دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

تائید انتخاب چهار نفر از رؤسای دانشگاه ها

تائید انتخاب چهار نفر از رؤسای دانشگاه ها به گزارش زارا دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تائید انتخاب چهار نفر از روسای دانشگاه ها اظهار داشت: روسای دانشگاه های تحصیلات تكمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته كرمان، دانشگاه علوم پزشكی و خدماتی بهداشتی و درمانی جندی شاپور اهواز، دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی قزوین و مركز آموزش عالی علوم پزشكی وارستگان مشهد مقدس موفق به كسب رأی اعتماد از شورای عالی انقلاب فرهنگی شدند.


به گزارش ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه ۸۳۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون مصوبات این جلسه اظهار نمود: دستور اصلی جلسه ارائه گزارش شورای اجتماعی کشور نسبت به مؤلفه ها و فاکتورهای اجتماعی کشور بود که توسط دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور و دکتر رستم وندی رئیس سازمان اجتماعی کشور ارائه شد.
دکتر عاملی با اعلان اینکه برمبنای مصوبه خرداد ۱۳۹۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اجتماعی کشور وظیفه رصد و پایش لطمه های اجتماعی و همین طور سایر مؤلفه های اجتماعی را عهده دار شده است، اظهار داشت: گزارش ارائه شده حکایت از آن دارد که مجموعه سازمان های متولی مسائل اجتماعی در کشور بعنوان یک شبکه اجتماعی همکاریهای تنگاتنگی را پیدا کرده اند و به این نتیجه رسیده ایم که کنترل لطمه های اجتماعی توسط مجموعه نهادهای اجتماعی و سازمان های مردم نهاد در کشور پیرامون فاکتورهای اجتماعی فعال و پویا هستند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به تقسیم کار ملی جامع صورت گرفته درباب مؤلفه های اجتماعی، اشاره کرد: درباب لطمه های بزرگ، مانند طلاق، اعتیاد، مصرف الکل، حاشیه نشینی، آزار کودکان و مزاحمت هایی که برای بانوان ایجاد می شود مسئولیت پذیری، تقسیم کار جدی و رسیدگی مستمر در کشور وجود دارد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی افزود: مرکز رصد شورای اجتماعی کشور به وجود آمده برای لطمه ها (بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۷)؛ داده های ثبتی، داده های محصول پیمایش و داده های رصدی از فضای مجازی را به صورت مستمر رصد و پایش کرده و گزارش های مشخص دراین زمینه تولید می شود. نگاه به فاکتورهای اجتماعی هم بعد ایجابی دارد و هم بعد سلبی، هم ناظر بر فاکتورهای در رابطه با ظرفیت های توسعه اجتماعی است و هم مربوط به لطمه های اجتماعی است.
دکتر عاملی اظهار نمود: در بعد جنبه های مثبت به افزایش پایداری خانواده از ۷ سال به ۹ سال، کاهش میزان طلاق در دو سال گذشته، برای نخستین بار می توان اشاره نمود که برمبنای مشاوره خانواده، ۲۵۰ هزار خانواده در معرض طلاق نسبت به انصراف و نرفتن به سمت طلاق اقدام نموده اند.
دکتر عاملی با اشاره به طرح جامع سامان که به مجموعه ای از مؤلفه ها برای توجه به زیرساخت های اجتماعی و کاهش لطمه های اجتماعی اختصاص یافته است، اظهار داشت: در این طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بعد سلامت اجتماعی، سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری لطمه های اجتماعی، وزارت کشور بعنوان نهاد حکمرانی برای مدیریت همه استانها فعال بوده و همکاریهای تنگاتنگی بین دستگاه ها وجود دارد.
وی ادامه داد: طرح نماد که ناظر بر نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان است، همراه با طرح سامان که شامل اقدامات و مداخلات حوزه کنترل و کاهش لطمه های اجتماعی را ساماندهی می کند مداخلات منظم و سه گانه شامل آموزش سبک زندگی سالم، ارزیابی و مداخله برای کاهش خطرات و مشاوره و حمایت اجتماعی را شامل می شود که در همه شهرهای کشور دارای خدمات موثر است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نکات مثبت و همین طور برخی نکات نگران کننده در گزارش ارائه شده، اظهار داشت: در بعد جنبه های مثبت به افزایش پایداری خانواده از ۷ سال به ۹ سال، کاهش میزان طلاق در دو سال گذشته، برای نخستین بار می توان اشاره نمود که برمبنای مشاوره خانواده، ۲۵۰ هزار خانواده در معرض طلاق نسبت به انصراف و نرفتن به سمت طلاق اقدام نموده اند.
دکتر عاملی اظهار داشت: در حوزه محرومیت‎زدابی، ۹ نهاد نقش آفرین یعنی ستاد اجرایی فرمان امام، کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، خیرین و سازمان های مردم نهاد، بنیاد مستضعان، نهادهای وابسته به وزارت کشور مثل شهرداری ها و دهیاری ها و سازمان امور اجتماعی و بسیج سازندگی خدمت رسانی می کنند که در مجموع ۲۷۹۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ دراین زمینه هزینه کرده اند، اما در عین حال نیازمند یک برنامه جامع برای یکپارچگی برنامه ها و اقدامات هستیم.
وی به ابعاد نگران کننده گزارش ارائه شده به افزایش آمار خودکشی در بعضی از گروه های سنی و افزایش مصرف الکل خصوصاً در دوره کرونا اشاره نمود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اشاره کرد: متأسفانه باور غلطی در ارتباط با مصرف الکل در بعضی گروه ها به وجود آمد که الکل می تواند منجر به از بین بردن ویروس کرونا شود که بطور قطع پژوهش های علمی آنرا رد می کند.
دکتر عاملی همین طور با اشاره به اینکه تعداد معتادان در کشور متأسفانه به مرز دو میلیون نفر رسیده است، اظهار داشت: ۹۰ درصد کسانی که به اعتیاد کشیده می شوند دارای سطح سواد پایینی هستند و در بین افراد دارای سواد بالاتر میزان لطمه های اجتماعی بسیار کمتر است. در عین حال ایجاد یکی از بزرگترین شبکه های ارائه خدمات مراقبتی، درمان و کاهش لطمه در جهان طی ۸ سال قبل اتفاق افتاده و ۸۰۰۰ مرکز درمانی با یک و نیم میلیون مراجعه کننده پاسخگوی مسائل و مشکلات افراد معتاد بوده اند. در ایران از هر ۳ معتاد یک نفر به خدمات درمانی دسترسی دارد، این در حالیست که در جهان، از هر ۶ نفر، یک نفر به خدمات درمانی دسترسی دارد. در این نشست گزارش شد که ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در تهران از ۴۰۰ نفر به ۱۴ هزار نفر بالا رفته و ۱۰ مرکز بزرگ در ۱۰ استان کشور با ظرفیت رسیدگی به ۴۰۰۰ نفر معتاد به راه افتاده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد: درباب پیشگیری و اجتماعی کردن مبارزه با لطمه های اجتماعی و به عبارتی افزایش دانش اجتماعی دانش آموزان طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸، برنامه آموزشی برای جمعیت ۵ میلیونی دانش آموزان و دانشجویان در دست اجراست.
دکتر عاملی با اعلان اینکه جامعه ما با مشکل کاهش رشد جمعیت، کاهش سهم جمعیت جوان و همین طور افزایش سن ازدواج جمعیت مواجه می باشد، اضافه کرد: واقعیت این است که عمیق نیازمند به توانمندسازی دانشی و رفتاری جامعه خصوصا اقشار در معرض لطمه های اجتماعی هستیم.
وی افزود: تاکید بر این است که بتوانیم دانش اجتماعی، دانش ارتباطات بین فردی و دانش ارتباطات بین فرهنگی جامعه را ارتقا دهیم. خصوصاً نسل جوان باید از حساسیت ها و نقاط خطرزای اجتماعی باخبر باشند و تحت تاثیر شبکه های اجتماعی در راه امتحان مواد مخدر، مصرف الکل یا ارتباطات نامشروع قرار نگیرند که برخی از خطاها منجر به استمرار کجروی اجتماعی می شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه مهندسی اجتماعی توسط دشمنان برای افزایش لطمه های اجتماعی در کشور دخالت جدی در افزایش این لطمه ها دارد، اظهار داشت: افزایش دانش اجتماعی نیرنگ های دشمن را برای جامعه رمزگشایی می کند و منجر به این می شود که جامعه کمتر به سمت لطمه ها حرکت نماید.
وی ادامه داد: در این نشست مقرر شد باتوجه به ظرفیت های به وجود آمده برای سلامت اجتماعی و همین طور باتوجه به لطمه هایی که با آن مواجه هستیم، برنامه اقدام جامع و به روز شده ای تهیه و در جلسه آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود تا بتوانیم در راه بهتری در این عرصه حرکت نماییم.
دکتر عاملی با اعلان اینکه برخی آمارها در جامعه آمارهایی است که محاسبه غلطی نسبت به آنها در جامعه وجود دارد، اظهار داشت: بعنوان مثال تعداد زندانی های کشور ۲۲۰ هزار نفر عنوان می شود که عدد صحیح و آخرین آمار ۱۵۰ هزار نفر است و همین طور در تعداد پرونده های قضایی اظهار می شود که ۱۷ میلیون پرونده قضایی در کشور وجود دارد که این ناظر بر فرایندها بوده که مثلا یک پرونده چرخش اداری پیدا می کند که هر مرحله تشکیل پرونده، یک پرونده مستقل تلقی می شده است، این درحالی است که طبق آمار رئیس قوه قضائیه این عدد حدود ۹ میلیون پرونده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تقویت محله گرایی برای ارائه خدمات منجر به سلامت اجتماعی و همین طور کاهش لطمه های اجتماعی از موارد مهم دیگر مورد تاکید در جلسه بود.
دکتر عاملی در آخر از انتخاب چهار نفر از رؤسای دانشگاه های کشور آگاهی داد و اظهار داشت: بر این اساس دکتر حسین محبی بعنوان رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان، دکتر فرهاد ابول نژادیان بعنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدماتی بهداشتی و درمانی جندی شاپور اهواز، دکتر پیمان نامدار بعنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی قزوین و دکتر مصطفی جهانگیر برای مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان مشهد مقدس موفق به کسب رأی اعتماد از شورای عالی انقلاب فرهنگی شدند.

منبع:

1399/07/04
20:39:21
5.0 / 5
1578
تگهای خبر: آموزش , ارز , ازدواج , بانوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است