دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

اسناد راهبردی شورا برمبنای بیانیه گام دوم به روز رسانی شوند

اسناد راهبردی شورا برمبنای بیانیه گام دوم به روز رسانی شوند دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اسناد راهبردی شورا مانند سند مهندسی فرهنگی، نقشه جلمع علمی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دانشگاه اسلامی باید برمبنای بیانیه گام دوم انقلاب به روز رسانی شوند.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه هم اندیشی دبیر و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی روز یکشنبه 8 تیر ماه 1399 با حضور دکتر مخبر دزفولی، دکتر کبگانیان، دکتر جاسبی، دکتر عارف، حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی، حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی به صورت حضوری و دکتر کی نژاد، حجت الاسلام والمسلمین دکتر پارسانیا و دکتر طهرانچی به صورت مجازی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، ضمنبیان این مطلب، هدف از تشکیل جلسه را قاعده مند تر کردن پروسه تصمیم سازی در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و بهره گیری بهتر از زمان جلسات صحن شورا عنوان نمود.
دکتر عاملی در ادامه با اشاره به ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به جوانان توسط مقام معظم رهبری در دهه فجر سال قبل گفت: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه ظرفیت های انقلاب و ۷ راهبرد را تبیین کرده اند که ۵ راهبرد آن کاملا فرهنگی است و دو محور دیگر نیز فرهنگ مبنا هستند.
وی ادامه داد: برخی کارشناسان از شورا توقع دارند که به موضوع گام دوم ورود داشته باشد و اسناد راهبردی شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند سند مهندسی فرهنگی، نقشه جلمع علمی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و دانشگاه اسلامی باید برمبنای بیانیه گام دوم انقلاب به روز رسانی شوند.

برنامه ریزی و برگزاری جلسات توسط اعضای شورا قبل از جلسه صحن شورای عالی
در ادامه جلسه دکتر جاسبی بر لزوم برنامه ریزی و برگزاری جلسات توسط اعضای شورا قبل از جلسه صحن شورای عالی و ارائه نظرات بمنظور مدیریت بهتر زمان جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور روسای قوا اصرار کرد.
استفاده از ظرفیت های سایر مراکز پیرامون گام دوم انقلاب از دیگر موارد مورد تاکید توسط این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.
دکتر جاسبی در ادامه اشاره کرد: یکی از اولویت های درباب دستورات شورای عالی انقلاب فرهنگی بخشنامه ارتقاء است. متاسفانه نقش وتویی دادن به مقالات آی اس آی، جهت گیری تولید علم را تغییر داده است. به هر حال نظر من این است که باید مصوباتی در این خصوص داشت و نقش وتویی مقالات آی اس آی را کنسل کرد.

تاکید بر حفظ شأن سیاستگذار شورای عالی انقلاب فرهنگی
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این جلسه، دکتر محمد رضا عارف عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از زحمات صورت گرفته در چهار دهه گذشته در دبیرخانه شورا بر لزوم توجه به شأن سیاستگذار بودن شورای عالی انقلاب فرهنگی و نظارت شورا بر اجرای این سیاست ها اصرار کرد.
او همینطور درباب بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: این بیانیه راهبرد کشور در چند دهه آینده است و مخاطب اصلی و روح حاکم بر آن شورای عالی انقلاب فرهنگی است که باید برمبنای آن شورا چند سند استراتژیک را تابحال تصویب می کرد و دولت و مجلس را مکلف می کرد که این کارها را انجام دهند.
دکتر عارف همین طور اصرار کرد شورای عالی انقلاب فرهنگی از ورود به امور اجرائی پرهیز کند و جایگاه سیاستگذاری کلان را حفظ کند.

اسناد در شوراهای تخصصی بررسی و آماده نهایی سازی در صحن شورای عالی شوند
دکتر منصور کبگانیان عضو و قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اسناد کلانی هستند که هیچ جای دیگر نمی توانند آن را تصویب کنند و یا برخی موارد که ممکنست با عوض شدن دولت ها مورد تغییرات اساسی واقع شوند که حضور شورا دراین زمینه ها مفید و موثر بوده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: از سال های قبل بسیاری از اسناد پیش از طرح در صحن شورای عالی در شوراهای تخصصی بررسی و نهایی سازی می شود و در این جلسات دو سوم اعضا حضور دارند و در این صورت همگرایی بیشتر شده و وقت کمتری از جلسه برای تصویب گرفته می شود.
وی اشاره کرد: برای روان شدن و تسهیل تصویب اسناد، خوب است که بسیاری از اسناد در شوراهای تخصصی بررسی و آماده نهایی سازی در صحن شورای عالی شود.
دکتر کبگانیان همین طور در موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اصرار کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بار جدی دراین زمینه به دوش بکشد.

مشارکت بیشتر اعضای شورا در جلسات کارشناسی دبیرخانه بسیار راهگشاست
دکتر محمد رضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه مشارکت بیشتر اعضای شورا در جلسات کارشناسی دبیرخانه بسیار راهگشاست، اظهار داشت: بعضی اوقات به ناگزیر بار روی دوش دبیرخانه می افتد.
او همینطور ضمن تاکید بر اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد: مثلث علم، فرهنگ و اقتصاد گام دوم را محقق می کند و سند اقتصاد دانش بنیان نیز باید در شورای عالی و با مشارکت دانشمندان به تصویب برسد. ایشان نیز بر اولویت دادن به گام دوم اصرار کرد.

تاکید بر توجه به پیوست های احکام مقام معظم رهبری
حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی نیز در این نشست ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع) توجه به پیوست های احکام مقام معظم رهبری برای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را بعنوان مهمترین اولویت شورا نام برد.
ایشان بر جمع بندی کارهای گذشته به عنوان یک اولویت جدی اصرار کرد و گفت ما باید اشراف بر مصوبات قبلی داشته باشیم و از کار تکراری که قبلا به آن پرداخت شده پرهیز نماییم.
او همینطور درباب بیانیه گام دوم گفت: اگر کار را در شوراهای تخصصی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تقسیم نماییم اساسا نتیجه خوبی خواهیم گرفت.

اعضای حقیقی شورای عالی باید در دبیرخانه شورا حضور بیشتر داشته باشند
دکتر محمدعلی کی نژاد عضو عضو و رئیس هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با اشاره به بازمهندسی شورای عالی در سال 74، اظهار داشت: تشکیل شوراهای اقماری نیز از همان کار شروع شد به این منوال که کارها بهتر است در شوراهای اقماری بررسی و کارشناسی شود و سپس در صحن شورای عالی مطرح شود و سوابق آن در دبیرخانه نیز برای رجوع وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با همین هدف طراحی شد که موضوعات بعد از شوراهای اقماری در شورای معین به استحضار دیگر اعضا برسد و وقت صحن شورای عالی گرفته نشود.
دکتر کی نژاد اظهار داشت: اعضای حقیقی شورای عالی باید در دبیرخانه شورا بیشتر حضور داشته باشند و این جلسه باید با حضور تمام اعضای شورای عالی به صورت هفته ای در دبیرخانه تشکیل گردد.
رئیس هیئت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در خاتمه اظهار داشت: یکی از مهمترین وظایف شورای عالی موضوع سرمایه انسانی است و البته هیئت عالی جذب در هیچ کار دانشگاه دخالت نمی کند و هیئت عالی تنها نظارت بر اجرا را پیگیری می کند.

موضوعات مهم روز کشور بیشتر در صحن بررسی شود
حجت الاسلام والمسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز انتقال دستورهایی که قابلیت بررسی در شوراهای اقماری دارد را جزو موارد مهم برشمرد و اظهار داشت: در هر مقطع زمانی یک مسئله مهم تر دارای اولویت را به تشخیص دبیرخانه شورا در صحن مطرح شود تا موضوعات مهم روز کشور بیشتر در صحن بررسی شود.
وی ادامه داد: باید آنچه که در جلسات تخصصی می توانیم بحث نماییم در صحن شورا به بحث نگذاریم و مواردی در آنجا بحث شود که دارای اولویت خیلی بالا هستند و سایر موارد در شوراهای تخصصی بررسی شوند و تصمیمات آنها انفاذ داشته باشد. ایشان به عنوان مثال از نتایج فرهنگی کرونا به عنوان یک مسئله روز مهم سخن گفت. نتایج گرانی ها بر زندگی مردم و تصمیم سازی در این خصوص خیلی اهمیت دارد.
مقررات اجرایی کشور باید منطبق با سیاست های شورای عالی باشد
حجت الاسلام والمسلمین دکتر پارسانیا رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی موارد در عدم اجرای صحیح مصوبات شورا در کشور اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی کار سیاستگذاری را دارد ولی باید در مجاری اجرا بوسیله اقدامات ملی این سیاست به اجرا برسد و برای اجرایی شدن مقررات اجرایی کشور باید منطبق با آن باشد.

در انتهای جلسه نیز دکتر سعید رضا عاملی دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشکر از مشارکت اعضای شورا در جلسه در جمع بندی موضوع اشاره کرد: توجه به ماده 17 بخشنامه داخلی شورای عالی در پروسه تصمیم سازی وجه مشترک بیان اعضاء محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. همین طور باتوجه به تاکید بیشتر اعضا درباب اهمیت موضوع بیانیه گام دوم انقلاب، شورا به این سند استراتژیک ورود جدی خواهد داشت.
استفاده بیشتر از ظرفیت شوراهای تخصصی ضمن وفاداری به صحن شورای عالی برای پیشبرد بهتر امور، توجه بیشتر شورا و دستورات آن به نیازهای روز جامعه و توجه به شأن سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و ورود حداقلی به حوزه اجرا از دیگر محورهایی بود که دکتر عاملی در جمع بندی مورد توجه قرار داد.1399/04/10
13:21:35
5.0 / 5
2009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است