نتایج طرح ارزیابی سلامت روان دانشگاه علامه طباطبایی نشان داد

۹۵ دانشجو به كرونا مبتلا شده اند

۹۵ دانشجو به كرونا مبتلا شده اند زارا: طرح ارزیابی سلامت روان، جسمی و وضعیت آموزش مجازی در میان دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی از طرف معاونت دانشجویی این دانشگاه انجام شد. نتایج نشان داد كه 95 نفر از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی به بیماری كرونا مبتلا شده اند. میزان امیدواری و خوشی دانشجویان سالم به میزان 15درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به كرونا 11درصد بوده است.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دانشگاه علامه طباطبائی با حدود ۱۷ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری و با حدود ۵۵۰ عضو هیئت علمی و بیش از هزار عضو مدعو از بزرگ ترین دانشگاه های کشور است که گستره دانشجویی آن، کل استان های کشور را در بر می گیرد.
با آغاز بحران کرونا در کشور و تعطیلی پروسه آموزش حضوری و رویکرد نظام آموزش عالی کشور به سیستم مجازی، در دانشگاه علامه طباطبائی از آغاز با تشکیل جلسات در دانشگاه و هم اندیشی مسئولان، مدیران و استادان دانشگاه، رویکرد آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت.
با شروع شیوع بیماری همه گیر و مهلک کووید۱۹ و یا همان کرونا و به تعطیلی کشیده شدن و نیمه تعطیل شدن خیلی از کارهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، دانشگاه نیز با تعطیلی خوابگاه ها و ورود به شیوه آموزش مجازی به کارهای خود ادامه داد.
در این فاصله باتوجه به دل مشغولی مسئولان دانشگاه درباب وضعیت دانشجویان، طرح نظرسنجی از تمامی دانشجویان و خانواده های آنان در چارچوب یک طرح پیمایشی (Survey) در دستور کار معاونت دانشجویی دانشگاه قرار گرفت و با مشورت با حوزه های تخصصی در معاونت و انجام پیش آزمون این امر به انجام رسید که با استقبال بالا و گسترده خانواده های دانشجویان و خود آنها مواجه گردید.
بر این اساس، هدف از انجام این طرح، بررسی تاثیر بیماری کرونا بر دانشجویان شاغل به تحصیل دانشگاه علامه طباطبائی بوده است. روش پژوهش، تلفیقی از روش کمی و کیفی بود و کلیه دانشجویان مورد پرسش و سوال قرار گرفتند.
ابزار گردآوری اطلاعات در این پژوهش، مصاحبه نیمه ساختار یافته با بهره گیری از چک فهرست مصاحبه اولیه بوده است.
به سبب حساسیت بالا و دل نگرانی از وضعیت دانشجویان از تکنیک تمام شماری بجای نمونه گیری استفاده شده است که از بین ۱۶ هزار دانشجو حدود ۴ هزار دانشجو یا در دسترس نبودند یا تمایل به پاسخ دادن نداشتند و در نهایت ۱۲ هزار از دانشجویان مورد بررسی دقیق قرار گرفتند.
نتایج نشان داد که ۹۵ نفر از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی به بیماری کرونا مبتلا شده اند. میزان امیدواری و خوشی دانشجویان سالم به میزان ۱۵درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به کرونا ۱۱درصد بوده است.
در مولفه روابط خانوادگی دانشجویان مبتلا به کرونا ۷۱درصد بیان کرده اند که روابط خانوادگی آنها تحت تاثیر بیماری کرونا تغییر کرده است. در مولفه روابط دوستانه ۶۸درصد از دانشجویان به صورت مجازی با دوستان خود در ارتباط بوده اند و ۱ درصد از دانشجویان پاسخ دهنده ارتباط خودرا با دوستان خود در این دوران قطع کرده بودند.
برمبنای نتایج این طرح پژوهشی، در مولفه درآمد خانوادگی، بیشتر دانشجویان اظهار کرده اند که درآمد خانوادگی آنها تغییری نکرده است. در مولفه سلامت جسم و روان، دانشجویان دختر دارای وضعیت بهتری بودند و میزان آگاهی آنها نیز به حوزه کرونا، علائم و… نسبت به پسران بیشتر بود. در مولفه آموزش مجازی دانشجویان «قطع و وصل شدن اینترنت و صدا، کیفیت یادگیری را پایین آورده است»، «از کلاس های مجازی راضی هستم» و «سرعت اینترنت، اصلی ترین مشکل آموزش مجازی است» را در اولویت قرار داده اند.
همین طور مشخص شده است که از نظر جنسیت، دختران و از نظر مقطع تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد بیشترین مبتلایان به کرونا بوده اند.
در نتیجه گیری این پژوهش آمده است که میزان نگرانی دانشجویان مبتلا و سالم در ارتباط با مسائل درسی به یک میزان است و نشان میدهد که کرونا در زندگی تحصیلی و نگرانی های ناشی از درس و دانشگاه تاثیر داشته است، اما این تاثیر به سبب بیماری نبوده است.
در ارتباط با تاثیر بیماری کرونا در وضعیت کلی دانشجویان بنظر می رسد که کرونا بر متغیرهای روانشناختی و حالات روحی دانشجویان تاثیر داشته است تا جایی که میزان امیدواری و خوشی دانشجویان سالم به میزان ۱۵درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به کرونا ۱۱درصد بیشتر بوده است و این اعداد نشانگر این امر هستند که کرونا موجب تشویش و نگرانی در تمامی افراد شده است، اما این تشویق و نگرانی در دانشجویان مبتلا به کرونا بیشتر بوده است.
تحلیل ها و موارد مورد بررسی مشکلات و تنگناهایی بودند که دانشجویان با آنها در این دوران کرونا دست و پنجه نرم می کردند و تمامی موارد کامل و جامع ارائه شده است تا مسئولان دانشگاه با کمک این اطلاعات به دست آمده از این پژوهش مبادرت به رفع مشکلات آموزش مجازی کنند. دانشجویان دکتری و ارشد کلاس های بسیار کمتری نسبت به دانشجویان کارشناسی دارند پس بدیهی است که آمار کلاس نداشتن یا در کلاس شرکت نکردن در دانشجویان کارشناسی بسیار کمتر از بقیه موارد باشد.
همین طور این عامل موجب ایجاد اختلاف مدلول دار در بخش مشکلات و میزان رضایت یا نارضایتی دانشجویان از کلاسهای مجازی شده است. تحلیلی که می توان از بخش اینکه میزان نارضایتی کمتر و انگیزه بیشتر برای حضور در کلاس مجازی دانشجویان دکتری و ارشد مخصوصاً دکتری است، داشته باشیم، اینکه چون دانشجویان ارشد و دکتری بیشتر شاغل و یا بعضاً با پایان نامه درگیر هستند، با وجود کلاس مجازی وقت بیشتری را برای انجام کارهای شخصی خود دارند.
اما این مورد در دانشجویان کارشناسی باتوجه به سن پایین تر کمتر دیده می شود. بدین سبب مسئولان دانشگاه ها و وزارت علوم باتوجه به فراگیری این بیماری برای سال تحصیلی آینده باید هر چه سریعتر نسبت به برنامه ریزی و تهیه برنامه ای مدون به تفکیک مقاطع تحصیلی، رشته ها و دانشکده ها مختلف داشته باشند تا پایین ترین میزان افت تحصیلی و کیفیت آنرا شاهد باشیم.
منبع:

1399/04/30
15:18:35
5.0 / 5
1868
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است