یك مقام مسئول اعلام كرد:

افزایش 127 درصدی قیمت مواد اولیه و قطعات خودرو

افزایش 127 درصدی قیمت مواد اولیه و قطعات خودرو به گزارش زارا مدیر مالی گروه خودروسازی سایپا اظهار داشت: بررسی قیمت مواد اولیه و قطعات مورد نیاز برای تولید خودرو نشان داده است این شاخص بر اثر تغییرات قیمت ارز و نهاده ها، بیشتر از ۱۲۷ درصد افزایش داشته اند.


به گزارش زارا به نقل از مهر به نقل از سایپا، سهیل نوردرخشان اظهار داشت: میانگین رشد نهاده های تولید از بهمن ۹۷ تا آخر تیر ۹۹ نشان داده است در ۱۸ ماه گذشته شاهد افزایش ۱۲۷.۲ در این شاخص ها بوده ایم.
نوردرخشان در ادامه به تشریح جزئیات این افزایش قیمت ها پرداخت و اضافه کرد: یکی از مواد اولیه در تولید خودرو، مواد پلیمری و شیمیایی هستند که با داشتن سهم ۶ درصدی از کل پَک مواد و قطعات، ۷.۴ درصد بر قیمت یک محصول تاثیر می گذارند.
به گفته این مقام مسؤول، این مواد در دیماه سال ۹۷ به ازای هر کیلوگرم ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان تهیه می شده اما در تیرماه ۹۹ با رشد ۴۴ درصدی به ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.
نوردرخشان اظهار داشت: در اصول حسابداری صنعت خودرو، لاستیک را با شاخص کیلوگرم محاسبه می کنند که این محصول در دی ۹۷ کیلویی ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود اما در ماه گذشته، با رشد ۲۰۲ درصدی با بهای ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان تهیه شده است.
مدیر مالی گروه خودروسازی سایپا به افزایش قیمت کانی های فلزی در ۱۸ ماه گذشته هم اشاره نمود و اظهار داشت: آلومینیوم در این زمان از کیلویی ۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان به ۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان، مس از ۵۳ هزار و ۴۰۰ تومان به ۱۲۳ هزار تومان، بیلت فولاد و چدن از ۳ هزار و ۹۰۰ تومان به ۹ هزار و ۲۰۰ تومان، آهن ورق داخلی از ۵ هزار تومان به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان و آهن ورق خارجی از ۷ هزار و ۱۰۰ تومان به ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
نوردرخشان با اشاره به اینکه علاوه بر این مواد، افزایش نرخ ارز هم بر بهای تأمین مواد و قیمت تولید محصولات خودروسازان تاثیر قابل توجهی دارد، اضافه کرد: در ۱۸ ماه گذشته نرخ دلار آزاد از ۱۰ هزار و ۸۵۴ تومان به ۲۰ هزار و ۸۹۴ تومان رسیده که رشد ۹۲ درصدی را نشان داده است.
وی افزود: دلار مبادله ای معروف به نیما هم از قیمت ۸ هزار و ۸۱ تومانی در بهمن ۹۷ با رشد ۱۱۰ درصدی به ۱۶ هزار و ۹۷۰ تومان رسیده است.
مدیر مالی گروه خودروسازی سایپا اظهار نمود: میزان تأثیرگذاری هر یک از این نهاده ها بر قیمت تمام شده خودرو ها متفاوت و مؤثر است اما نشان داده است که به صورت میانگین ۱۲۷ درصد رشد داشته اند، این درحالی است که افزایش قیمت خودرو ها در این زمان زمان بسیار کمتر از ۱۲۷ درصد بوده است.


منبع:

1399/05/02
23:35:46
5.0 / 5
2042
تگهای خبر: ارز , تولید , دلار , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است