مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت:

به هیچ عنوان نظارت پیش از چاپ بر نشریات دانشجویی نداریم

به هیچ عنوان نظارت پیش از چاپ بر نشریات دانشجویی نداریم مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه به هیچ عنوان نظارت پیش از چاپ در بخش نشریات دانشجویی نداریم بیان نمود: اجرای طرح « رتبه بندی نشریات دانشجویی» در سطح دانشگاه های علوم پزشكی، زمینه های مناسبی برای عرضه تسهیلات به نشریات دانشجویی فراهم می آورد. اعطای تسهیلات به نشریات دانشجویی منوط به ثبت و بارگذاری نشریات در این سامانه و تعیین امتیاز و رتبه نشریه خواهد بود. این سامانه به هیچ عنوان مبنای بازدارندگی و نظارتی ندارد بلكه آرشیو جامعی برای نشریات خواهد شد تا داده های قابل اتكایی در این حوزه داشته باشم.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در «نشست کارشناسان نشریات منتخب مناطق دهگانه» که در محل وزارت بهداشت برگزار گردید. با اشاره به اینکه در فعالیتهای فرهنگی کمیت ملاک نیست و امور فرهنگی فعالیتی کیفی است، عنوان کرد: گستردگی فعالیتهای فرهنگی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور رسالت اداره کل فرهنگی را دشوار می کند. در میان نهادهای دانشجویی سراسر کشور بالغ بر ۷۰۰ کانون فرهنگی، حدود ۸۰۰ انجمن علمی، ۱۶۸ تشکل اسلامی و ۱۲۰۰ نشریه وجود دارد. در ۱۶ سفر استانی که دکتر لاری به دانشگاه ها انجام دادند، دانشجویان درباره سلیقه ای عمل کردن در زمینه پشتیبانی از نشریات دانشجویی اتفاق نظر داشتند. ما تلاش کردیم هم با کمک مالی در حوزه رفاهی و تجهیز فضاهای فرهنگی و هم با ایجاد سامانه نشریات و کانون های فرهنگی این مشکلات را مرتفع نماییم تا بتوانیم صدمه شناسی جامعی در زمینه نهادهای فرهنگی انجام دهیم.
وی افزود: در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ۲۴۰ هزار دانشجو داریم و مشارکت دانشجویان در فعالیتهای فرهنگی ما نسبت این میزان کافی نیست و باید ارتقاء پیدا کند. بر همین مبنا تلاش کردیم در کنار گسترش فضای فیزیکی به فعالیتهای فرهنگی چارچوب مشخص قانونی ببخشیم. ضمن اینکه باید تلاش نماییم فعالیتهای فرهنگی در بستر مجازی هم دنبال شوند. یکی از اشکالات ما در حوزه امور فرهنگی نداشتن سامانه فرهنگی و مجازی است. باید تلاش نماییم تا برای دانشجویان کارتابل فرهنگی ایجاد نماییم و زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی فیزیکی را به سمت مجازی شدن ببریم.
زائری لطف با اشاره به کمک ۳۰ میلیارد ریالی وزارت بهداشت برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی عنوان کرد: لازمه حضور در فعالیتهای فرهنگی فراهم کردن عرصه مناسب برای فعالیت است تا دانشجویان بتوانند فعالیتهای علمی و تشکیلاتی خودشان را داشته باشند و آزادانه نقطه نظرات خویش را بیان کنند. برای فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت فرهنگی نیازمند فعالیت در دو عرصه سخت افزاری و نرم افزاری هستیم. در ابتدا دانشجویان باید برای فعالیتهای فرهنگی فضای مناسبی داشته باشند و متناسب با آن باید تجهیزات مناسبی در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار دهیم تا حداکثر مشارکت دانشجویان را داشته باشیم و دانشجویان با طیب خاطر بتوانند در این حوزه دست به فعالیت بزنند.
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: تاکید ما این است که این هزینه صرفاً در زمینه تجهیز فضاهای فرهنگی مصرف شود و لازم است دانشجویان ما بدانند که تجهیز فضاهای فرهنگی آنها دغدغه وزارتخانه است. تلاش داریم در آینده هم کمک هایی عرضه دهیم تا کیفیت تجهیز فضاهای فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی ارتقاء پیدا کند. نگاه ما در وزارتخانه این است که با تجهیز فضای فرهنگی می شود فضا را باز کرد.
زائری لطف با اشاره به اینکه به هیچ عنوان نظارت پیش از چاپ در بخش نشریات دانشجویی نداریم بیان نمود: اجرای طرح « رتبه بندی نشریات دانشجویی» در سطح دانشگاه های علوم پزشکی، زمینه های مناسبی برای عرضه تسهیلات به نشریات دانشجویی فراهم می آورد. اعطای تسهیلات به نشریات دانشجویی منوط به ثبت و بارگذاری نشریات در این سامانه و تعیین امتیاز و رتبه نشریه خواهد بود. این سامانه به هیچ عنوان مبنای بازدارندگی و نظارتی ندارد بلکه آرشیو جامعی برای نشریات خواهد شد تا داده های قابل اتکایی در این حوزه داشته باشم.
وی ادامه داد: ثبت نهایی نشریه از جانب مدیران مسؤول به منزله انتشار نشریه است و مدیران مسؤول می توانند نشریات خویش را در بسترهای مجازی منتشر کنند و نسبت به صحت و سقم مطالب خود مسؤولیت بپذیرند.
سامانه نشریات دانشجویی به هیچ عنوان مبنای بازدارندگی و نظارتی ندارد بلکه آرشیو جامعی برای نشریات خواهد شد تا داده های قابل اتکایی در این حوزه داشته باشم
زائری لطف درباره خصوصیت های این سامانه بیان نمود: همواره یکی از دغدغه های اصلی نشریات دانشجویی، مبحث تخصیص اعتبارات حوزه نشریات و مشکلات مربوط به چاپ نشریات دانشجویی بود که امیدواریم اجرای طرح «رتبه بندی نشریات دانشجویی» علاوه بر ساماندهی اعتبارات و حمایت های مادی و معنوی زمینه ایجاد وحدت رویه و گردآوری اطلاعات جامعی از این امر در سطح دانشگاه ها فراهم گردد.
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نشریات دانشجویی باید صدای دانشجویان را منعکس کنند، اظهار داشت: در این سامانه، ابزاری طراحی شده که امکان دسته بندی نشریات، بر مبنای منطقه، دانشگاه، دوره انتشار، زمینه انتشار، نوع نشریه، بازده انتشار، رتبه نشریه و.... وجود دارد. همینطور این اداره کل از نظرات تمامی مخاطبان سامانه در جهت بهبود و رفع کاستی ها و نقصها استقبال می کند.
او با اشاره به جشنواره سراسری نشریات دانشجویی عنوان کرد: مصمم هستیم تا فعالان نشریات دانشجویی وزارت بهداشت در جشنواره تیتر ۱۲ حضور گسترده و موفقی داشته باشند. خوشبختانه در چند دوره گذشته حضور دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در این جشنواره سراسری روند روبه رشدی داشته است. سال جاری مقرر است وزارت بهداشت میزبان این جشنواره باشد و امیدواریم فعالان نشریات ما کار ماندگاری در این عرصه انجام دهند.
تلاش برای توسعه عدالت کیفی در حوزه نشریات
به گزارش مفدا، در ادامه این نشست رئیس اداره نشریات و تشکل های اسلامی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان نمود: در زمینه انتشار نشریات در فضای مجازی وحدت رویه در میان دستگاه های مختلف وجود ندارد. «شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت» اقدام پیشرویی در این عرصه انجام داده تا ضمن استفاده از ظرفیت فضای مجازی مانع انتشار چاپی نشریات نشود بلکه تلاش کند قابلیت بیشتری برای اثرگذاری نشریات فراهم آورد.
حجازی زاده درباره طرح رتبه بندی نشریات دانشگاه های سراسر کشور بیان نمود: از آنجائیکه احساس می شد پشتیبانی از نشریات تا حدودی بر اساس سلیقه صورت می گرفت و دانشگاه های مختلف برخوردهای متفاوتی در حمایت نشریات نشان می دادند، سامانه «رتبه بندی و دکه عرضه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» افتتاح شد تا عدالت در حوزه نشریات با یک معیار و محک روشن جاری شود.
وی ادامه داد: در مواردی شاهد بودیم که نشریه ای با کیفیت مطالب بالا، با تیراژ و کیفیت فنی پایین منتشر می شد که شایسته آن نشریه نبود. بنابراین تصمیم گرفتیم تا با یک بررسی کیفی واحد، بتوانیم آثار را با معیارهای مشخص بررسی نماییم. طرح «رتبه بندی نشریات دانشجویی» در سطح دانشگاه های علوم پزشکی اقدام مؤثری است که می تواند مشوق خوبی برای رشد کیفی و گسترش عدالت در حوزه نشریات باشد. در مواردی شاهد بودیم که نشریه ای با کیفیت مطالب بالا، با تیراژ و کیفیت فنی پایین منتشر می شد که شایسته آن نشریه نبود. بنابراین تصمیم گرفتیم تا با یک بررسی کیفی واحد، بتوانیم آثار را با معیارهای مشخص بررسی کنیم
حجازی زاده درباره طرح «رتبه بندی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» عنوان کرد: امتیاز نشریات دانشجویی از حیث معیارهای کمّی توسط کمیته ارزیابی هر دانشگاه متشکل از دو عضو اصلی دانشجویی، عضو کمیته ناظر بر نشریات و کارشناسان نشریات دانشگاه ها، و معیارهای کیفی به صورت متمرکز در دبیرخانه نشریات دانشگاهی واقع در وزارت بهداشت، محاسبه می شود. همینطور هر نشریه با عنایت به امتیاز کسب شده در شش گروه، الف، ب، ج، د، ه، و رتبه بندی و متناسب با این امتیاز از تسهیلات تعیین شده برخوردار خواهد شد. ورود امتیاز کمی نشریات در هر دانشگاه بر عهده کارشناسان نشریات دانشگاهی و بارگذاری نشریات انتشار یافته بر عهده مدیران مسؤول نشریات دانشجویی است.
سامانه خانه نشریات دانشجویی از راه آدرس در سایت www.khanehnashriat.ir در دسترس علاقمندان به حوزه نشریات دانشجویی است.1399/05/22
22:02:33
5.0 / 5
1716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است