علت تاخیر در برگزاری جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی از زبان دبیر شورا

علت تاخیر در برگزاری جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی از زبان دبیر شورا به گزارش زارا دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در توضیح علت تاخیر در برگزاری جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: آخرین جلسه شورا ۲۹ بهمن ۹۸ برگزار گردید و نخستین مورد مبتلا به كرونا در كشور هم ۳۰ بهمن ۹۹ اعلام گردید كه سبب شد كشور وارد سازوكار خاصی شود و البته این مورد همچنان ادامه دارد.به گزارش زارا به نقل از ایسنا، سعیدرضا عاملی در جلسه ۸۲۸ شورایعالی انقلاب فرهنگی در تشریح علت تأخیر در برگزاری جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: آخرین جلسه شورا ۲۹ بهمن ۹۸ برگزار گردید و نخستین مورد مبتلا به کرونا در کشور هم ۳۰ بهمن ۹۹ اعلام گردید که سبب شد کشور وارد سازوکار خاصی شود و البته این مورد همچنان ادامه دارد.

وی با بیان این مطلب که برای برگزاری جلسات شورا تدبیری اندیشیده شد که بعضی از اعضا به صورت حضوری و برخی هم به صورت نیمه حضوری در این نشست حضور داشته باشند، اظهار داشت: امیدواریم با این سازوکار جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی به صورت منظم برگزار گردد.

تأیید برنامه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۹

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در تشریح مصوبات این جلسه اظهار داشت: برنامه این شورای در سال ۱۳۹۹ در دو ظرفیت حوزه فرهنگ و حوزه علم و فناوری در سه بخش در حوزه علم و فرهنگ به صورت اسناد سیاستی، امور اجرایی شورا و گزارشات نظارتی که در صحن شورا باید عرضه شود، تدوین شده است که در این نشست ضمن بیان ملاحظاتی در مورد اولویت سنجی دستورات، دادن اختیارات نظارتی کامل به دبیرخانه در اصلاح روندها در صورت مواجه با مشکل و زیاد بودن سرفصل های پیشنهادی مورد تایید اعضاء شورایعالی قرار گرفت.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: برخی از اعضاء بر اهمیت گزارش اقدامات صورت گرفته نسبت به مصوبات شورا در صحن شورایعالی تاکید داشتند و بعضی دیگر بر اکتفاء به گزارش های کتبی تاکید می کردند. در عین حال عرضه گزارشی که منتهی به راهبرد جدید شود را لازم می دانستند.

عاملی در تشریح برنامه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: مزیتی که این برنامه دارد این است که برای نخستین بار مسیر ایجاد لایحه در شورا فراهم گشته است.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان این مطلب که یکی از نقص های سیاست گذاری و قانون گذاری که در شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی وجود دارد این است که اغلب مصوبات در چارچوب طرح است، اضافه کرد: با عنایت به این که تعداد لوایح کم است طرح از درون دبیرخانه شورایعالی و مجلس شورای اسلامی شکل می گیرد و پیشنهاد می شود و در ادامه فرایند تصویب را طی می کند.

۹۵ درصد مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی در چارچوب طرح است

وی با اشاره به این که ۹۵ درصد مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در چارچوب طرح است افزود: با عنایت به این که به شورایعالی نقد می شود که مصوباتش اجرایی نمی گردد این سازوکار را پیشنهاد دادیم تا مسیر مصوبات از ذی نفع آغاز شود تا انگیزه بیشتری نسبت به اجرا پیدا کند.

عاملی در تشریح علت اجرایی نشدن مصوبات شورا اظهار داشت: یکی از علت ها این است که دستگاه ذی نفع در تدوین مصوبه نقش کمرنگی دارد، که پیشنهاد شد دستگاه ذی نفع پیشنهادات خویش را در چارچوب لایحه به دبیرخانه شورایعالی عرضه نماید و در صحن شورا هم دفاع کندف البته لازم به ذکر است که لایجه دست کار کارشناسی را نمی بندد.

وی با اشاره به ماده ۳ آئین نامه داخلی شورایعالی انقلاب فرهنگی در خصوص این که دبیر شورا موظف است برنامه سالیانه شورا را در اول سال مشخص نماید و به تصویب اعضا برساند، ابراز امیداواری کرد: این سازوکار که بر پایه لایحه و طرح تنظیم شده است مسیر اجرایی شدن مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی را تسهیل کند.

ضرورت باز مهندسی حکمرانی فرهنگی و انجام آمایش فرهنگی

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: مبحث آمایش فرهنگی کشور و اصلاح نظام حکمرانی فرهنگی بعنوان یکی از برنامه های حوزه فرهنگ در برنامه های شورایعالی در سال ۱۳۹۹ قرار گرفته است و مقرر شد که در چارچوب لایحه در شورایعالی انقلاب فرهنگی طرح شود.

عاملی اظهار داشت: در بعضی از موضوعات فرهنگی بیشتر از ۳۰ متولی داریم و نهایتاً هم معلوم نیست چه کسی باید پاسخگو باشد.

وی اضافه کرد: ما در بعضی از موضوعات فرهنگی بیشتر از ۳۰ متولی داریم و نهایتاً هم معلوم نیست چه کسی باید پاسخگو باشد مانند موضوعات در رابطه با قرآن کریم و امور در رابطه با مساجد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان این که احتیاج به یک ساماندهی در حوزه فرهنگی داریم، تصریح کرد: باید مأموریت هدایت و راهبری موضوعات فرهنگی به یک یا دو دستگاه خاص محول شود که بتوانیم کار را از دستگاه ­های مشخصی پیگیری نماییم و این یکی از عناوین لوایح شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۹ است.

عاملی افزود: وظیفه تدوین موضوعات در رابطه با برنامه پنج ساله هفتم در حوزه فرهنگ و علم و فناوری به یک کمیته تلفیق واگذار شده که بتواند برنامه را با عنایت به نگاه فراقوه ­ای و فراسازمانی شورایعالی انقلاب فرهنگی تدوین و در صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب برساند.

عاملی اضافه کرد: زیرساخت اصلی برنامه های سال ۹۹ و از این به بعد شورایعالی انقلاب فرهنگی بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» است و همینطور تدوین برنامه پنج ساله هفتم در حوزه علم و فناوری و فرهنگ بر پایه بیانیه گام دوم خواهد بود.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان این که ما با یک سند مرجع به نام بیانیه گام دوم مواجه هستیم که هفت راهبرد اساسی در آن تدبیر شده است، تصریح کرد: این بیانیه یک نگاه یکپارچه به نظام برنامه ریزی دارد.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» در یکی از بیاناتشان در سوم فروردین سال ۹۹ در خصوص این که «قدرت و قوت ایران منوط به قدرت و قوت در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و نظامی و… است»، اظهار داشت: علم و فناوری موضوعی یکپارچه است که نیازمند توان چندبخشی و نگاه چندرشته ­ای است و این مورد در برنامه سال ۹۹ شورایعالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان این که جلسه امروز یک مصوبه اجرایی هم داشت، اظهار داشت: شورای هنر یکی از شوراهای تخصصی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی است که شورای بسیار مهمی برای سیاست گذاری و برنامه ریزی و نظارت در حوزه های مختلف هنر است.

انتخاب رئیس و نمایندگان شورایعالی انقلاب فرهنگی در شورای هنر

وی با اشاره به این نکته که شورای هنر از سال ۸۸ تعطیل بوده که مجدداً سال جاری احیا شد اضافه کرد: در جلسه امروز مصوب شد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عهده دار ریاست شورای هنر باشد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورایعالی انقلاب فرهنگی، عاملی در انتها با اشاره به اساسنامه شورای هنر، که مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی هم است، اضافه کرد: در جلسه امروز جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا و دکتر محمدعلی کی نژاد به عنوان نمایندگان شورایعالی انقلاب فرهنگی در شورای هنر انتخاب گردید.

منبع:

1399/03/28
22:15:19
5.0 / 5
2337
تگهای خبر: اقتصاد , فناوری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است