یك خوابگاه نشینی پرحاشیه

یك خوابگاه نشینی پرحاشیه زارا: مركزی باز هم صدای شكایت دانشجو! این دفعه نه از مشكلات آموزش مجازی خبری هست و نه از بلاتكلیفی دانشجویان برای امتحانات دانشگاه؛ این دفعه صدای اعتراض از سمت و سوی خوابگاه های خصوصی به گوش می رسد كه گویا در ازای مدتی كه دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی به دنبال شیوع ویروس كرونا تعطیل بوده اند، از دانشجو طلب پرداخت هزینه خوابگاه را كرده اند!اسفند ماه سال قبل بود که در گزارشی با عنوان "جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دانشجویان خوابگاهی اراک را به دردسر انداخت! " مشکلات دانشجویان خوابگاهی اراک که بعد از اعلام تعطیلی دانشگاه ها بمنظور جلوگیری از انتشار ویروس کرونا باید راهی خانه می شدند و همین تعجیل مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده بود، پیگیری کردیم.

دانشجویان خوابگاهی در آن زمان مدعی شده بودند مالکین خوابگاه های خصوصی برای تخلیه هرچه زودتر دانشجویان از خوابگاه اولتیماتوم مشخصی تعیین کرده اند و به آنان مهلت داده اند تا ساعت ۱۲ شب همان روزی که خبر اعلام تعطیلی دانشگاه های استان مرکزی اعلام شده بود، خوابگاه را ترک کنند.

این مشکل بااینکه با پیگیری ایسنا و قول مساعد مسئولین دانشگاهی تا حدودی برطرف شد و فرصت بیشتری برای تخلیه خوابگاه های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار داده شد، اما خبری که بتازگی در مورد ضرورت پرداخت ۸۰ درصد از شهریه خوابگاه های خصوصی اراک انتشار یافت، باردیگر صدای اعتراضات دانشجویان را بلند کرد و یادآور مشکلات خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان شد.

بنابر رایزنی دانشگاه اراک بعنوان کمیته نظارت و ارزیابی دانشگاه های غیر دولتی استان مرکزی، دانشجویانی که در خوابگاه های خصوصی سکونت دارند باید شهریه خوابگاه محل سکونت خودرا با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی پرداخت کنند.

معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک قبلا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اعلام نموده بود بنابر توافق دانشگاه اراک بعنوان کمیته نظارت و ارزیابی خوابگاه های غیر دولتی استان مرکزی با خوابگاه داران خصوصی اراک، دانشجویان ملزم به پرداخت ۸۰ درصد از شهریه خوابگاه های خصوصی محل سکونت خود شده اند و ۲۰ درصد باقی مانده نیز به سبب عدم صرف هزینه های جاری از قبیل آب، برق و گاز، به دانشجویان تخفیف داده شده است!

شبی ۸۰ هزار تومان!

اما این مساله زمانی جالب تر می شود که بدانید این تصمیم در حالی گرفته شده است که برمبنای زمان رسمی شروع کلاس های دانشگاهی، دانشجویان تنها در حدود یک هفته الی ۱۰ روز در خوابگاه های خود اسکان داشته اند و بعد از اعلام تعطیلی دانشگاه ها، تا به امروز هیچ دانشجویی اجازه اسکان در خوابگاه های دولتی و غیر دولتی را نداشته است. اعلام این خبر موجب شکل گیری موج اعتراضات دانشجویان نسبت به این تصمیم شد و پای شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های اراک و صنعتی اراک را به این مساله باز کرد. موضوعی که بنظر می رسد این دفعه بسادگی گذشته قابل حل نیست و دانشجو هیچ جوره قصد ندارد در مقابل این اقدام که آنرا ظالمانه می داند، کوتاه بیاید.

از آنجا که نرخ شهریه خوابگاه های خصوصی در استان مرکزی بنا بر اعلام شورای نظارت و ارزیابی خوابگاه های خصوصی استان در ترم جاری حدود ۸۰۰ هزار تومان است، با فرض اینکه یک دانشجو به مدت یک هفته در خوابگاه مستقر بوده، باید در ازای این مدت و با احتساب تحفیف ۲۰ درصدی ۶۴۰ هزار تومان به مالک خوابگاه پرداخت کند. اگر مبلغ صد هزار تومان ودیعه را هم از این مبلغ کسر نماییم، با یک حساب و کتاب ساده مشخص می شود هر شب برای این دانشجو حدود ۸۰ هزار تومان آب می خورد! البته این مبلغ برای یکی از خوابگاه های تحت قرارداد دانشگاه صنعتی اراک است و برای دانشجویان دانشگاه اراک این مبلغ تا شبی ۹۰ هزار تومان هم افزایش می یابد!همین مهم موجب شد پای درد و دل برخی از دانشجویانی که ترم جاری در خوابگاه های غیر دولتی استان سکونت داشتند، بنشینم و از مشکلات و دغدغه هایشان آگاه شوم.

احسان از دانشجویان ورودی ۹۵ دانشگاه صنعتی اراک است و از شروع تحصیل خود در خوابگاه پسرانه شهرک حافظیه اراک سکونت دارد. او در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: مشکلات و ماجراهای عجیب و غریب دانشجو و خوابگاه های خصوصی موضوع جدیدی نیست و تا دلتان بخواهد در طول این مدت از این مشکلات داشته ایم، اما این ادعا که دانشجو با وجود اقامت یک هفته ای خود در خوابگاه باید ۸۰ درصد از کل شهریه را پرداخت کند واقعا قابل قبول نیست، آن هم با آن وضعی که ما را از خوابگاه بیرون کردند و حتی فرصت جمع کردن وسایلمان را به ما ندادند!

دانشجویان از میزان شهریه تعیین شده از طرف مالکین خوابگاه های خصوصی به شدت گلایه دارند و پرداخت چنین مبلغی را در شرایطی که بیشتر کسب و کارها به سبب شیوع ویروس کرونا تعطیل بودند، نقض کامل حقوق دانشجو می دانند و خواهان حل این مشکل هستند.

این دانشجو در ادامه اضافه کرد: اینکه وسایل ما الان در خوابگاه است، قبول! اما من به شخصه اگر می دانستم مقرر است چنین ظلمی در حقم بکنند وسایلم را کامل از خوابگاه بر می داشتم که امروز مجبور نباشم به بهانه اشغال فضای اتاق و بودن وسایلم در خوابگاه این هزینه را بپردازم. وضع خوابگاه دار با نگرفتن این هزینه از دانشجو تغییر چندانی نمی کند، اما تامین همین مبلغ برای برخی دانشجویان مشکل است و مطمئنا عده ای همچون خود من توان پرداخت این هزینه را ندارند.

مطالبه شهریه خوابگاه نقض کامل حقوق دانشجوست

پیام دانشجوی دیگریست که از سال ۹۶ در همین خوابگاه سکونت دارد. او در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: به نظر من کل شهریه خوابگاه که حدود ۸۰۰ هزار تومان است هم در قبال امکانات و خدماتی که خوابگاه ارائه می دهد ارزش پرداخت ندارد، حالا چرا باید از ما انتظار داشته باشند در ازای یک هفته ای که در خوابگاه بودیم ۸۰ درصد این مبلغ را پرداخت کنیم؟ در شرایطی که خیلی از کسب و کارها تعطیل شده اند و بیشتر از هر زمانی باید مراعات مردم را کرد، دریافت چنین مبلغی از دانشجو عین بی انصافی و نقض کامل حقوق دانشجو است.

با پیگیری خبرنگار ایسنا در نهایت مشخص شد این مساله با ارسال نامه ای از جانب شوراهای صنفی دو دانشگاه دولتی بزرگ استان به نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی و همین طور روسای دانشگاه های اراک و صنعتی اراک هم پیگیری شده است که تصویر زیر، متن نامه ارسالی به نمایندگی از دانشجویان این دو دانشگاه را نشان میدهد.


متن نامه ارسالی به نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی


منبع:

1399/03/21
20:45:32
5.0 / 5
2395
تگهای خبر: آموزش , ارز , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است