گزارش زارا

موافقت سازمان حمایت با اصلاح حق كمیسیون مشاور املاك

موافقت سازمان حمایت با اصلاح حق كمیسیون مشاور املاك به گزارش زارا رئیس اتحادیه مشاوران املاك تهران اظهار داشت: سازمان حمایت مصرف كنندگان موافقت كرده تعرفه كمیسیون مشاوران املاك به 0.3 درصد از هر یك از طرفین معامله، بدون در نظر گرفتن سقف قیمت تغییر كند.به گزارش زارا به نقل از مهر، هم اکنون نرخ کمیسیون و حق دلالی مشاوران املاک طبق مصوبه اسفندماه ۱۳۹۴ کمیسیون نظارت اداره کل صمت استان تهران، حق الزحمه دفاتر املاک تا ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون به بالا ۷۵ صدم درصد از هر طرف معامله تعیین شده است.
با توجه به اینکه قیمت مسکن در دو سال اخیر رشد مهارنشدنی ای را تجربه کرده، درآمد مشاوران املاک و واسطه های ملکی نیز به همین دلیل از رشد خوبی برخوردار بوده است.
به عنوان مثال، حق کمیسیون یک واحد ۶۰ متری در منطقه ۵ که برمبنای اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه، ۲۸ میلیون تومان بوده و ارزش این واحد، ۱ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان خواهد بود، با احتساب ستاندن ۷۵ صدم درصد از هر یک از طرفین معامله، ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد می شود.
این در حالی است که مالیات های مربوطه از هر قرارداد، شامل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و همین طور مالیات نقل و انتقال املاک، به ترتیب از خریدار و فروشنده دریافت می شود و ارتباطی با مشاور املاک ندارد.
حال، اتحادیه مشاوران املاک از مراجع گوناگون همچون وزارت صمت بعنوان نهاد بالادستی و وزارت راه و شهرسازی بعنوان نهاد سیاست گذار در بخش مسکن، درخواست کرده تا با افزایش نرخ تعرفه دلالی مسکن موافقت کنند.
پیشنهاد اتحادیه مذکور، ۸ دهم درصد (۰.۴ درصد از هر یک از طرفین معامله) از کلیه معاملات مسکن بدون داشتن محدودیت سقف یا کف قیمت مسکن بوده است؛ اما سازمان حمایت به ستاندن ۶ دهم درصد (۰.۳ درصد از هر یک از طرفین قرارداد) موافقت کرده؛ هر چند که هنوز پیشنهاد سازمان حمایت به کمیسیون نظارت وزارت صمت ابلاغ نشده تا این کمیسیون، نرخ های جدید را به اتحادیه مشاوران املاک ابلاغ کند.
این در حالی است که سازمان حمایت مصرف کنندگان موظف است در شرایطی که افزایش شدید قیمت مسکن منجر به فشار به خانوارها شده، نسبت به تعدیل نرخ های متداول برای تعرفه کمیسیون مشاوران املاک اقدام نماید نه اینکه با افزایش تعرفه، منجر به فشار مضاعف به طرفین معامله شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک: بنگاه های پایین شهر، زیان ده هستند
مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در ایام اخیر جلساتی را با کمیسیون نظارت وزارت صمت بمنظور تغییر نرخ کمیسیون دفاتر مشاوران املاک برگزار کرده ایم.
وی اضافه کرد: هم اکنون حق الزحمه مشاوران املاک برای معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا ۲۵ صدم درصد از هر یک از متعاملین است. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پیشنهاد داده این رقم به ۳ دهم (۰.۳) درصد از هر یک از متعاملین برسد. ولی ما می گویم باید برای هر طرف معامله ۴ دهم (۰.۴) درصد شود و البته محدودیت سقف ۵۰۰ میلیون تومانی قیمت برداشته شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه به سبب تغییر نرخ تورم و افزایش هزینه های زندگی لازم است تا حق الزحمه مشاوران املاک تغییر کند اظهار داشت: بعضی دوستان در کمیسیون نظارت نظرشان رقم ۲۵ صدم (۰.۲۵) درصد است. استدلال آنها این است که چون قیمت ها بالا رفته باید درصد کمیسیون کم شود. طبق این منطق اگر احتمالاً در سال های آینده قیمت مسکن باز هم بالا رفت باید نرخ کمیسیون مجانی شود، این استدلال به اعتقاد ما اشتباه است.
خسروی اشاره کرد: اوایل انقلاب حق الزحمه مشاوران املاک یک درصد بود که بعدها در سال ۱۳۷۰ برای معاملات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیم درصد شد و از ۱۰۰ میلیون تومان به بالا کمیسیون نداشت. الان در خیلی از کشورها کمیسیون واسطه های ملکی شش درصد است که از فروشنده دریافت می کنند؛ برای اینکه به اهمیت این شغل و تأثیر آن بر رونق بازار مسکن واقف هستند.
خسروی اشاره کرد: رقم ۴ دهم درصد را کارشناسان اتاق اصناف تهران تعیین کرده اند اما سازمان حمایت برمبنای بررسی میدانی به رقم ۳ دهم درصد رسیده است. وقتی محاسبه می نماییم باتوجه به قیمت ها مشاوران املاک نیمه جنوبی تهران با نرخ ۳ دهم ضرر می کنند.
وی بخش مسکن را یک حوزه پیشران دانست و اضافه کرد: باید به فعالان بخش مسکن اهمیت داده شود و نباید اجازه دهیم آنها از این بازار خارج شوند؛ برای اینکه لطمه به هر یک از ارکان حوزه مسکن می تواند به اقتصاد کلان آزار بزند. ضمن اینکه مشاوران املاک مولد اقتصاد و مولد مالیات هستند. نباید کاری نماییم فعالان صنف که افراد شریفی هستند خدای نکرده به سبب نیاز مالی به خلاف کشیده شوند. گاه تصمیمات اشتباه مسئولان بالادستی منجر به تبعات منفی در یک صنف می شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: حدود ۱۲ هزار نفر در تهران و ۱۴۰ هزار نفر در کل کشور دارای پروانه کسب شغل مشاوره املاک هستند که نشان میدهد ما با یک خانواده نیم میلیون نفری در این بخش مواجهیم که بطور قطع باید وضعیت معیشت آنها را پیگیری نماییم.


منبع:

1399/06/31
13:49:27
5.0 / 5
1544
تگهای خبر: ارز , اصناف , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است