مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت اعلام كرد

اختصاص كمك 30 میلیارد ریالی برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی

اختصاص كمك 30 میلیارد ریالی برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی به گزارش زارا مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت از كمك 30 میلیارد ریالی به دانشكده ها و دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی آگاهی داد و اظهار داشت: ما همیشه موضوعات مختلف را به مباحث فرهنگی گره می ‍زنیم اما سرمایه گذاری مشخصی برای آن انجام نمی دهیم. خوشبختانه در وزارت بهداشت و با تاكید وزیر بهداشت و معاون فرهنگی و دانشجویی به این مساله توجه خوبی شده است و برنامه های فرهنگی مختلفی برای حمایت و تجهیز فضاهای فرهنگی در حال برگزاری و برنامه ریزی است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر حسن زائری لطف با اشاره کارهای فرهنگی گسترده معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان کرد: گستردگی کارهای فرهنگی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور رسالت اداره کل فرهنگی را دشوار می کند. در میان نهادهای دانشجویی در سراسر کشور بیش از ۷۰۰ کانون فرهنگی، قریب به ۸۰۰ انجمن علمی و ۱۶۸ تشکل سیاسی و ۱۲۰۰ نشریه وجود دارد. به علاوه دبیرخانه حجاب و عفاف و اردوهای جهادی همچون کارهای در رابطه با حوزه اداره کل فرهنگی است. این حجم گسترده از کارهای فرهنگی نیازمند تجهیزات و در اختیار داشتن فضاهای فیزیکی مناسب می باشد.
وی افزود: لازمه حضور در کارهای فرهنگی فراهم کردن عرصه مناسب برای فعالیت است تا دانشجویان بتوانند کارهای علمی و تشکیلاتی خودشان را داشته باشند و آزادانه نقطه نظرات خودشان را بیان کنند. برای فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت فرهنگی نیازمند فعالیت در دو عرصه سخت افزاری و نرم افزاری هستیم. در ابتدا دانشجویان باید برای کارهای فرهنگی فضای مناسبی داشته باشند و متناسب با آن باید تجهیزات مناسبی را در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار دهیم تا حداکثر مشارکت دانشجویان را داشته باشیم و دانشجویان با طیب خاطر بتوانند در این حوزه دست به فعالیت بزنند.
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت بالای دانشجویان در عرصه فرهنگی بیان کرد: خوشبختانه دانشجویان فعالی در عرصه های فرهنگی داریم و به جرات می توانم بگویم که خیلی از آنها از جیب خودشان برای انجام کارهای فرهنگی هزینه می کنند و خلاقیت هایی از خودشان نشان می دهند که بسیار موفقیت آمیزتر از برنامه هایی بوده است که ما از پشت میز برای آنها برنامه ریزی می نماییم. وقتی دانشجویان برنامه ای را تدارک می بینند مشارکت دانشجویان بالاتر است و در ضمن تمرینی برای انجام کارهای اجتماعی بزرگ تر برای خودشان است.
وی کمک مالی برای تجهیز فعالیت نهادهای دانشجویی به دانشگاه ها را در سال های گذشته بی سابقه خواند و اظهار داشت: خوشبختانه با پیگیری ها و حمایت دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مشاور اجرایی او دکترسیدعابدین حسینی آهنگری توانستیم ۳ میلیارد تومان به ۶۰ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کمک نماییم. این مبلغ تنها بابت تجهیز فضاهای تشکل ها، انجمن ها و کانون هایی که در اختیار دانشجویان قرار دارد باید صرف شود. تاکید ما این است که این هزینه فقط در زمینه تجهیز فضاهای فرهنگی مصرف شود و لازم است دانشجویان ما بدانند که تجهیز فضاهای فرهنگی آنها دغدغه وزارتخانه است. تلاش داریم در آینده نیز کمک هایی را ترتیب دهیم تا کیفیت تجهیز فضاهای فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی ارتقا پیدا کند.
وی درباره شیوه نیازسنجی برای کمک به دانشگاه های علوم پزشکی توضیح داد: حدود یک ماه پیش سامانه ای با عنوان "فضاهای فرهنگی در اختیار نهادهای دانشجویی" طراحی شد و نامه ای به تمام دانشگاه های کشور ارسال کردیم که وارد پرتال معاونت شده و تجهیزات و فضاهای فیزیکی که در اختیار تشکل ها، انجمن ها و کانون ها قرار داده اند را به شیوه خوداظهاری بیان کنند. خوشبختانه در خیلی از دانشگاه ها خانه فرهنگ و فرهنگسرا وجود داشته و این فضاها در اختیار دانشجویان قرار گرفته است. متاسفانه در سطح بعضی از دانشگاه ها با کمبود فضای فیزیکی مواجه هستیم و باید برای این مساله چاره ای اندیشیده شود. خوشبختانه در بعضی از دانشگاه ها تلاش هایی صورت گرفته است تا فضاهایی را از دانشگاه بگیرند و بعد از تجهیز کردن در اختیار نهادهای دانشجویی قرار دهند. در حاضر چند دانشگاه در این مرحله قرار دارند و درخواست کمک از وزارتخانه دارند.
زائری لطف افزود: در اختیار داشتن فضای مستقل فرهنگی سبب مشارکت و شور و نشاط بین دانشجویان شده و به صورتی اتاق فکر دانشگاه شمرده می شود. دکتر لاری تاکید داشتند که ما باید عرصه را برای فعالیت دانشجویان باز نماییم و بر این اساس به این سمت وسو حرکت کردیم. اعتقاد داریم حرکت های فرهنگی منسجم و مدون مانعی در مقابل لطمه های اجتماعی است.
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت درباره پشتیبانی از ساخت فضاهای فرهنگی عنوان کرد: از ۳ میلیارد کمکی که به دانشگاه ها اختصاص دادیم به هر دانشگاه ۵۰ میلیون تومان می رسد و قاعدتا این مبلغ متناسب با ساخت فضاهای فرهنگی نیست. ما در نظر داشتیم فضاهای موجود فرهنگی را از این طریق تجهیز نماییم تا برای ساخت و ساز مورد به مورد تصمیماتی بگیریم. چند دانشگاه برای ساخت فضای فرهنگی برنامه عملیاتی روشنی عرضه کرده اند و به آنها کمک موردی انجام می دهیم تا با مشارکت دانشگاه ها و خیرین این کار به سرانجام برسد. مبنای کمک ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی در زمینه ساخت این است که فضای فرهنگی ساخته شده حتما در اختیار نهادهای دانشجویی قرار بگیرد.
وی ادامه داد: ما همیشه موضوعات مختلف را به مباحث فرهنگی گره می ‍زنیم اما سرمایه گذاری مشخصی برای آن انجام نمی دهیم. خوشبختانه در وزارت بهداشت و با تاکید وزیر بهداشت به این مساله توجه خوبی شده است و برنامه های فرهنگی مختلفی در حال برگزاری و برنامه ریزی است.
زائری لطف درباره روش های نظارت بر بودجه تجهیز فضاهای فرهنگی اظهار داشت: ما برای نظارت و صرف این هزینه برای کارهای فرهنگی راهکارهای مختلفی داریم. می توانیم بوسیله سامانه "فضاهای فرهنگی در اختیار نهادهای دانشجویی" گزارش قبل و پس از تجهیز فضاهای فرهنگی را داشته باشیم. علاوه برآن با گزارش گیری مستمر از مدیران و معاونان فرهنگی می توانیم هزینه شدن این بودجه را رصد نماییم. این مساله موجب می شود تا دانشگاه ها به انجام کارهای فرهنگی تمایل بیشتری نشان دهند. تلاش داشتیم به دانشگاه ها این پیام را بدهیم که در این ایام کرونایی دغدغه فرهنگ و نهادهای دانشجویی برای ما مهم و قابل توجه است. امیدوارم این بستر زمینه ساز یک سرمایه گذاری بلندمدت در زمینه فرهنگی قرار بگیرد.
به گزارش مفدا، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت فضای مجازی را زمینه مناسبی برای بسط فرهنگ دانست و اظهار داشت: مطئنا در دوران پساکرونا تمام فعالیت ها به سمت مجازی شدن حرکت می کنند و شیوه ارتباط گیری یا برگزاری کلاس ها تحت تاثیر کرونا قرار می گیرد. در این بین کارهای فرهنگی هم دستخوش مجازی تر شدن می شود. اگر بستر فضای مجازی ما در دانشگاه گسترش پیدا کند کارهای فرهنگی محدود به یک دانشگاه نخواهد شد و دربرگیری شبکه ای خواهد داشت. بدین منظور ما سامانه های مجازی مختلفی همچون سامانه کانون ها، انجمن ها و رتبه بندی و دکه نشریات را ایجاد کرده و کلاس های مجازی و کارگاه های تخصصی را بدین طریق برگزار می نماییم. پس از ایام امتحانات کارگروهی را با حضور دانشجویان با موضوع فعالیت فرهنگی در بستر مجازی تشکیل می دهیم.
منبع:

1399/05/13
12:32:37
5.0 / 5
2136
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است