معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اعلام كرد

شرط بازگشایی دانشگاه های علوم پزشكی برای ارائه دروس عملی

شرط بازگشایی دانشگاه های علوم پزشكی برای ارائه دروس عملی به گزارش زارا معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: اگر بنا باشد دانشگاه ها برای آموزش دروس عملی باز شوند باید با معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی شهر تهران كه در دسترس ما هستند جلساتی داشته باشیم تا ارزیابی كامل از خوابگاه ها، نحوه استقرار دانشجویان در هر خوابگاه و میزان ملزومات حفاظتی از دانشجویان را داشته باشیم. ضمن اینكه در این میان برخی از دانشجویان به سبب اینكه دروس عملی ندارند، كماكان از حضور در دانشگاه ها معاف خواهند بود.


به گزارش زارا به نقل از ایسنا، دكتر سیما سادات لاری در نشست با دكتر زالی فرمانده ستاد مقابله با كرونا كلان شهر تهران به مهمترین موضوعات حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در ماه های اخیر در حوزه كرونا اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه فرهنگی دانشجویی موضوع مهم زمان بازگشایی دانشگاه های علوم پزشكی است. در این خصوص نظرات بر این اساس است كه باتوجه به پیش بینی های صورت گرفته آموزش های مجازی تا نیمه های خرداد ماه جاری ادامه پیدا كند اما در ادامه اگر شرایط كشور اجازه دهد و بحث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر به زیر یك درصد كاهش پیدا كند.
ایشان سپس اشاره كرد: ما می توانیم امیدوار باشیم كه ترم تحصیلی در حوزه دروس عملی را بتوانیم در تیر و مرداد ماه جاری در دانشگاه هایی كه این شرایط و امكان را دارند برگزار و این ترم را به پایان برسانیم.
لاری در ادامه با بیان این كه تمام این برآوردها بسته به رفتار مردم و رفتار ویروس دارد و تا زمانی كه شرایط از طرف ستاد ملی مبارزه با كرونا مناسب این روند گزارش نشود ما نمی توانیم شاهد بازگشایی دانشگاه ها باشیم، اظهار داشت: نگرانی ما درباب دانشگاه ها از این جهت است كه باتوجه به نبود واكسن بیماری و سرد شدن هوا در آبان ماه جاری بازهم این بیماری ادامه دار باشد و بر این اساس برنامه دراز مدتی را در این خصوص طراحی می نماییم. البته رفتار ویروس كاملا معین نمی باشد، در انتظاریم ببینیم تا نیمه اردیبهشت ماه چه اتفاقی خواهد افتاد اما در مجموع تمامی تصمیمات و برنامه های طراحی شده برمبنای پیش بینی هایی كه می توان از رفتار مردم و ویروس در آینده داشت، دیده شده است و متناسب با هر شرایطی برنامه لازم در حوزه كارهای فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها اعمال می شود.
وی به موفقیت كسب شده جهت ارائه وام دستیاری به دانشجویان اشاره و اشاره كرد: برای نخستین بار به همت همكاران ما در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، وام دانشجویی مختص دانشجویان دستیاری داده خواهد شد.
بگفته وی، از طرفی مساعدت هایی درباب شهریه خوابگاه ها و بازپرداخت وام های دانشجویی در دوران كرونا دیده شده است. بر این اساس هزینه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی به مدت زمان حضور دانشجویان در خوابگاه ها بستگی دارد و به هیچ عنوان از دانشجویان ساكن در خوابگاه های دانشجوی دانشگاه های علوم پزشكی كشور كه برمبنای تصمیمات ستاد ملی مقابله با كرونا با تعطیلی دانشگاه ها و تخلیه خوابگاه های خود مواجه گشته اند اجاره بهای خوابگاهی ستاندن نمی گردد، البته دانشجویانی كه در این زمان در خوابگاه ها حضور داشته و دارند باید اجاره بهای مدت حضور خود در خوابگاه را پرداخت كنند.
لاری اظهار داشت: اگر بنا باشد دانشگاه ها برای آموزش دروس عملی باز شوند باید با معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی شهر تهران كه در دسترس ما هستند جلساتی داشته باشیم تا ارزیابی كامل از خوابگاه ها، نحوه استقرار دانشجویان در هر خوابگاه و میزان ملزومات حفاظتی از دانشجویان را داشته باشیم. در این میان برخی از دانشجویان از این گردونه حذف می شوند برای اینكه كار عملی ندارند.
معاون وزیر بهداشت درباب اعلام حضور دانشجویان phd در دانشگاه ها اظهار داشت: تعداد این دسته از دانشجویان زیاد نیستند و هر روز هفته نیز در دانشگاه ها حضور ندارند و ما می توانیم رفتار ویروس و نحوه مراقبت از دانشجویان در مقابل ویروس كرونا را از زمان حضور این دسته از دانشجویان در دانشگاه ها و خوابگاه ها با جدیت و دقت انجام دهیم و نتیجه مراقبت و تلاش خودرا در صورت بازگشایی دانشگاه ها به همه دانشجویان علوم پزشكی تعمیم داده و بدانیم چگونه طبق دستورالعمل های علمی باید رفتار نماییم.
به گزارش مفدا، معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت درباب ایجاد بیمه سلامت برای دانشجویان دستیاری و دكتری برمبنای تاكید وزیر بهداشت، بیان كرد: من مسؤول پی گیری راه اندازی بیمه سلامت برای دانشجویان دكترای تخصصی و دستیاران شده ام و در تلاشیم به زودی بیمه سلامت این دسته از دانشجویان برقرار شود. وزیر بهداشت نظر قطعی در این خصوص دارند و به بنده دستور داده اند تا شرایط لازم برای اجرایی شدن این مهم را فراهم نماییم كه مطمئنا به زودی شرایط آنرا به دانشجویان اعلام خواهیم كرد.
اپیدمی در تهران خاموش نشده و كماكان طغیان بیماری وجود دارد
در ابتدای این جلسه نیز دكتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با كرونا كلان شهر تهران با اشاره به موضوعات مختلف در حوزه شیوع ویروس كرونا در شهر تهران، به ارائه آماری از وضعیت كنونی پرداخت.
وی با بیان این كه شیوع ویروس كرونا در شهر تهران شرایط ویژه تری نسبت به سایر استانها دارد، اظهار نمود: شهر تهران به لحاظ تراكم جمعیتی و جمعیت شناوری كه روزانه در این شهر تردد می كنند وضعیت متفاوت تر و سختی را نسبت به سایر استانها تجربه می كند.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا كلان شهر تهران با بیان این كه حاشیه شهرها، سكونت های غیر رسمی و معتادان متجاهر كانون شیوع ویروس كرونا هستند اظهار داشت: این بخش ها از زیر ساخت های مناسب بهداشتی برای مقابله با كووید ۱۹ برخوردار نیستند.
وی با اشاره به لزوم حمایت های دولتی از مردم در زمان اپیدمی اشاره كرد: متاسفانه الگوی بیماری كووید ۱۹ تغییر یافته است و بیماران با حال عمومی وخیم تری به مراكز درمانی مراجعه می كنند این مهم فشار كاری و زمان اقامت بیماران را بیشتر خواهدنمود.
دكتر زالی اظهار داشت: اپیدمی در سطح تهران خاموش نشده و كماكان طغیان بیماری وجود دارد.

منبع:

1399/02/03
13:23:15
5.0 / 5
2494
تگهای خبر: آموزش , ارز , بهداشت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است