.
دکتر صالحی با اشاره به خسارات وارد شده از شیوع کرونا به حوزه هنر، اظهار داشت: این خسارات بسیار گسترده است بعنوان مثال فروش سینماهای کشور در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۷۶ میلیارد تومان بوده در حالیکه این رقم در مدت مشابه سالجاری به ۴میلیارد تومان رسیده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: صدمه های گسترده ای از انتشار کرونا به حوزه فرهنگ و هنر در سطح جهان وارد شده است و کشور ما در کنار خسارات ناشی از شیوع کرونا، با مشکلات اقتصادی و اعمال تحریم های ظالمانه هم مواجه می باشد.
وی در تشریح اقدامات کلان انجام شده برای جبران خسارات انتشار کرونا به حوزه هنر اظهار داشت: در جهت پشتیبانی از هنرمندان حق بیمه آنها در سه ماهه اول سال جاری به مبلغ ۳۵ میلیارد تومان توسط صندوق اعتباری هنر برای ۷۵هزار هنرمند عضو این صندوق پرداخت گردید.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ و هنر در فهرست ۱۴ رسته کسب وکار مشمول دریافت وام و تسهیلات کرونا اعلام شده است، اضافه کرد: فعالان حوزه فرهنگی و هنری، برای دریافت این تسهیلات در سامانه کارآ ثبت نام کرده اند که تا آخر شهریور ماه مجموع تسهیلات درخواستی در حوزه فرهنگ و هنر ۶۸۳ میلیارد تومان بوده که ۲۸۷ میلیارد تومان از آن پرداخت شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مهلت ثبت نام کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات تا آخر مهرماه تمدید شده است، تاکید کرد: در تلاش هستیم که فاصله ثبت نام تا مرحله پرداخت وام به فعالان حوزه فرهنگی و هنری کم شود.
وی در مورد پرداخت بیمه بیکاری به هنرمندان اضافه کرد: طی جلساتی که با معاون اول رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم، مقرر شد ۱۲۰ میلیارد تومان بعنوان تسهیلات کمک معیشتی بلاعوض به صورت رتبه بندی به ۷۵ هزار عضو صندوق اعتباری هنر پرداخت گردد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: همینطور مقرر شده است تسهیلات چهار درصدی به مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان بر مبنای توافقنامه با سازمان برنامه و بودجه و صندوق کار آفرینی به مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه ای پرداخت گردد.
وزیر فرهنگ ابراز امیدواری کرد: رقم تسهیلات چهار درصدی به حوزه فرهنگ و هنر در مراحل بعدی و تا آخر سال افزایش یابد چون که این امر برای پیشگیری از خاموش شدن چراغ هنر ضروریست.

در ادامه جلسه دکتر محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ۵ سرفصل تئاتر، موسیقی، آموزش هنر، هنرهای تجسمی و مدولباس توسط حوزه هنر تمشیت می شود، اضافه کرد: در مجموع و در ۱۶ ردیف شامل تماشاخانه ها، سالن های تئاتر، مؤسسات و آموزشگاه های هنر، گروه های موسیقی، استدیوها، گالری های، خانه های مد و...، ۹هزار و ۲۸۳ واحد حقوقی و ۵۵هزار و ۹۰۰ فعال حوزه هنر از شیوع کرونا صدمه دیده اند که رقم این خسارت رقمی بالغ بر هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
وی افزود: در ۶ ماه اول سال ۱۳۹۸، سه هزار و ۲۰۸ عنوان تئاتر مجوز اجرا کسب کرده در حالیکه در مدت مشابه سالجاری ۴۳۵ عنوان نمایش که عمدتاً نمایش های خیابانی و محیطی هستند مجوز فعالیت کسب کرده اند و در واقع اجرای تئاتر نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵ درصد کاهش داشته است.
دکتر حسینی در تشریح صدمه های وارد شده ناشی از انتشار کرونا به حوزه هنرهای نمایشی تصریح کرد: از اسفندماه ۹۸ تا اردیبهشت ماه سالجاری، ۱۱هزار و ۵۰۰ هنرمند در رشته های نمایشی فعالیتی نداشته و ۸۰ تماشاخانه خصوصی به واسطه مشکلات ناشی از انتشار کرونا ماه ها تعطیل بوده اند.
وی افزود: حجم بیکاری گسترده ای در حوزه آموزشگاه های هنری در دوران انتشار کرونا به وجود آمد. همینطور در حوزه موسیقی اجراهای صحنه ای در ۷ ماه گذشته از ۱۵۶ اجرا به ۴۷ اجرا کاهش یافته، تعداد آلبوم های موسیقی انتشار یافته از ۷۶ آلبوم به ۶۱ آلبوم کاهش یافته است و ازاین رو تقاضا برای مجوز تک آهنگ ۶۶ درصد افزایش داشته است.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برگزاری نمایشگاه های هنرهای تجسمی نسبت به ۶ ماه اول سال ۹۸ بیشتر از ۸۵ درصد کاهش یافته است.
دکتر حسینی تصریح کرد: نهادهای بزرگ کشور مانند بنیاد رودکی بعنوان بازوی اجرایی هنر با مشکلات عدیده ای در اجراهای تئاتر و موسیقی و... رو به رو شده اند.
وی احصاء آمار گروه های نمایشی و مستند کردن آن، پیگیری پرداخت مطالبات باقی مانده گروه های نمایشی، پشتیبانی از برگزاری ۴۵ رویداد تئاتر در ۳ ماه اول سالجاری، تعیین تکلیف نمایش های بزرگی که اجرای آن در این دوران بوده، انتخاب کارشناسان نخبه جهت بررسی شرایط ناشی از کرونا بعنوان یک تیم، انتشار الزامات و پیشنهادات از سرگیری هنرهای تجسمی برای ارسال به ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا و مبادرت به نهضت نمایشنامه نویسی را همچون اقدامات انجام شده برای جبران خسارات ناشی از انتشار کرونا به حوزه تئاتر عنوان نمود.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کمک های بلاعوضی به تماشاخانه ها و گروه های تئاتری پرداخت شده است، تصریح کرد: یکی از این روش های پرداخت به این شکل بوده که به آثار مجوز گرفته مبلغی معادل ۵۰ تا ۷۰ درصد از فروش بلیط کمک شده است.
دکتر حسینی با اشاره به استفاده از ظرفیت الکترونیک و دیجیتال در دوران انتشار کرونا اظهار داشت: بیشتر از ۲۵۰ عنوان نمایش برخط پخش شده و همینطور آموزش های هنری در آموزشگاه ها به صورت آنلاین انجام شده و انجمن نگارخانه های ایران نمایشگاه هایی به صورت آنلاین برگزار کردند.

در ادامه جلسه دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو دبیر شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: با عنایت به این که در دوران انتشار کرونا مردم زمان بیشتری در خانه هستند، از ظرفیت تئاتر تلویزیونی استفاده گردد.
وی افزود: با تولید تئاتر تلویزیونی هم بخشی از هنرمندان حوزه سینما و تئاتر مشغول به فعالیت خواهند شد و هم اینکه سالن های خالی و تعطیل تئاتر فعال می شوند. تجربه نشان داده است که مردم از تئاترهای تلویزیونی استقبال خوبی دارند.

به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دستور دوم جلسه به عرضه پیش نویس سند ملی مد و لباس اختصاص داشت در این نشست پیش نویس سند ملی مد و لباس اسلامی مبتنی بر اصول در رابطه با لباس در قرآن کریم، اصول در رابطه با سند ملی مد و لباس با سند مهندسی فرهنگی کشور، سند سیاست ها کلی برنامه ششم توسعه، سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و بیانات مقام معظم رهبری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شده است.
همینطور محور اصلی تدوین پیش نویس سند ملی مد و لباس "بیانیه گام دوم انقلاب" در نظر گرفته شده است و "طراحی و تولید شیء پوشاک و عمومی سازی سبک و شیوه استفاده از آن مبتنی بر مبانی ارزشی و فرهنگی انقلاب و تمدن اسلامی" بعنوان هدف اصلی و "تولید گفتمان تمدنی برای طراحی، تولید و سبک پوشاک" و "تغییر مسیر حداکثری مبادی اثرگذار روی سبک پوشش به درون مرزهای جغرافیای کشور" بعنوان سیاست کلی پیش نویس سند ملی مد و لباس عنوان شده است.

دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد پیش نویس سند ملی مد و لباس تاکید کرد: در کنار تدوین سند ملی مد و لباس مجموعه مستندات سند هم تهیه شود. مستند کردن اقدامات کارشناسی در مورد اسناد ملی مرجعی برای هم مشروعیت شکل گیری اسناد ملی است و هم منبعی برای مراجعات بعد و به روز رسانی اسناد خواهد بود.
وی بر رعایت چارچوب تدوین اسناد ملی مبتنی بر سند مهندسی فرهنگی تاکید کرد و اضافه کرد: این چارچوب سند همراه با تقسیم کار ابلاغ گردیده و رعایت آن مستلزم آن است که سند ملی مد و لباس به صورت خلاصه تری تدوین شود.
دکتر عاملی: در واقع غرب زدگی و مد زدگی در طراحی لباس بازگو کننده رفتار ناخودآگاه اجتماعی است که تحت تأثیر هیجانات رسانه ای صورت می گیرد. ارتقاء دانش اجتماعی و فرهنگی می تواند فضای متفاوتی از انتخاب ها را بوجود بیاورد که در واقع ما نیازمند یک تغییر شناختی هستیم و سند ملی مد و لباس باید نظام مسائل و موضوعات مد و لباس را مورد توجه قرار دهد.
دکتر عاملی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری «مدظله العالی» که لباس غربی نباشد، اضافه کرد: در واقع غرب زدگی و مد زدگی در طراحی لباس بازگو کننده رفتار ناخودآگاه اجتماعی است که تحت تأثیر هیجانات رسانه ای صورت می گیرد. ارتقاء دانش اجتماعی و فرهنگی می تواند فضای متفاوتی از انتخاب ها را بوجود بیاورد که در واقع ما نیازمند یک تغییر شناختی هستیم. باید نگاه بومی و اقلیم فرهنگی ایران در طراحی لباس و نوع پوشش وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه توجه به بیانیه گام دوم و سند مهندسی فرهنگی بعنوان یک سند بالادستی در تدوین پیش نویس سند ملی مد و لباس پرارزش است، اظهار داشت: پیاده سازی ایده گام دوم انقلاب در سند ملی مد و لباس احتیاج به کارپردازی ویژه ای دارد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با تاکید بر اهمیت اصول فقهی، اخلاقی و ارزشی در طراحی لباس و همینطور توجه به تنوع و هنجارهای فرهنگی پیشنهاد داد: با عنایت به این که در شورای تخصصی حوزوی شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد مبحث مد و لباس پژوهش های زیادی انجام شده، با این شورا برای تدوین سند ملی مد و لباس مشورت و تعامل شود.
دکتر عاملی تاکید کرد: "در هر صورت ما با یک جامعه انتخاب گر مواجه هستیم که به مجرد احساس تحمیل، واکنش های غیر واقعی از خود نشان خواهد داد. بنابراین لازم است در اقدامات خود به سلامت اجتماعی و همراهی جامعه به طور عام توجه داشته باشیم.
دکتر عاملی با اشاره به اینکه یکی از محوری ترین حوزه های در رابطه با سبک زندگی اجتماعی، حوزه لباس است؛ تاکید کرد: به بیانات مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی در تدوین سند ملی مد و لباس هم توجه گردد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: کمیته ای که در ماده واحده «فرآیند و مرجع تدوین سند ملی مد و لباس» پیشبینی شده با دعوت به همکاری از کسانی در صنعت لباس فعال می باشند، تشکیل گردد.
وی تاکید کرد: "در هر صورت ما با یک جامعه انتخاب گر مواجه هستیم که به مجرد احساس تحمیل، واکنش های غیر واقعی از خود نشان خواهد داد. بنابراین لازم است در اقدامات خود به سلامت اجتماعی و همراهی جامعه به طور عام توجه داشته باشیم.
دکتر عاملی در انتهای سخنان خود ابراز امیدواری کرد: سند مد و لباس بعنوان نخستین سند مهندسی فرهنگی که در دست تدوین است، سند الگویی برای تدوین دیگر اسناد مهندسی فرهنگی باشد.
بعد از بحث و بررسی اعضای جلسه پیرامون پیش نویس سند ملی مد و لباس مقرر شد کمیته ای تخصصی متشکل از نمایندگان دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزارتخانه های صمت، اقتصاد و دارایی و کارشناسان حوزه مد و لباس تشکیل و در مدت زمان ۲ ماه فرایند تدوین سند ملی مد و لباس در این کمیته تخصصی و کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد و همینطور با تعامل با شورای تخصصی حوزوی شورایعالی انقلاب فرهنگی، انجام و به شورای هنر عرضه شود.

به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی دستور سوم جلسه به بررسی مشکلات دانشگاه هنرهای اسلامی _ ایرانی استاد محمود فرشچیان اختصاص داشت، که دکتر بهمن نامور مطلق سرپرست دانشگاه استاد فرشچیان پیرامون این مورد تصریح کرد: اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی است و بر جذب دانشجو به شیوه استاد - شاگردی تاکید دارد.
وی افزود: متاسفانه شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام نموده که موافق شیوه استاد - شاگردی نیست و مجوز آنرا صادر نمی کند که این مورد بر خلاف اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان است.
دکتر نامور مطلق با اشاره به اینکه هیأت امنا و رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان با نظر استاد فرشچیان انتخاب شده است، ابراز امیدواری کرد: مشکلات این دانشگاه با همکاری وزارت علوم حل و از وجود با ارزش استاد فرشچیان برای احیای شیوه استاد شاگردی استفاده گردد چونکه کشور ترکیه هم برای در اختیار قرار دادن دانشگاهی به استاد فرشچیان اعلام آمادگی کرده است.
بعد از بحث و بررسی اعضای جلسه پیرامون مشکلات دانشگاه هنرهای اسلامی _ ایرانی استاد محمود فرشچیان مقرر شد نشست مشترکی با حضور نمایندگان شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه هنرهای اسلامی _ ایرانی استاد فرشچیان توسط دکتر ایمانی خوشخو برگزار گردد و و نتیجه این جلسه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شورای هنر عرضه شود.
منبع:

1399/07/13
13:57:49
5.0 / 5
1220
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است