مدیر كل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان خبر داد

ارائه 10 هزار نفر ساعت آموزش پیش گیری از خودكشی در دانشگاه ها

ارائه 10 هزار نفر ساعت آموزش پیش گیری از خودكشی در دانشگاه ها زارا: مدیركل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان از ارائه 10 هزار نفر ساعت آموزش های پیش گیری از خودكشی به دانشجویان در سال 98 آگاهی داد.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر منصوره سادات صادقی در سی و یکمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه ها که به شکل ویدیو کنفرانس در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اعلان اینکه سلامت روانی، اجتماعی و دانشجویان محور اصلی فعالیت مراکز مشاوره دانشگاه ها است، اظهار داشت: از سال ۸۵ کارنامه سلامت روان برای نو دانشجویان صادر می شود اما باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تاثیرات جسمی و روحی آن و همین طور لزوم پایش سلامت دانشجویان در رابطه با این ویروس، در شروع سال تحصیلی جدید برای همه دانشجویان کارنامه سلامت صادر خواهد شد.
وی اشاره کرد: با صدور کارنامه سلامت دانشجویان نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره شناسایی شده و در طول سال تحصیلی به آنان خدمات مشاوره ای و بالینی ارائه می شود.
مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در تشریح اقدامات این دفتر در سال ۹۸ اظهار داشت: تعداد ۱۸۰۶ روان شناس و مشاور در ۸۸۲ مرکز و شعبه دفاتر مشاوره در دانشگاه ها، خوابگاه ها و دانشکده ها مشغول ارائه خدمات تخصصی به دانشجویان هستند که بیش از ۳۵ درصد این متخصصین دارای مدرک تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد در رشته های روان شناسی و مشاوره هستند.
وی با اشاره به جزئیات تدوین طرح ملی ارتقای سلامت دانشجویان، اظهار داشت: با اجرای طرح ملی ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان انعقاد تفاهم نامه ها با وزارت کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر و همکاری با شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد، حدود ۷۰۰ هزار نفرساعت آموزش دانشجویان، اساتید و کارکنان تحت آموزش قرار گرفتند.
دکتر صادقی اظهار نمود: در سال گذشته، در مجموع ۶۰۰ هزار نفر ساعت کارگاه آموزشی برای دانشجویان انجام شد که۱۱۱ هزار نفر ساعت به بحث ازدواج و انتخاب همسر، ۹۰۰۰ نفر ساعت به آموزش مهارت های زندگی، ۱۰ هزار نفر ساعت در زمینه پیش گیری از خودکشی، ۹هزارنفرساعت ارتقا نشاط اجتماعی و مابقی به سایر موضوعات همچون افزایش تاب آوری و... اختصاص داشت.
وی ادامه داد: ۷۰ هزار نفر ساعت آموزش نیز در سال ۹۸ ویژه متخصصان مراکز مشاوره دانشگاه ها اجرا شد.
وی برگزاری سومین کنگره نماز، سلامت روان و نشاط معنوی را برای مشاوران شاغل در مراکز مشاوره همچون شاخص ترین اقدامات دفتر مشاوره و سلامت در سال ۹۸ ذکر کرد.
مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با تاکید بر حضور فعال این دفتر در برگزاری مناسبت های ملی و جهانی در رابطه با سلامت دانشجویان اظهار داشت: این دفتر با کمک مراکز مشاوره دانشجویی هزاران بروشور و کتابچه در زمینه های مختلف منتشر و به سایر دانشگاه ها ارسال کرده است.
دکتر صادقی با اشاره به رویکرد مراکز مشاوره دانشگاه ها به ارائه خدمات نوین اظهار داشت: در سال ۹۸ تعداد ۹۹ میلیون پیامک اطلاع رسانی به دانشجویان ارسال شد و ۱۰ هزار مشاوره آنلاین و ۶۰۰۰ مشاوره تلفنی و ایمیلی به دانشجویان ارائه شد.
وی تولید اپلکیشن های موبایلی را از دیگر اقدامات دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در سال ۹۸ نام برد و اظهار داشت: با رونمایی از اپلیکیشین های حال خوب من و سدا، ارائه خدمات غیر حضوری به دانشجویان شتاب گرفت.
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با اشاره به انجام طرح پژوهشی سیمای زندگی در سال های ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ در دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: نتایج این طرح توسط تیم های تخصصی مورد تحلیل ثانویه قرار گرفته و در هر موضوع کتابچه ای شامل وضعیت و راهکارها تهیه و به مسئولان ارائه خواهد شد.
وی از تدوین برنامه جامع ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان آگاهی داد و اظهار داشت: در این برنامه، سه مولفه اثر محیط کلان، مداخلات فعلی ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان و وضعیت فاکتورهای سلامت جسمی روانی و اجتماعی دانشجویان مورد تحلیل قرار گرفته و خروجی نهایی در برنامه ریزی لحاظ شده است.
دکتر صادقی در مورد اقدامات دفتر مشاوره و سلامت و مراکز مشاوره دانشجویی که از بهار ۹۹ تابحال و باتوجه به شرایط خاص دوره کرونا انجام شده است به برگزاری مسابقه کشوری ترم کرونایی، برگزاری کمپین بزرگ دانشجویی در خانه بمانیم، برگزاری مشاوره های آنلاین به دانشجویان و خانواده ها در بیش از ۱۰۰ دانشگاه، برگزاری حدود ۸۰ هزارنفرساعت کارگاه های کشوری افزایش بهداشت روانی اجتماعی در دانشجویان و بیش از ۲۰ هزارنفرساعت آموزش برای اساتید و کارکنان اشاره نمود.
دکتر صادقی با اشاره به اولویت فراهم سازی فضایی امن در روزهای امتحانات برای دانشجویان برگزاری و اجرای کمپین خداقوت به دانشجو در روزهای امتحانات را از دیگر کمپین های بزرگ و موفق دانست و اشاره کرد: باتوجه به شرایط پیش رو برنامه های دفتر مشاوره و سلامت و مراکز مشاوره دانشجویی به سمت استفاده بیشتر از فضای مجازی و ایجاد خلاقیت و تنوع در برنامه ها خواهد بود تا بتوان با بهره گیری از پتانسیل مراکز مشاوره دانشگاه ها حداکثر خدمات رسانی برای جامعه دانشگاهی فراهم آید.
در این مراسم ۴۰ مرکز مشاوره منتخب از طرف رئیس سازمان امور دانشجویان مورد تقدیر قرار گرفتند.

منبع:

1399/05/04
23:24:30
5.0 / 5
2163
تگهای خبر: آموزش , ارز , ازدواج , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است