معاون امور دام و طیور وزارت جهاد كشاورزی:

مجوزی برای واردات مرغ نداشتیم

مجوزی برای واردات مرغ نداشتیم به گزارش زارا، معاون امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی درباره ی ادعای مرغداران در خصوص مازاد مرغ تولیدی داخل و واردات مرغ‎های منجمد اظهار داشت: از سال قبل مجوزی برای واردات مرغ به کشور صادر نشده است.به گزارش زارا به نقل از مهر، حسین دماوندی‎نژاد، معاون امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی درباره ی ادعای مرغداران در خصوص مازاد مرغ تولیدی داخل و واردات مرغ های منجمد در یک گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت: از سال قبل مجوزی برای واردات مرغ به کشور صادر نشده است. سال قبل به سبب این که عرضه مرغ نابسامان بود برای تنظیم بازار دولت موظف بود کمبود مرغ را بوسیله واردات پوشش دهد بدین سبب مجوز واردات صادر شد.
او اشاره کرد: اولویت در رویکرد دولت برای تنظیم بازار تولیدات داخلی بوده و بنا بر این وزارت جهاد کشاورزی مجوز صادرات به تولیدکنندگان نداد. حتی مجوزهای قبل هم باطل شد.
وی در پاسخ به این پرسش که برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای مرغ های مازاد موجود در بازار عنوان کرد: تعداد آنها محدود است و از طرف فروشگاه های زنجیره‎ای درحال عرضه هستند. این مرغ ها مربوط به توزیع از ماه ها قبل بوده که در انبار این فروشگاه ها موجود است. توزیع به شکل محدود در حال انجام می باشد. ضمن این که نرخ مرغ منجمد اصلاح و بالا رفته تا تقاضا به سمت بازار مرغ گرم سوق داده شود.
او افزود: توزیع مرغ محدود شده علاوه‎بر این که قیمت آن نیز بالا رفته است.
دماوندی نژاد درباره ی نرخ مرغ منجمد هم توضیح داد: هم اکنون مرغ منجمد با نرخ هر کیلو ۵۰ هزار تومان خریدوفروش می شود.
معاون امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی درباره ی برنامه وزارتخانه برای مرغ های مازاد موجود در بازار اظهار داشت: در آبان حدود ۱۰۹ میلیون جوجه‎ریزی انجام شد؛ همین طور از حدود ۱۹۰ روز که از اجرا طرح اصلاح اقتصادی در بخش دام و طیور گذشت ما و صنعت با نگاهی جدید مواجه شدیم و آن هم عبور از ارز ترجیحی به نیمایی مبنای تولید و تقاضا برای محصولات دام و طیور خصوصاً گوشت مرغ بود که مدلهای جدیدی می طلبد.
دماوندی‎نژاد اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی به سرعت اصلاحات لازم را انجام داده است؛ به ویژه در تولید جدید جوجه که مکانیزم های کنترلی درحال اعمال است. بدین سبب تولید جوجه را مدیریت می نماییم که بر طبق نیاز بازار باشد.
معاون امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی درباره ی مرغ های مازاد هم تصریح کرد: درباره ی مرغ تولیدی یک بخش مربوط به مرغ آرین است که حمایت دولت بطور قوی روی آن قرار گرفته است. دستور خرید مرغ را در دستور کار داریم و برای سایر سویه ها پیگیری های ویژه از طرف وزارت جهاد کشاورزی در حال انجام می باشد ضمن آنکه این مساله در ستاد تنظیم بازار مطرح است.
دماوندی ‎نژاد با اعلان اینکه امید است دستورهای لازم گرفتن شود به درخواست مرغداران اشاره نمود و اظهار داشت: مرغداران درخواست ذخیره‎سازی مرغ های مازاد خودرا داشتند که این مجوز صادر شد و تولیدکنندگان و زنجیره بزرگ می توانتند گوشت مازاد خودرا ذخیره کنند. در ادامه این مازاد محصولات تا آخر سال عرضه خواهد شد. در چند روز آینده در زمینه جمع‎آوری سایر سویه ها مرغ های تولیدی در بازار تصمیمات جدیدی گرفتن خواهد شد.
معاون امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی درباره ی برنامه صادرات مرغ های مازاد اظهار داشت: برای صادرات جوجه یک روز و تخم‎مرغ و حتی گوشت مرغ برای سویه آرین آزاد بوده و بدون منعی در حال انجام می باشد. درباره ی سایر سویه هم منعی وجود ندارد اما به سبب قیمت تمام‎شده بالا در کشور شاید صادرات محقق نشود.
دماوندی‎ نژاد در آخر درباره ی خرید مازاد اشاره کرد: این امر منجر به افزایش قیمت مرغ در بازار نشده و سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی دوجانبه گرفتن می شود.


منبع:

1401/09/03
16:52:05
0.0 / 5
219
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است