آغاز پرداخت وام دستیاری از آبان ماه

آغاز پرداخت وام دستیاری از آبان ماه به گزارش زارا رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به تلاش این صندوق برای پرداخت وام دستیاری به بیش از 20 هزار دانشجو، اظهار داشت: این نوع وام از شروع آبان به دانشجویان متقاضی پرداخت خواهد شد.


مهندس بهروز رحیمی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب گزارشی از وضعیت تسهیلات رفاهی وزارت بهداشت به دانشجویان دستیاری و رزیدنت ارائه داد و اظهار نمود: این صندوق در سال های گذشته نسبت به قسمتی از وظایف خود غفلت کرده بود و ما از دانشجویان دستیاری غافل بودیم در صورتیکه این دانشجویان از زحمتکش ترین قشر دانشجویان در حوزه علوم پزشکی شمرده می شود. بدین سبب تاثیرات زیادی در عرصه سلامت کشور دارند اما از طرفی از نظر معیشتی همیشه در مضیقه هستند و چون اجازه کار در بخش های خصوصی و دولتی ندارند با مشکلات مالی زیادی مواجه می شوند.
وی در ادامه اشاره کرد: دانشجویان دوره دستیاری به سبب اینکه اغلب متاهل هستند نیازمند حمایت های مالی بیشتر می باشند به همین جهت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با همکاری معاونت دانشجویی این وزارتخانه کوشش های زیادی برای حل مشکلات معیشتی دانشجویان دوره دستیاری انجام دادند. به طوریکه یکی از اشکالات اساسی این دانشجویان نداشتن بیمه بود. در واقع با وجود اینکه این دانشجویان خود عامل موثر در عرصه تامین سلامت جامعه به حساب می آیند اما خود از داشتن بیمه درمانی محروم بودند. به همین جهت با تفاهم نامه ای که با بیمه سلامت صورت گرفت تمامی دستیاران متقاضی که ثبت نام کرده بودند تحت پوشش بیمه درمانی قرار می گیرند.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همین طور اشاره کرد: پیش بینی ما این است که بتوانیم ۲۰ هزار دانشجوی PHD و دستیاری که فاقد بیمه سلامت هستند، تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. در واقع برمبنای تفاهم نامه ای که منعقد شده قرار بر این شد دانشجویانی که از قبل تحت پوشش بیمه هستند به سبب عدم همپوشانی باردیگر بیمه نشوند اما سایر دانشجویان بتوانند از این فرصت استفاده کنند.
مهندس رحیمی در مرحله اول تعداد بیش از ۳۰۰۰ نفر جهت استفاده از بیمه سلامت ثبت نام کردند که البته مهلت برای ثبت نام همچنان ادامه دارد و متقاضیان به محض ثبت نام به سازمان بیمه سلامت معرفی خواهند شد.
به گفته رحیمی، برمبنای تفاهم صورت گرفته ۵۰ درصد هزینه های بیمه سلامت دانشجویان فوق از جانب وزارت بهداشت و ۵۰ درصد نیز توسط صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می شود. در واقع هزینه هایی که توسط صندوق پرداخت می شود به صورت وام و آنها اختصاص می یابد که این دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می توانند این هزینه ها را بازپرداخت کنند.
وی همین طور اشاره کرد: محدودیت خاصی برای ثبت نام بمنظور استفاده از بیمه سلامت برای دانشجویان وجود ندارد و صندوق رفاه به محض ثبت نام و تایید دانشگاه محل تحصیل دانشجو، اسامی را برای بیمه سلامت ارسال می کند. دانشجویان می توانند به صورت اینترنتی ثبت نام خودرا انجام دهند و نیازی به حضور فیزیکی نیست.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباب پرداخت وام دستیاری به دانشجویان علوم پزشکی اظهار داشت: برمبنای روندی که وجود داشت وام به دانشجویان غیردستیاری پرداخت می شد اما با موافقت هیات امنا و مسئولین صندوق و وزارت بهداشت و همین طور همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، تصمیم بر این شد که ردیفی برای وام دستیاری اختصاص پیدا کند و دراین زمینه تفاهم نامه هایی نیز با چند بانک منعقد شد. برنامه ما این است که ۱۰ تا ۱۵ هزار دستیار ما از این وام ها برای امسال استفاده کنند و بازپرداخت وام نیز یکسال بعد از فارغ التحصیلی انجام می گیرد.
وی اظهار داشت: پیش بینی ما این است که مرحله نخست پرداخت وام های دستیاری در سال جدید از اوایل آبان ماه آغاز شود. در این راستا کارهای اداری این پرداخت ها انجام شده است و منتظر هستیم با شروع سال تحصیلی این وام ها پرداخت شوند.
مهندس رحیمی درباب بیمه بازنشستگی دانشجویان دستیاری نیز اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های وزارت بهداشت بیمه تامین اجتماعی یا بازنشستگی دانشجویان دستیاری است. بر این اساس دانشجویان دستیاری تحت پوشش بیمه بازنشستگی قرار می گیرند، رایزنی هایی نیز درباب این بیمه با سازمان تامین اجتماعی انجام شده است اما به سبب برخی قواعد حقوقی نیازمند بررسی های کارشناسی بیشتر هستیم.
منبع:

1399/06/14
11:05:13
5.0 / 5
1385
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بانك , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است